Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: 'Doğu Akdeniz'de Geri Adım Atmadık, Oruç Reis Bakım İçin Limana Çekildi'

 > 
24PAYLAŞIM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım atmadığını, Oruç Reis gemisinin limana bakım ve ikmal için çekildiğini söyledi.

NTV'ye konuşan Çavuşoğlu, "Oruç Reis bakımda olduğu için NAVTEX yayınlanmadı. Gemi bakımdayken NAVTEX yayınlamanın anlamı yok. Bu bir geri çekilme olarak algılandı, muhalefet de böyle algıladı ama doğru değildir" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi, Oruç Reis'in geri dönüşünü "taviz" olarak nitelemişti.

Çavuşoğlu, CHP'den gelen açıklamalara ilişkin, "CHP'nin sormadan 'Geri adım' demesi iç siyasete yöneliktir. Keşke önceden Enerji Bakanlığı'mıza sorsalardı, bakanlığımız izah ederdi" yorumunu yaptı.

"Ön şartlar yerine gelmeden bu gerginlik bitmez"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in "Provokasyon olmazsa görüşürüz." ifadelerini değerlendiren Çavuşoğlu, "İki komşu ülke doğrudan görüşebilir. Yunanistan Başbakanı'nın yaptığı açıklamalar olumlu, ılımlı ama bizimle masaya oturmak için ön şartlarda diretirse biz de ön şartlarımızı ortaya koyarız." diye konuştu. 

Ön şartlar yerine gelmediği sürece sorunun çözülmeyeceğini söyleyen Bakan, 

"Yunanistan, Sevilla haritasından vazgeçmediği, Türkiye'nin kıta sahanlığına saygı duymadığı ve Adalar ile Meis için maksimalist yaklaşım içindeki taleplerinden vazgeçmediği sürece bu gerginlik bitmez." dedi.

"Macron şirazeden çıktı"

Bakan, Fransa Cumhurbaşkanı'na yönelik eleştirilerini ise şu ifadelerle dile getirdi:

"Macron dürüst bir siyasetçi değil, şirazesinden çıktı. Biz anlattıkça AB üyeleri haklılığımızı görmeye başladı. Sevilla haritasından vazgeçilmezse gerginlik bitmez. Kendine güvenen ülkeler ön şartsız masaya oturur. İki komşu ülke doğrudan görüşebilir. Ama ön şartlarda diretirse biz de ön şartlar koyarız."

Ne olmuştu?

10 Ağustos'tan bu yana Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini sürdüren Oruç Reis araştırma gemisi, dün beraberindeki donanma gemileriyle birlikte Antalya'ya geri dönmüştü.

Yunanistan tarafı Türkiye'nin bu hamlesini memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.

Detaylar için 👇

Oruç Reis Antalya Limanı'na Döndü, Yunanistan 'Memnuniyetle Karşılıyoruz' Dedi - onedio.com
Oruç Reis Antalya Limanı'na Döndü, Yunanistan 'Memnuniyetle Karşılıyoruz' Dedi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir