Görüş Bildir
Haberler
DSÖ Açıkladı: Yüksek Bulaş ve Ölüm Riski Uyarısı Taşıyan NeoCov Nedir? NeoCov Tehlikeli mi?

DSÖ Açıkladı: Yüksek Bulaş ve Ölüm Riski Uyarısı Taşıyan NeoCov Nedir? NeoCov Tehlikeli mi?

GNS
30.01.2022 - 17:35

Koronavirüs salgını yeni varyantlarıyla etkisini göstermeye devam ediyor. Son olarak Delta'dan daha hızlı yayılmasıyla gündeme gelen Omicron varyantı ülkemizde sayısını arıtıyor. Omicron'un önü kesilemeden yeni bir varyant daha yayılmaya başladı. Güney Afrika'da ortaya çıkan NeoCov; yüksek bulaş ve ölüm riski taşımasıyla global çapta telaşa yol açıyor. Dünya Sağlık Örgütü konu ile ilgili açıklama yaparken, konu ile ilgili araştırmaların devam ettiğini vurguladı. Peki NeoCov insanlara tehlike yaratıyor mu? NeoCov nedir? Neocov tehlikeli mi? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni bir virüs varyantı dünyayı alarma geçirdi. Öldürücülüğü ve bulaş hızı yüksek olan NeoCov için DSÖ'den açıklama geldi. Güney Afrika'da ortaya çıkan varyant tedirginlik yaratırken gelen açıklama biraz olsun telaşı engelledi. DSÖ yaptığı açıklamada virüsün şuan yalnızca yarasalarda görüldüğünü fakat araştırmaların sürdürülmesi gerektiğini bildirdi. İşte DSÖ'nün NeoCov açıklaması...

NeoCov Nedir?

NeoCov Nedir?

Uzmanlar NeoCov'un KOvid-19'dan ziyade MERS-CoV'a benzediğinin altını çiziyor. MERS-CoV, insanları enfekte edebilen bilinen yedi koronavirüsten biridir.

DSÖ'den NeoCov Açıklaması!

DSÖ'den NeoCov Açıklaması!

Güney Afrika'daki yarasalar arasında yayılan bir tür Koronavirüs olan NeoCov dünyayı alarma geçirdi.  Çin Bilimler Akademisi ve Wuhan Üniversitesi'nden araştırmacıların yaptıkları çalışmalar ile ortaya konan sonuçlar değerlendirildi. DSÖ yapılan araştırmaların yeterli olmadığını ve sürdürülmesi gerektiğini bildirdi. NeoCov'un bulaş ve ölüm riski taşıdığı ifade edildi.

NeoCov Diğer Virüslerle Benzerlik Taşıyor

NeoCov Diğer Virüslerle Benzerlik Taşıyor

Çinli bilim insanlarının yüksek ölüm ve bulaşma hızına dikkat çektikleri NeoCov virüsünün aslında yeni bir virüs olmadığı ortaya çıktı. MERS-COV virüsüyle bağlantılı olduğu iddia edilen NeoCov özellikle 2012-2015 yılları arasında Orta Doğu’da keşfedilmiş ve küçük çaplı bir salgın yaratmıştı. Yapılan incelemelerde virüsün insanlarda koronavirüse sebep olan SARS-CoV-2 ile de benzerlik özellikler taşıdığı görüldü.

NeoCov İnsanlar İçin Tehlikeli mi?

NeoCov İnsanlar İçin Tehlikeli mi?

Bilim insanları, NeoCov'nin bir yarasa popülasyonunda keşfedildiğini söyleyerek yalnızca bu hayvanlar arasında yayıldığı ifade etti. BioRxiv web sitesinde yayınlanan önizlemede, NeoCov ve onun yakın akrabası PDF-2180-CoV'nin insanları enfekte edebileceğinden bahsedildi. Vuhan Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi Biyofizik Enstitüsü'nden bilim insanlarına göre ise, virüsün insan hücrelerine sızabilmesi için sadece bir mutasyon yeterli.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DSÖ Daha Fazla Araştırma Talep Ediyor

DSÖ Daha Fazla Araştırma Talep Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) beklenen açıklama geldi. India Today'de yer alan habere göre, DSÖ açıklamasında 'Tespit edilen virüsün insanlar için risk oluşturup oluşturmayacağı sonucuna ulaşmak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor' ifadeleriyle durum hakkında yorum yapıldı.

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın