Görüş Bildir

Doğu Akdeniz: Türkiye ve Yunanistan Görüşmelere Başlamayı Kabul Etti

Anasayfa > Gündem

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşme yapma kararı aldığını açıkladı. 

Türk Dışişleri'nden yapılan açıklamada 'Bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır' denildi. Ayrıca iki ülke arasındaki sorunlara kalıcı çözümler bulunması için “önkoşulsuz olarak diyaloğa hazırız” denildi.

Adı açıklanmayan bir Yunan yetkili ise gerilimin düşmesinin ancak bütün Türk gemilerinin Yunanistan kıta sahanlığından derhal çekilmesiyle mümkün olacağını savundu.

Stoltenberg, yazılı açıklamasında, 'Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmeler sonrasında iki müttefik ülke, Doğu Akdeniz'de askeri çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak ve kazalarla olayları önleme riskini azaltmak için NATO'da teknik görüşmelere başlamak üzere mutabakata vardı' ifadesini kullandı.

Türkiye ve Yunanistan'ı 'iki değerli müttefik' olarak niteleyen Stoltenberg, NATO'nun ortak güvenliği etkileyen konular için en önemli istişare platformu olduğunu belirtti.

Stoltenberg, 'NATO dayanışması ruhu içinde gerilime çözüm bulmak için tüm ilgili müttefik ülkelerle yakın temas içinde kalmaya devam edeceğim' değerlendirmesinde bulundu.

Merkel ve Erdoğan arasında Doğu Akdeniz görüşmesi 👇

Türk Dışişleri: Önkoşulsuz olarak diyaloğa hazırız

Yunan yetkili: “Açıklama gerçeklerle bağdaşmıyor”

Yunan yetkili: “Açıklama gerçeklerle bağdaşmıyor”

Ancak Associated Press (AP) haber ajansına konuşan Yunan bir yetkili, NATO’da teknik görüşmelere başlanacağının gerçeklerle bağdaşmadığını söyledi.

Adını vermemek koşuluyla konuşan Yunan yetkili, gerilimin düşmesinin ancak bütün Türk gemilerinin Yunanistan kıta sahanlığından derhal çekilmesiyle mümkün olacağını savundu.

Doğu Akdeniz'de Türkiye - Yunanistan anlaşmazlığı

Doğu Akdeniz'de Türkiye - Yunanistan anlaşmazlığı
onedio.com

Akdeniz'in doğusunda zengin doğal gaz yataklarının keşfedilmesinden bu yana, bölgedeki yetki alanları konusunda derin görüş ayrılıkları yaşanıyor.

Söz konusu bölge üzerinde hak iddia eden Türkiye ve Yunanistan, bir süredir savaş gemilerini hak iddia ettikleri bölgede yüzdürüyor.

Söz konusu bölge üzerinde hak iddia eden Türkiye ve Yunanistan, bir süredir savaş gemilerini hak iddia ettikleri bölgede yüzdürüyor.

NATO müttefiki olan iki ülke arasındaki ilişkiler uzun bir süredir son derece gergin bir seyir izliyor.

Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin detaylı içerikler 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
9
7
5
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?