Doğan Cüceloğlu'nun Derin Düşüncelere Dalmanıza Sebep Olup Hayatınıza Işık Tutacak 20 Sözü

497PAYLAŞIM

Kişisel gelişim kitapları ile hayatımıza dokunan Doğan Cüceloğlu'nun en unutulmaz sözlerini sizler için derledik. 

Huzur içinde yatsın. 🙏

1. "Bir ailenin çocuğuna, bir toplumun vatandaşına yapabileceği en büyük kötülük onun insan potansiyelini heba etmektir."

2. "Ne kendini ne de olayları yargıla! Ne alkışlayıp böbürlen, ne de kendini kötüle. Nehir akıyor, sen o akışın farkında olmaya devam et."

www.meissl.com

3. "İçinde büyüdüğüm ortamda başarımın diğerleriyle kıyaslanarak belirlendiğini öğrenmiştim. Başarının sonuçta değil, süreçte yaşandığını anlayıncaya kadar uzun süre acı çektim."

4. "Bir ebeveynin çocuğuna verebileceği en büyük hediye, ona her koşulda ayağa kalkabilecek gücü kendinde bulabilme yetisini kazandırmaktır."

5. "Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan, yaşamının efendisidir."

6. "Şimdiki rahatından fedakarlık yapamayan anlamlı, coşkulu ve güçlü bir gelecek için uğraş veremez."

7. "Kendimiz hayatımızın en güçlü ve en sürekli tanığıyız. Hangi amaçla hangi seçimleri yapıyoruz? Kimse bilmese dahi içimiz bilir!"

8. "Her olayda öğrenilecek bir şey vardır; akıllı insan kendini suçlamak yerine, 'Bu olaydan ne öğrenebilirim?' diye düşünür."

9. "İnsan hayatının anlamını refahta, sosyal kimlikte bulamaz. Ancak içindeki niyetin saflığında bulabilir."

10. "Hiçbir kitabın veya seminerin size düşündüremeyeceği şeyleri, çocuğunuzla yaptığınız sohbetler sırasında düşünebilirsiniz."

11. "Herkes beni takdir ederken neden içimi boş ve hayatımı anlamsız bulduğuma bir türlü akıl erdiremezdim. Hayatımda kendim olarak var olmam gerektiğini anlamak acı günlerin sonunda keşfettiğim değerli bir kazanım oldu."

12. "İnsanların gözlerine bakın; bazıları ışıl ışıldır, bazıları donuktur. İnsanların gözlerindeki ışıltı, iç dünyalarında ne kadar var olduklarını yansıtır."

13. "Kişi, hayatındaki en önemli kişinin kendisi, en önemli tanıklığın da kendi tanıklığı olduğunu fark etmezse hiçbir zaman hayatla ilişkisini doğru kuramaz."

14. "Konfor alanı içinde kalınca hayat rahat; dışarı çıktığın zaman belirsizlik başlayacak ve bu tehlikeli... Cesaret ister. Ama için biliyor ki heyecan da orada. İşte bu heyecan önemli, aksi halde bir ölüden farksızsın."

15. "Dürüst olup olmamak bir seçimdir. Dürüst insanın kendisiyle ilişkisinde kendine saygısı olur."

16. "Zaman kullanımı insanın aynasıdır. Zamanını nelere harcadığına bakarak bir insanın önceliklerini, değerlerini, ilkelerini anlayabilirsiniz."

17. "Benim çocuğum benim beklentilerimi gerçekleştirmek için değil, kendi hayallerini keşfedip onları gerçekleştirmek için yaşamalı."

18. "Bilim doğanın dilini anlama çabasıdır. O dili anlayan doğayı dost, anlamayan düşman bilir."

19. "Bir toplum öfkeyi ve yalanı sevgi ve dürüstlükten daha üstün tutuyorsa, o toplumun zayıf düşüp yok olması bir zaman meselesidir."

20. "Kendi özünün onayını önemsemeden başkasının onayını almak için yaşaması insanı mutsuz ve anlamsız bir hayata götürür."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

83 Yaşında Hayatını Kaybeden Ünlü Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu'nun Hayatı ve Başarılarla Dolu Kariyeri - onedio.com
83 Yaşında Hayatını Kaybeden Ünlü Psikolog ve Yazar Doğan Cüceloğlu'nun Hayatı ve Başarılarla Dolu Kariyeri - onedio.com
'Annen Yoksa Kimsen Yok' Diyen Doğan Cüceloğlu İzleyen Herkesin Boğazını Düğümledi - onedio.com
'Annen Yoksa Kimsen Yok' Diyen Doğan Cüceloğlu İzleyen Herkesin Boğazını Düğümledi - onedio.com
Bu Yıl Kendisini Eğitmek ve Daha Huzurlu Bir Hayata Adım Atmak İsteyenlerin Mutlaka Okuması Gereken 13 Kitap - onedio.com
Bu Yıl Kendisini Eğitmek ve Daha Huzurlu Bir Hayata Adım Atmak İsteyenlerin Mutlaka Okuması Gereken 13 Kitap - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Nede güzel söylemiş.

wriblaymeapt

I have just received my 3rd paycheck which said that $36285 that i have made in just one month by working online over my laptop. This job is amazing and its regular earnings are much better than my regular office job. Join this job now and start making money online easily by just using this link.>>>> 𝐖𝐨𝐫𝐤𝐬𝟕𝟗.𝐂𝐨𝐦

tehmina

4 ay önce eski işimden kovulduktan sonra, benim için cankurtaran olan bu harika şirketi çevrimiçi öğrenme şansım oldu ... Çevrimiçi ev tabanlı işler sunuyorlar. Onlarla günde 3-4 saat çalıştıktan sonra ilk ay ödemem 16485 €. İşin harika yanı, iş için tek gerekliliğin basit yazım ve güvenilir internet olmasıydı. Bunun sizin için olabileceğini düşünüyorsanızz, buradan daha fazlasını öğrenin ......>>>>> D­­­­o­­uCa­s­­­­h.C­­­OM

t-c-ahmet-yilmaz

ölmek ne garip şey anne.

Görüş Bildir