Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diriliş Ertuğrul, Ülkenin Siyasi Gündemiyle Paralel İlerleyen Göndermelerine Devam Ediyor!

314PAYLAŞIM

Diriliş Ertuğrul'un ilk sezon hikayesi 13. yüzyılda Kayı Boyu'nun Tapınak Şövalyeleri'ne karşı olan mücadelelerini konu alıyor. İkinci sezonunda ise 13. yüzyılın ortalarında yine Kayı Boyu'nun bu sefer Moğollar’a karşı olan mücadeleleri konu ediliyor. Devam eden üçüncü sezonda ise 13. yüzyılın ortalarında Söğüt'e yerleşen Kayı Boyu Ertuğrul Bey önderliğinde Bizans İmparatorluğu ve Candaroğulları Obası'na karşı verilen mücadele anlatılıyor.

Bu bölümler boyunca TRT ekranlarında geniş bir izleyici kitlesine ulaşan dizi, neredeyse her bölümde çok sayıda gönderme yapıyor.

Hükûmete yakınlığıyla bilinen dizinin göndermeleri de bu yüzden karşıt görüşe yönelik oluyor.

Erdoğan tarafından da geçtiğimiz haftalarda Altın Kelebek olayında açıkça desteklenmişti.

Peki, bu kadar hükûmet yanlısı olan dizide ne gibi göndermeler yapılıyor?

Fethullah Gülen'in meşhur bedduasının tazeliğini koruduğu dönemde beddua ile ilgili bir sahne geçmişti.

Muhyiddin İbnül Arabi karakterinin kıssasında, "Müslümanlar olarak kafirlere bile beddua edilmemesi gerektiği" üstüne basa basa öğütlenmişti. Arabi, "Kendimizi zalim olmaktan muhafaza edeceğiz" demişti ve bu sahneyle okyanus ötesine göndermede bulunulmuştu.

16 Aralık gecesi yayınlanan bölümünde, Ertuğrul'un alplerine söylediği sözlerin de bir gönderme olduğu söyleniyor.

Alpleriyle vedalaşırken Ertuğrul'un söylediği "Unutmayın kardaşlarım. Allah oyun bozanların en büyüğüdür" sözleri dizinin takipçileri tarafından 17 Aralık olaylarına bir gönderme olarak yorumlandı.

Şah Fırat Operasyonu'ndan önce yayınlanan bölümde yine gündemle ilgili olduğu dile getirilen diyaloglar geçmişti.

TSK gece yarısı Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'na operasyon düzenlemişti. Dizide Süleyman Şah ile Kurdoğlu arasında geçen bir sahnede; Kurdoğlu Süleyman Şah'a "Demiştim, Halep bizim mezarımız olacak" diyor. Ona verilen cevap ise Deli Demir'den geliyor: "Merak etme Kurdoğlu, neslimizden birileri gelir, mezarımızı burada komaz."

Türk askerinin Suriye'ye girmesiyle ilgili bir gönderme olduğu düşünülen bir diğer replik:

"Savunma düşman topraklarında başlar. Aksi takdirde vatan elden gidebilir. Biz Türkler mazluma umut etmeyi severiz. Şimdi fetih vaktidir."

Bu sahnede ise yine gündemle ilgili paralel ilerleyen bir gönderme yapıldığı söyleniyor.

Ertuğrul'un "Gavurla iş birliği yapıp bizi sırtımızdan bıçaklayanlar ne olacak?" sorusuna İbn-i Arabi'nin verdiği yanıt "Esas zalim onlardır" oluyor.

Bu dönemde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'nin Rusya ile yaşadığı kriz sonrasında Rusya'yı ziyarete gitmişti.

Dizide darbe girişimini ele alan bir hikaye de geçmişti.

Türk alpleri darbe girişimine kalkışınca halkı karşısında bulmuştu ve "milli irade, milletin adamı" temaları vurgulanmıştı.

Dizi her bölümde pek çok gönderme yapmaya devam ediyor ve AKP dönemi ile Orta Çağ versiyonunun paralel ilerlediği söyleniyor.

İsmindeki "Diriliş" ile günümüzde de bir dirilişin yaşanmakta olduğu görüşü savunuluyor.

Bu düşünceye karşı olmadıkları resmi Twitter hesabından atılan tweet'lerden de görmek mümkün.

Destekçilerinin tweet'lerine baktığınızda, aynı anda dizideki bir olaydan da günümüzdeki bir olaydan da bahsediyor gibi görünüyorlar.

Bakalım yeni bölümünde bu kez hangi göndermeler yapılacak?

Bu göndermeler hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Millet olarak bağrımıza bastığımız bir dizi.
Tarafsız olsa güzel dizi olabilirdi.
Behzat Ç. varken Diriliş Ertuğrul da neyin nesiymiş?

Morali bozulanları tam tersi göndermeler yapan dizilere alalım:

Kiralık Aşk Dizisi Gündemdeki Olaylara Tepki İçeren Göndermelerine Devam Ediyor! - onedio.com
Kiralık Aşk Dizisi Gündemdeki Olaylara Tepki İçeren Göndermelerine Devam Ediyor! - onedio.com
Behzat Ç., Kiralık Aşk ve Dahası: Dizilerin Siyasi Gündeme Yaptığı Bol Okkalı 21 Gönderme - onedio.com
Behzat Ç., Kiralık Aşk ve Dahası: Dizilerin Siyasi Gündeme Yaptığı Bol Okkalı 21 Gönderme - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

''Game of Thrones'' ve ''Ishaan Tharoor'' ya da ''game of thrones subliminal messages'' yazin bakin o cok begendiginiz, yere goge sigdiramadiginiz dizide neler var. Ha onlarda da var, bunda da olsun demiyorum ama tarafli bir sekilde yaptiginiz her elestiri hakarettir. Tarafsiz olarak yapacaginiz elestiride hatali olsaniz bile ozur dileyecek yuzunuz olur.

huzunkovan-kusu

Bu içeriği oluşturanın diziyi bir kere dahi açıp izlemediği çok net belli boş boş işlerle uğraşmayın. Çok bi olay varmış gibi başlık almışsınız bi de. Siyasi olaylar tabi ki de benzer olacak yüzyıllardır her dönemde kahramanlar olduğu kadar hainler de vardı. Gayet de kaliteli bir yapım karalama yapmaya çalışmayın boşa derim.

kirikirik

Yapilan gondermeler yada size batan her neyse karsisinda durabilirsiniz. Türküz deyip nerde milletin aleyhinde is varsa savunursunuz. Tarih elbette dizi degildir ve dizide tarihi birebir anlatamaz ancak burada soylenen hangi gonderme size battı anlamadim GAME OF THRONS yada vikingler yada wolking death yada lost yada davinci demons farketmez... O DİZİLERDE KENDİ MİLLETİNİ OVEN HRİSTİYANLİGİ YUCELTMEYE CALİSİLAN sahneler yada repliklere götünuz düşer ama burda biraz turk milliyetciligi yada islamin anlatildigi laf olsa AMAN ULKE ELDEN GİDİYOR. BAK NE DİCEM Bİ SİKTİRİN GİDİN AMK...

huzunkovan-kusu

Ağzına yüreğine sağlık düşüncelerine tercüman olmuşsun👍

oyoy

asdfghjklş

gullabici

dizinin senaryosu zayıf replikleri ise klişe.savaş sahneleri ise mahalle kavgası bile daha kabalık ve organizedir sonuç olarak hamaset söylemlerinden öteye geçmeyen bu proje bariz derecede kötü

talha-sahbaz

Behzat Ç'nin örgüt yanlısı göndermelerini paylaşın birde yine üyeler oylasın bakalım

Görüş Bildir