Donald Trump, Türkiye'ye Yaptırımları Açıkladı: 'Çelikte Gümrük Vergisi Yüzde 50'ye Çıkarılacak'

 > 
71PAYLAŞIM

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye'ye uygulanacak yaptırımları açıkladı. Türkiye'nin ekonomisini tamamen bitirmeye hazır olduğunu belirten Trump, çelik için gümrük vergisinin mayıs ayından önceki gibi yüzde 50'ye çıkarılacağını ve ABD ile Türkiye arasında yürütülen 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması müzakerelerinin durdurulacağını belirtti...

Öte yandan Trump, Suriye'de yaşanan gelişmeler üzerine yaptığı paylaşımlarda da Türkiye'yi hedef aldı. Trump paylaşımında 'Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın.' dedi.

Twitter hesabından yapılan paylaşımda 'Türkiye'nin Kuzeydoğu Suriye'deki Eylemlerine Dair Açıklama' ifadesi kullanıldı.

Bu açıklamada "Yakında Türkiye hükümetinin mevcut ve eski yetkilileriyle Türkiye'nin kuzeydoğu Suriye'deki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine destek veren kişilere dair bir başkanlık kararnamesi imzalayacağım" dedi ve ekledi:

"Çelik için gümrük vergisi mayıs ayından önceki gibi yüzde 50'ye çıkarılacak. ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye ile yürüttüğü 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması müzakerelerini derhal durdurulacak."

'Türkiye'nin ekonomisini yok etmeye tamamen hazırım.'

Trump açıklamasına şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok net ilettim: Türkiye'nin harekatı insani krize ve olası savaş suçlarına zemin hazırlıyor. Türkiye etnik ve dini azınlıklar dahil olmak üzere, sivillerin güvenliğini  güvence altına almalı. Şu an ve belki gelecekte de bölgedeki IŞİD teröristlerinin devam eden tutukluluklarından sorumlu olmalı. Ne yazık ki Türkiye işgalinin insani etkilerini azaltıyormuş gibi görünmüyor.

Daha önce de söylediğim gibi, Suriye'nin kuzeydoğusunda kalan tüm ABD askerlerini çekiyorum. ABD IŞİD'in fiziki halifeliğini yenilgiye uğrattı. Suriye'den ayrılacak olan ABD askerleri durumu takip etmek üzere ve 2014'te yaşananların ve göz ardı edilen IŞİD tehdidinin Irak ve Suriye'yi kırıp geçirdiği dönemin tekrarlanmaması için bölgede yeniden konuşlandırılacak.

 Az sayıda ABD askeri, IŞİD'in kalıntılarını dağıtmaya devam etmek üzere, güney Suriye'deki At Tanf üssünde kalacak. ABD, Suriye'deki korkunç eylemleri kolaylaştıran ve finanse edenlere yönelik olarak ekonomik yaptırımları agresif bir şekilde kullanmaya devam edecek. Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yola devam ederse, Türkiye'nin ekonomisini hızlıca yok etmeye tamamen hazırım."

Trump yaptırım açıklamasından önce yine Türkiye'yi hedef alan ifadeler kullanmıştı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "IŞİD halifeliğinin yüzde yüzünü yendikten sonra askerlerimizin çoğunluğunu Suriye'den çıkardım. Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın" ifadelerini kullandı.

'Umarım her şey iyi gider, biz 7 bin mil uzaktayız!'

Trump, şöyle devam etti:

"Generallerime dedim ki, neden düşmanımızın toprağını korumak adına Suriye ve Esad için savaşalım? Kürtleri korumak adına Suriye’ye yardım etmek isteyen biri varsa bana uyar; bu, Rusya, Çin ya da Napolyon Bonaparte olabilir. Umarım her şey iyi gider, biz 7 bin mil uzaktayız!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir