Görüş Bildir
Haberler
Devletin İki Yılda Sigaradan Aldığı ÖTV Geliri 112 Milyar TL!

Devletin İki Yılda Sigaradan Aldığı ÖTV Geliri 112 Milyar TL!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de son iki yılda sigaradan 112,2 milyar TL özel tüketim vergisi (ÖTV) alındığını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Elvan, 2019 yılında tütün mamullerinden 50,4 milyar TL ÖTV elde edildiğini, 2020 yılında ise bu rakamın yüzde 22.6 oranında artarak 61,8 milyar TL olduğunu bildirdi. 

Tütün mamullerinden tahsil edilen ÖTV açısından 37 milyar 307 milyon 255 bin 147 TL ile İzmir ilk sırada yer alırken, 10 milyar 395 milyon 215 bin 889 TL ile İstanbul ikinci sırada bulunuyor.

"Yabancı şirketlerin ortağı gibi hareket ediyorlar"

"Yabancı şirketlerin ortağı gibi hareket ediyorlar"

Bakan Elvan’ın yanıtını değerlendiren CHP’li Sertel, Türkiye için geçmişte önemli bir gelir kaynağı olan yerli tütünün AKP iktidarı tarafından yok edildiğini söyledi. Sigara fabrikalarının kapatıldığını hatırlatan Sertel, Türkiye'nin yabancı sigaraya mahkum edildiğini söyledi. Sertel şunları kaydetti:

Adıyaman’da tütün üretiliyor, iktidar o tütünü kaçak olarak görüyor. Oysa Adıyaman’da veya Türkiye’nin herhangi bir yerinde yetişen tütün kaçak olamaz. Olması gereken Adıyaman’da sigara fabrikaları kurup, yerli tütünü teşvik etmektir. Ama bunlar tamamen yabancıya mahkum olmuşlar, kasalarını ÖTV ile doldurmak için planlarını kurmuşlar ve yabancı şirketlerin ortağı gibi hareket ediyorlar. 

Sigara sağlığa son derece zararlı fakat bu iktidarın kasasını doldurması için de yararlı. Son iki yılda sadece sigaradan 112,2 milyar TL gelir elde ediyorlar. İzmir’den iktidarın kasasına eski parayla 37 katrilyon 307 trilyon para gidiyor ama İzmir bunun karşılığını alamıyor. İzmir’den tomar tomar para gidiyor, ama hak ettiği hizmeti alamıyor. Alınan vergiler ne halka ne de o kentlere hizmet olarak yansımıyor.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
2
2
2
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

sigara ve alkolden alınan vergiler olmasa devlet batacak amk. bence örgütlenelim 1 ay içinde içmeye teşvik ederler.

Halil Değerli

Haramdan vergi alıp... .... Cami yapıp imamlara maaş ödüyorlar.... .... 🤪😡😠

lilithtrinity

anaaaa bizim maliye bakanımız mı varmış