Görüş Bildir
Haberler
Döviz İlaçları da Etkiledi: İlaçlara Zam mı Geliyor? İlaçlara Ne Kadar Zam Gelecek?

Döviz İlaçları da Etkiledi: İlaçlara Zam mı Geliyor? İlaçlara Ne Kadar Zam Gelecek?

GNS
19.12.2021 - 18:55

Dövizdeki yükseliş her sektörde etkisini göstermeye devam ediyor. Gıda, motorin ve tekel ürünlerine gelen zamlar sonrası mutfak tüpüne de zam gelmişti. Dövizdeki hareketlilik durulmazken bir zam haberi daha ilaç sektöründen duyuldu. Bu sene ilaç alımlarında sabit kurun avro üzerinden 4,57 TL olduğunu ve güncel kurun 19 TL'ye kadar yükseldiğini belirten Taşcıer, ilaç fiyatlarına yüzde 120 gibi bir zam geleceğini belirtti. Peki ilaçlara zam mı geliyor? İlaçlara ne kadar zam geliyor? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Döviz kuru etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Üst üste gelen zam haberlerine bir yenisi daha eklendi. İlaçlara zam geleceği konusunda açıklamada bulunan Taşcıer'in ithal ilaçların fiyatlarında %120 bir artış olacağını söylemesi vatandaşları tedirgin etti. Peki ilaçlara ne kadar zam gelecek? İşte detaylar...

İlaç Zamları Gündemde

İlaç Zamları Gündemde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yüzde 21,31 olarak açıklanan, ancak bağımsız akademisyen ve ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu'na (ENAG) göre yüzde 50'nin üzerinde olan enflasyona rağmen hayata geçirilen 'yeni ekonomik model', ilaç sektörünü de vurdu.

Birgün gazetesi'nin haberine göre  CHP'li Gamze Taşcıer, ilaçta yüzde 120 zam hazırlığının yaşandığına dikkati çekti.

İlaç Fiyatlarında Olağanüstü Zam

İlaç Fiyatlarında Olağanüstü Zam

Türkiye’de her yıl Şubat ayında ilaç fiyat kararnamesinin yayımlandığını ve o sene içerisinde ithal ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılacak sabit euro kurunun belirlendiğini ifade eden Taşcıer, “İthal ilaçlar için sabit avro kuru 2018’de 2,69 TL, 2019’da 3,40 TL, 2020’de 3,81 TL ve 2021’de de 4,57 TL olarak belirlenmişti. Bugün ise avro kuru 19,20’yi bile görmüş durumda. Görünen o ki kararname yayınlanana kadar 25 TL’yi de geçecek. Böyle bir ortamda ilaç fiyatlarında olağanüstü zamlar görmemiz artık beklenti değil, bir kesinlik haline geldi” dedi.

Kıtlık Olmaması İçin Zam Kaçınılmaz

Kıtlık Olmaması İçin Zam Kaçınılmaz

“Firmaların ilaç tedariğini sürdürmesi ve yeni bir ilaç kıtlığının baş göstermemesi için zam yapılması kaçınılmaz bir gerçek” diyen Taşcıer, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Firmalar, mevcut koşullarda ilaç göndermek istemiyor. Bugün itibariyle sabit avro kuru ile güncel kur arasındaki fark 4 katı aştı. 2021 yılı için sabit kur 4.57 olarak belirlendiğinde güncel kur o gün için 9 lira seviyesindeydi. Yani arada yaklaşık iki katlık bir fark vardı.

Bu yıl da bu farkın hemen hemen iki kat olarak korunacağı öngörülürse, ilaçlara yeni yılda en az yüzde 120’lik bir zam geliyor demektir. Türk lirası, daha da değer kaybetmeye devam ederse bu oran yüzde 160-170’lere bile varabilir. İnsanlar bu krizin faturasını maalesef canıyla, sağlığıyla ödeyecek.”

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Zam Gelmeden Alamazlar

Zam Gelmeden Alamazlar

“Vatandaşların ilaçları zam gelmeden alma şansı da yok çünkü firmalar açılan bu makas nedeniyle ilaç tedariğini de kesmiş durumda ve Türkiye çapında büyük bir ilaç krizi yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı reddetse de kendi beceriksizliğinin suçunu eczacılara yıkmaya çalışsa da gerçekler ortada. Her yıl söylüyoruz ancak dinlemiyorlar, çözüm çok basit. Eğer siz kurları sabit tutamıyorsanız, ilaç fiyat kararnamesini yılda bir kez değil, birkaç kez düzenlemek zorundasınız. Yoksa ceremesini vatandaş kullanmak zorunda olduğu ilacını bulamayarak çekiyor.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın