Görüş Bildir
Haberler
Dr. Öz'ün Tanıttığı 'Mucize' Hapların Dağıtıcılarına Dev Ceza

Dr. Öz'ün Tanıttığı 'Mucize' Hapların Dağıtıcılarına Dev Ceza

ATKN
30.01.2015 - 11:04 Son Güncelleme: 31.05.2022 - 14:51
İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD'nin ünlü sağlık programı Dr. Oz Show'u yapan Mehmet Öz'ün tanıttığı yeşil kahve çekirdeği zayıflama haplarını dağıtan şirketlere toplamda 9 milyon dolarlık ceza kesildi ve hapların satışı da yasaklandı.

ABD Senatosu'nun Federal Ticaret Komisyonu, dağıtıcı firmaların sahibi Lindsey Duncan'ın, yeşil kahve çekirdeği haplarını alan tüketicilere toplamda 9 milyon dolar geri ödeme yapması gerektiğine hükmetti.

Komisyon'un yazılı açıklamasında, yeşil kahve çekirdeği hapları konusunda Lindey Duncan ve Mehmet Öz arasında promosyon anlaşması yapıldığı ve hapların Dr. Oz Show'da 'mucize hap, diyet yapmadan zayıflayın' gibi ifadelerle tanıtılarak tüketicilerin yanıltıldığı vurgulanıyor.

'Ben amigoyum'

Mehmet Öz, Haziran 2014'te Komisyon'un karşısına çıkmış ve programında tanıttığı hapların gerçekten 'mucizevi' olup olmadığı yönündeki sorulara yanıt vermişti.

Komisyon oturumunda söz alan Demokrat komisyon üyesi Claire McCaskill, 'Bilim dünyasının neredeyse tümü 'mucizevi' olarak adlandırdığınız bu haplar konusunda sizinle taban tabana zıt düşünüyor. Bilinçli olarak ya da bilinçsizce insanları boş ümitlere sürüklüyorsunuz' demişti.

Mehmet Öz ise 'Programımda kendimi bir amigo gibi görüyorum. İnsanlar umutsuzluğa kapğıldığında onlara umut aşılayabilecek her seçeneği değerlendiriyorum. Buna alternatif tıp da dahil' demişti.

Yeşil kahve çekirdeği haplarının dağıtımını yapan Pure Health ve Genesis Today şirketlerinin sahibi Lindey Duncan'ın, konuyu mahkemeye taşınmadan uzlaşma yoluna giderek 9 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın