Görüş Bildir
Haberler
Doğru Şekilde Tüketilirlerse Düşündüğünüz Kadar Zararlı Değiller! Sandığınızdan Çok Daha Yararlı Yiyecekler

Doğru Şekilde Tüketilirlerse Düşündüğünüz Kadar Zararlı Değiller! Sandığınızdan Çok Daha Yararlı Yiyecekler

Bazı yiyecekler haklı sebeplerle kötü bir şöhrete sahip... Peki ya sağlıksız diye bildiğimiz yiyecekler aslında sağlıksız değilse? Gereksiz yere kaçındığınız bazı yiyeceklerin besleyici özelliklerini ve sağlığa olan etkilerini içeriğimizde anlattık.

Kaynak: https://recipes.howstuffworks.com/bad...

1. Ekmek

1. Ekmek

Karbonhidratlarla ilgili her şey, karbonhidratın kalitesinde bitiyor. Karbonhidrat ailesinin lider üyelerinden biri olduğu için birçoğumuz ekmek yemekten kaçınıyoruz. Beyaz ekmekler ve şeker eklenen ekmek türleri besleyicilik açısından sınıfta kalıyor. Ama tam buğday ekmeği, ekşi mayalı ekmek, yulaf ekmeği ve keten tohumu ekmeği gibi ekmek türleri hem besleyicilik hem de lezzet açısından sınıfı geçiyor. Öğütülmemiş tahılları işlenmiş tahıllara tercih ederek, yüksek tansiyonu, diyabet ve obeziteye sebep olan etmenleri ortadan kaldırabilirsiniz. Sizi ekmek yemeye ekstra teşvik edecek bir bilgi daha verelim, yüksek kaliteli ekmekler genellikle vitaminler ve mineraller ve demirlerle zenginleştiriliyor.

2. Makarna

2. Makarna

Aynı durumlardan dolayı, makarna da yüksek ve kötü kalori kaynağı olarak görülüyor, ama bahsedildiği kadar da kötü diyemeyiz. Aslında, karbonhidratlar sağlıklı günlük beslenme rutininin vazgeçilmez bir parçası. Karbonhidratlar, beynin, kalbin, sinir sisteminin ve böbreklerin maksimum performansta çalışmasını sağlayan enerjiyi taşır. Karbonhidratı diyetinizden tamamen çıkarırsanız beyin sisi denilen, bilincin ve algıların tam olarak çalışmadığı durumu yaşayabilirsiniz.

3. Peynir

3. Peynir

Her şeyin üstüne peynir ekleyip zayıf kalmayı bekleyemeyiz tabii ki, ama bu lezzetli süt ürününün de diyetinizde yeri ve zamanı var. İşin aslına bakacak olursak, peynir içerisindeki kalsiyum ile kemikleriniz daha güçlü olmasını sağlar, protein ile daha tok hissetmenizi sağlar, bu sayede daha az abur cuburla beslenmiş olursunuz.  Vücudunuza yarar sağlayacak türlü türlü vitaminlerden ve minerallerden bahsetmiyoruz bile. Türüne bağlı olarak, peynirler ayrıca yağ ve sodyum da içerir, bu nedenle miktarını doğru ayarlarsanız vücudunuza yarar sağlayan bir gıda olacaktır.

4. Kırmızı Et

4. Kırmızı Et

Kırmızı et, genellikle kalp sağlığı için yapılan diyetlerde ilk çıkarılan yiyeceklerden oluyor. Diyetisyenler genelde et tüketimimizi tamamen kesmenin gerekmediğini söylüyor ve haftada iki kere 170’er gramla sınırlandırmamızı öneriyor. Aslında kırmızı et B vitamini türleri, demir, çinko, protein açısından oldukça zengindir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu elementleri sağlayacak etlerin en iyi kesimlerle ve en iyi metodlarla pişirildiğinden emin olmanız lazım.

5. Patates

5. Patates

Diğer karbonhidratlar gibi, patates de veba gibi kaçılan bir gıda. Ama koyu renk kabuklu (özellikle mor kabuklu) patatesler ekstra sağlıklı ve antioksidan seviyelerini yükseltmesiyle biliniyor. Mor kabuklu patatesleri normal patateslere tercih ederek, antiinflamatuar özelliğinden yararlanabilir, kalp hastalıkları ve felç

riskini azaltabilirsiniz.

6. Kahve

6. Kahve

Çok fazla kahve içmek tabii ki çarpıntıya ve fazla enerjiye sebep olacaktır, ama dozunda tüketirseniz, kahvenin sağlığa olan pozitif etkilerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin, günde bir kupa kahve içerseniz kalp hastalığı riskini, tip-2 diyabet riskini, Parkinson hastalığı riskini ve depresyonu kendinizden uzak tutabilirsiniz. Kalori ekleyen krema ve süt tozları olmadan kahve içmek kahvenin sağlıklı yönlerini ortaya çıkartacaktır.

7. Yumurta

7. Yumurta

Belli bir miktar kolesterol içerse de, yumurta aslında içinde birçok yararlı elementi de barındırır. Öncelikle, yumurtanın kolesterolü, birçok sağlıklı insandaki birçok sağlıklı insandaki yüksek kolesterol ile ilgili değildir. Satüre edilmiş ve doymuş yağ içeren gıdalar, yumurtalara göre çok daha problemlidir. Sağlıklı şekilde pişirip yediğiniz takdirde, kalp hastalığına sebep olmadan haftada yedi yumurtaya kadar yiyebilirsiniz. Yumurta yemek, felç ve sarı nokta hastalığı riskini önler.

8. Çikolata

8. Çikolata

Çikolata konusunda bazı limitler olsa da, yine de çikolatanın sizin için iyi olduğunu bilmek sizi mutlu edecek! Çikolatanın yararlarını görebilmek için, günde sadece birkaç kare bitter çikolata yemeniz gerekiyor. Bitter çikolatanın %70 kakao içerdiğinden emin olmanız gerekiyor. Bitter çikolata, antioksidan özellikleri ve kalbe iyi gelen flavonoidler ile biliniyor. Aynı zamanda içerisinde demir, magnezyum, çinko içeren bitter çikolata, sütlü çikolatanın içindeki kötü maddelerden hiçbiri yok.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın