Dikkat! Gece Boyunca Defalarca Tuvalet İhtiyacı Hissediyorsanız Tehlikeli Bir Hastalığınız Olabilir!

66PAYLAŞIM

Doğanın çağrısı sizi gecenin bir köründe rahatsız mı ediyor? Uykularınız bölünüp, sıcacık yatağınızdan çıkmak zorunda mı kalıyorsunuz? O zaman kötü haberlerimiz var sizin için dostlar. Bütün bunlar vücudunuzda bir şeylerin yanlış gittiğini gösteriyor olabilir. Detayları sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/310704...

Gecenin bir yarısı uykunuzun en güzel yerinde uyanmak yeterince sinir bozucu değilmiş gibi, bütün bunların ölümcül bazı hastalıkların işareti olabileceğini biliyor muydunuz?

30 yaş üzeri her üç yetişkinden biri gecenin bir yarısı uykusundan tuvalete gitmek için uyanıyor. 65 yaş üzeri için ise bu rakam 3'te 2'ye ulaşıyor.

Noktüri olarak adlandırılan bu durumda hastalar gece boyunca birkaç kez tuvalet için uyanmak zorunda kalıyorlar.

Tek endişelenmeniz gereken çiş yapmak değil ayrıca. Uyku düzensizliği de yüksek diyabet riski, zayıflamış bağışıklık sistemi, kalp hastalıkları ve hatta bazı kanser hastalıkları ile bağdaşlaştırılıyor. 

Ayrıca psikoz, depresyon ve anksiyete gibi ruhsal hastalıklar da ortaya çıkabiliyor.

Üroloji doktoru Philip Van Kerrebroeck, insanları bu belirtiler konusunda uyarıyor.

'Gece boyu tuvalet için uyanmak yaşla ilgili olabilir ama kesinlikle sebep bu olmak zorunda değildir. Düzensiz uyku sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Eğer gece boyu sürekli tuvalet için uyanıyorsanız sıkıntının kaynağını öğrenmek için doktora gitmeniz gerekir. Çünkü tedavisi var. Dolayısıyla sürekli acı çekmek zorunda değilsiniz.'

Bölünmüş uyku hem fiziksel hem de ruhsal anlamda sizlere zarar verebilir.

Üretkenlik, ilişkiler ve kariyer başarısı etkilenebilir. Profesör Kerrebroeck az uykunun bütün zihinsel süreçleri etkilediğini belirtti. Konsantrasyon bozukluğuna, hatırlamada güçlük ve yeni şeyler öğrenmede zorluklara neden olabilir. 

Az uyku bunlara sebep olurken, gece boyunca tuvalet ihtiyacı da bunların işareti olabilir. Noktüri, aşırı idrar üretiminden kaynaklanır. Bu da birçok ciddi durumun semptomlarından biridir.

Gün içerisinde 2.5 litreden fazla idrar yapıyorsanız, aşırı idrar üretiyorsunuz demektir.

Bu da aşırı sıvı tüketiminden kaynaklanabileceği gibi tip 2 diyabet hastalığının belirtisi olabilir. Ayrıca böbrek enfeksiyonu, böbrek taşı, böbrek iflası ve erkekler için prostat belirtisi de olabilir. Tip 2 diyabet hastası olanların kanında çok fazla şeker bulunur. Böbrek de buna tepki olarak şekeri çeker ve idrar olarak üretir. Bu da daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı doğurur. 

Aynı şekilde böbreklerinizde herhangi bir problem var ise sık sık tuvalet ihtiyacı hissedersiniz. Eğer olması gerekenden fazla tuvalete gidiyorsanız ve bel ağrısı yaşıyorsanız, kilo kaybınız varsa, geceleri terliyorsanız, bacaklarınızda güçsüzlük varsa vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cihan-turan3

bu bildirimin tuvalete girince gelmesi çok ilginç beni mi takip ediyonuz laa

Görüş Bildir