Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Diller Hakkında Az Bilinen Ama Bir O Kadar da İlginç 11 Gerçek

-
Abone ol

Dünya üzerinde ne kadar çok dilin var olduğunu bilmeyen kalmadı ama hala bazı dillerin bilinmeyen yönleri mevcut... Halihazırda 2 bin 400 dil tehlikede ve son yıllarda 200 dil son temsilcilerinin ölmesiyle yok oldu. Filologlar 502 dilin kritik anlamda tehlikede olduğunu belirledi. Bu açıklamalar, dillerin dünya kültürüne etkisi tartışmalarını beraberinde getirdi. Birçok uzman, dilbilimine olan ilginin artmasında hemfikir. Biz de bir farkındalık yaratmak için bu içeriğimize dillerin ilginç özelliklerini dahil ettik. Keyifli okumalar.

1. Dünya üzerinde yaklaşık 7.000 dil var

Bunlardan yaklaşık 2.200 tanesi ise Asya kıtasında bulunuyor.

2. Var olan 7 bin dilin 2.400 tanesi unutulma riski ile karşı karşıya.

UNESCO'ya göre Rusya'da 15 dil yok olmuş. Raporda savunmasız olarak değerlendirilen dillerden bazıları; Abhaz dili, Batı ve Doğu Çerkesçe, Çeçence, Avarca, Tuvan dili, Çuvaşça, Belarusça, Yakutça..

Bu dillerin çoğu, Doğu Sibirya, Kuzey Amerika'nın Kuzeybatı Platosu ve Kuzey Avustralya'da bulunuyor.

3. Dünya nüfusunun %12.44'ü anadili olarak Mandarin Çincesini kullanıyor.

Çin alfabesinde ise 50.000 karakter bulunuyor, bir gazeteyi okumak için ise 2.000 karakter bilmek yeterli.

4. Dillerin %96'sı, dünya nüfusunun sadece %4'ü tarafından konuşuluyor.

İnsanların 1/4'ü herhangi bir seviyeden de olsa İngilizce konuşabiliyor.

5. Lüksemburg'daki eğitim sisteminin yarısı diller üzerine kurulu.

Eğitim süresinin %50'si İngilizce, Almanca veya Fransızca öğretimiyle geçiyor.

6. Fransızca konuşan insanların 'o' harfini telaffuz etmesinin 13 farklı yolu vardır.

7. 231 dil tamamen benzersiz bir yapıya sahip.

Ayrıca her 14 günde bir dil ölüyor.

8. Yüzüklerin Efendisi'nde 12 tane hayali dil vardır.

J.R.R. Tolkien aynı zamanda bir filologdu.

9. A.B.D.'nin resmi dili yoktur.

Ama parlamento ve resmi yazışmalarda İngilizce kullanılır, bunun yanında İspanyolca en çok konuşulan ikinci dildir.

10. İncil 2454 dilde yazılıdır.

Ayrıca Papa 9 dilde tweet atıyor.

11. Vatikan'da Latin dilinde olan ATM'ler bulunur.

Ayrıca Vatikan'ın resmi dili ise ölü bir dil olan Latince.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
nebusimdi

Mandarin Çin'de kullanılan yanılmıyorsam 500 dilden sadece bir tanesidir. Yani dünya nüfusunun %12'si Çince konuşmaz. Çin ülkesi sadece Çinlilerden oluşmaz, bir çok millet barındırır.

Gizli Kullanıcı

Türkiyedeki bazı 15 Türk dilleri kaybulacakmış

antarktika

...kaybolacakmış.

Gizli Kullanıcı

Türkiye’de 15 Dil Tehlike Altında Rusya’da konuşulan Tatarca dışındaki tüm Türk dilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu biliniyor. Aşağı yukarı bu dillerin sayısı 131. Bunların içinde özellikle Çulım Türkleri ile Baraba Tatarlarının dilleri yok oldu olacak. Ülkemizde 15 dil tehlike altında. Kapadokya Yunancası, Aramice ve Ubıh dilleri çoktan yok olmuş. Tehlikedeki Türk Dilleri dergisinin yaptığı araştırmaya göre risk altındaki dillerin bazıları: Ahıska Türkçesi, Başkurtça, Çuvaşça, Hakasça, Kırım Tatarcası, Nogayca, Tuvaca, Yakutça. Kritik eşikteki diller: Afşar Dili, Çalkanca, Dolganca, Gagauzca, Halaçça, Kumandı Türkçesi, Pamir Kırgızcası, Sibirya Tatarcası, Şorca, Telengitçe, Teleütçe, Tofaca, Tuba Dili

antarktika

Bu kopyala-yapıştır ile yazdıklarının -kaybolacakmış yazım yanlışıyla ne alakası var?

valinorunisigi

Neden Mandarince değil Mandarin Çincesi derken Çuvaş Türkçesine, Yakut Türkçesine v.b Çuvaşca, Yakutça diyorsunuz? Bunlar Türk dillerindendir. Sanki ayrı bir ırkın ayrı bir diliymiş gibi yazılması hiç hoş olmamakla birlikte dünyanın farklı noktalarındaki Türklerin millet bilincini sarsmak için yapılan hareketlerdendir. Tabi bunu düzgün yazmakla büyük değişimler olacak değil. Ama bence bilinçlenmek adına önemli bir olay.

Gizli Kullanıcı

Türkçe Türkçedir, Çuvaşça Çuvaşçadır, Azerice Azericedir,

valinorunisigi

Öbür yorumlarım silindi ondan ötürü tekrar açıklayacağım. Azeriler en nihayetinde Türk değil mi? Konuştukları dil Türkçe'nin bir şivesi değil mi? Eğer bu şekilde Azerice v.s gibi ayrıştırarak adlandırırsak sanki başka bir ırk başka bir dil gibi görünecek. Rusya v.s gibi devletlerin Türk milletlerini birbirinden ayrıştırma politikasına katkı sağlayacak. Azerice deseniz olmaz mı olur. Ama hoş olmaz. Kaldı ki teorik olarak da yanlış. Diller, değişime göre çoktan aza lehçe, şive, ağız olarak sınıflandırılır. Misal Çuvaş Türkçesi ya da Çuvaş lehçesi vardır, Azeri Türkçesi ya da Azeri şivesi vardır, Karadeniz ağzı vardır. En doğrusu bu şekildedir.

ahmet-altundal

Azerice, Türkçenin bir lehçesi sayılabilir ama diğer saydıklarını incelersen bizim konuştuğumuz Türkçeyle alakası olmadığını görebilirsin.

valinorunisigi

Konuştuğumuz Türkçeye benzemiyor ya da onu anlamıyor olmamız, o lehcenin Türkçeye ait olmadığını göstermez. Zaten araya giren çok fazla mesafe, geçen zaman, tarihi-dini değişimler varken aynı dilin iki lehçesi dahi olsa birbirine o denli benzemesi olası değil. Dilbilim, dil her yönüyle ele alarak inceler. Sadece bakıp "Yok bu bizim konustugumuz dile benzemiyor." demeyle iş bitseydi böyle bir bilim dalı olmazdı.

ahmet-altundal

Gösterir. Lehçelerin en önemli özelliklerinden biri aralarında az çok anlaşılabilirlik olması. Ki Çuvaşça dediğimiz dil, Orta Asya'ya da uzak. Yani bir Uygurca gibi bile değil. Uygurcayı az çok anlayabilirsin yine.

ayzinguard

hani türkçe. yakışmadı editör. kırmızı kart.

metehan-akbergu

incili okudum.o kadar dile çevrilmesinin nedeni sade anlaşılır ve basit kelimelerle yazılmış her dile uyumlu.

Görüş Bildir