Görüş Bildir
Haberler
Dolara Yatırım Yapan 100 Bin Kişi Milyoner Oldu!

Dolara Yatırım Yapan 100 Bin Kişi Milyoner Oldu!

Batuhan
24.11.2021 - 07:59

Dolar bugün Türk Lirası karşısında 12.48'e kadar çıkarak 9 ayda yüzde 80'i aşkın yükselmiş oldu. Kurdaki artış ekonominin dengelerini bozarken bu durumun tek kazananı ise bankalarda döviz varlığı bulunan yaklaşık 100 bin milyoner oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
imgfinans.milliyet.com.tr

BDDK verilerine göre bankalarda 1 milyon TL ve üzeri mevduatı bulunan mudi sayısı 342 bin 362. 1 milyon lirayı aşan döviz mevduatı ise 77,4 milyar dolar.

Bankacılar 1 milyon lira ve üstü mevduat sahiplerinin üçte birinin dolar, euro veya altın mevduatı sahibi olduğunu belirtiyor. Buradan yola çakarak döviz mevduatı olan milyoner sayısının 73 bin olduğunu hesaplayabiliriz. 25 bin de gurbetçi hesap döviz mevduatında.

2 ayda değer kaybı yaklaşık yüzde 41 düzeyinde

2 ayda değer kaybı yaklaşık yüzde 41 düzeyinde

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre Dolar/TL kuru Şubat 2021'de 6.94 liraya inerek ekonomiyi biraz rahatlatmıştı. O günden bu yana özellikle Merkez Bankası'nın başkan değişiklikleri ve faiz kararları kaynaklı şoklarla dolara karşı zayıflayan Türk Lirası bugün itibariyle 9 ayda yüzde 80 değer yetirmiş oldu.

6 Ekim'den bu yana ise 2 ayda değer kaybı yaklaşık yüzde 41 düzeyinde. Türk Lirası'nın değer kaybı vatandaşa zam olarak yansırken iğneden ipliğe her malın fiyatı da bu değişimlere paralel artıyor. Türk Lirası'nın değer kaybında kazanan ise bir tek döviz varlığı olanlar. Dar gelirli ve sabit ücretle çalışanlar ezilirken dolardaki artışla milyoner olanlar deyim yerindeyse köşeyi döndü. Peki kim bu milyonerler?

77,4 milyar doları milyonerin

77,4 milyar doları milyonerin

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) verileri milyonerleri döviz ve Türk Lirası olarak ayırmıyor. Bu yüzden net rakam yok ancak bir takım hesaplamalarla yaklaşık bir rakama ulaşabiliyoruz. BDDK eylül ayı rakamlarına göre bankalarda 1 milyon TL ve üzeri mevduatı bulunan mudi sayısı 342 bin 362.

Çoğunluğu gurbetçilerden oluşan 34 bin de yurtdışı yerleşik var. İkinci rakam ise yine bankalardaki 1 milyon lirayı aşan TL mevduat tutarı 324 milyar, döviz mevduatı ise 77,4 milyar dolar. Yani 944 milyar Türk Lirası. Türk Lirası mevduatın yüzde 29'u milyonerlerinken döviz mevduatının yüzde 48'ini milyoner elinde tutuyor. Yani zenginlerin genel tercihi döviz mevduatı.

73 bini yurtiçi yerleşik

73 bini yurtiçi yerleşik

Bankacılar 1 milyon lira ve üstü mevduat sahiplerinin üçte birinin dolar, euro veya altın mevduatı sahibi olduğunu belirtiyor. Bu hesaba göre 342 bin milyonerin yaklaşık 125 bini döviz sahipleri. Ancak tabii bunlar hesap sayısı. Yine uzmanlardan aldığımız verilere göre hesap sayısının yüzde 70'i gerçek mudi sayısını veriyor.

Buradan yola çakarak döviz mevduatı olan milyoner sayısının 73 bin olduğunu hesaplayabiliriz. Bunun yanında 34 bin yurtdışı yerleşiğin de hemen tamamının döviz mevduatı sahibi hesap olduğu biliniyor.

Bu hesap sayısını da mudi sayısına indirdiğimizde 25 bin yurtdışı mudi sayısı ile karşılaşıyoruz. İkisini topladığımızda ise 100 bin milyonerin döviz hesabı olduğunu ortaya çıkıyor. Ancak tabii ki bunlar Türk Lirası cinsinden milyonerler. Gerçek dolar milyonerlerinin sayısının ise kurun yükseldiği tutar dikkate alınarak 10'a bölüp 10 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
8
7
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ercan

Aldatmaca, illüzyondan başka bir şey değil. Doların değeri artınca her şeyin değeri artıyor bu ülkede. Dolara yatırım yapan 100.000 kişi birikimini korudu di... Devamını Gör

TİRYAKİ

aynen parasının alım gücünü korumuş oluyor..

Söyledim gitti

İyi de, TL ile MİLYONER olmanın bir özelliği kalmadı:)

orcnarda

Şaaaak satarım oradan bi 100 milyaar afallar kalırlar!!!