Görüş Bildir
Haberler
Dünya Dışı Yaşam İhtimaline Karşı İlk Belirti: Bilim İnsanları Venüs Atmosferinde Fosfin Tespit Etti

Dünya Dışı Yaşam İhtimaline Karşı İlk Belirti: Bilim İnsanları Venüs Atmosferinde Fosfin Tespit Etti

Ulaş
14.09.2020 - 19:20

Bilim insanları Venüs atmosferinde fosfin tespit ettiklerini açıkladı. Fosfinin gezegen atmosferinin 50'nci kilometresinde olduğu saptandı. Peki bu ne anlama geliyor? Detaylara birlikte bakalım. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Gazın tespit edildiği Kraliyet Astronomi Cemiyeti tarafından duyuruldu.

Gazın tespit edildiği Kraliyet Astronomi Cemiyeti tarafından duyuruldu.

Araştırmaya yakın bir kaynağın Sputnik’e aktardığına göre Cardiff Üniversitesi (İngiltere) ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (ABD) bilim insanları, Venüs gezegeninin atmosferinde olası yaşam belirtisine işaret eden biyolojik kökenli olabilecek fosfin maddesi keşfetti.

Açıklama yapan kaynak, “Keşif, Hawaii'deki James Clerk Maxwell Teleskobu ve Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi (ALMA) radyo teleskopları sayesinde yapıldı. Fosfin parçacıklarının konsantrasyonu milyarda 20 idi” ifadelerini kullandı.

Fosfin, Dünya dışı yaşama işaret edecek bir belirti olarak tartışılıyordu.

Fosfin, Dünya dışı yaşama işaret edecek bir belirti olarak tartışılıyordu.

Renksiz ve çok zehirli bir gaz olan fosfin, Dünya’da oksijene ihtiyaç duymayan anaerobik mikroorganizmalar tarafından üretiliyor. Geçen yıl Güneş dışı gezegenlerin atmosferlerinde fosfin arayışı, olası bir yaşama işaret edebilecek bir çalışma olarak önerilmişti.

Aynı zamanda fosfin keşfedilişinin otomatik olarak Venüs’te yaşam olabileceği anlamına gelmediğine, zira bu gazın bilinmeyen doğal süreçler sonucu oluşuyor olabileceğine dikkat çeken kaynak, aynı zamanda bilimcilerin şimdiye kadar biyolojik kökeni olmayan fosfinin oluşması için yöntem bulamadıklarını vurguladı.

Kaynak, yeni keşifle ilgili bilgilerin çevirimiçi basın toplantısında açıklanacağını, ardından çalışma ile ilgili bir yazının Nature dergisinde yayınlanacağını sözlerine ekledi.

Venüs’te yaşam olduğuna dair ilk tahmin değil.

Venüs’te yaşam olduğuna dair ilk tahmin değil.

Venüs'te yaşam olduğuna dair tahminler daha önce de yapılmıştı. Ocak 2012'de, Rusya’da yayınlanan Astronomiçeskiy Vestnik adlı akademik dergide Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü baş araştırmacısı Leonid Ksanfomaliti, ‘Venera-13’ istasyonunun Sovyet iniş modülünün çektiği görüntülerin analizi ile ilgili yayınladığı makalede, resimlerde böcek benzeri canlılar olduğunu düşündüğü birkaç objeye dikkat çekmiş, ancak meslektaşlarının çoğu bunu şüphe ile karşılamıştı.

Şimdi ise Rusya ile ABD, 2027’de Venüs’e inebilecek ve hem yüzeyinde, hem de atmosferinde yaşam izleri arayabilecek Venera-D adlı uzay aracını birlikte üretmenin imkanlarını araştırıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
107
36
22
6
6
5
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

:) Breaking Bad'de Walter White'ın kendisine zorla meth yaptırmak isteyen Krazy ve Emilio'u karavanda öldürmekte kullandığı gaz. Venüs'ün bir zamanlar üzerin... Devamını Gör

dunecka

venüs koru kendini insanlıktan.

mel son

koskoca evrende yanlız olduğumuzu düşünmek büyük aptallık zaten