Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dev Kapışmaya Artık Son Veriyoruz! Sözelciler vs Sayısalcılar

879PAYLAŞIM

Bir türlü bitmeyen bu çekişmeye bir de biz değinelim istedik. 15 maddede iki grubu kıyasladık. Tarafınızı seçin bakalım :)

1. Zekayla Tavlamak Vs Sözlerle Tavlamak

Sayısalcılar zekalarıyla karşı tarafı etkilerken sözelciler sözleriyle ve tavırlarıyla etkilerler.

2. Sanat Vs Bilim

Bir sözelci hayatı bütün yönleriyle yakalama yeteneğine sahiptir. 0 ve 1'lerden ibaret değildir yaşam onun için. Sayısalcılar için ise bilim, matematik hayattır. Hayatı anlamak için müthiş bir aracıdır. Analitik düşünme kabiliyetinin temel tetikleyicilerindendir.

3. Duygusal Vs Analitik Düşünce

Sözelciler fazla duygusaldırlar. Bu da onların her olayda derin ve ayrıntılı düşünmeye iter. Sayısalcılar ise sözelciler gibi her olaya
duygusal yaklaşmayıp akılcı çıkarımlar yapabildiği ve odaklanabildiği için
analitik düşünme becerisi yüksektir.

4. EQ Vs IQ

Sözelcilerin EQ denilen duygusal zekası sayısalcılara göre daha gelişkindir. Başkalarına ait duyguları daha rahat sezinlerler. Sayısalcıların ise sözelcilere göre IQ'su yani zeka katsayısı daha yüksektir. Analitik düşüncenin bir getirisidir bu. IQ'nun bir kısmı genetikten gelir, bir kısmı da geliştirilebilir. Sayısalcılar bunda daha ehildir.

5. Sosyal Medya Fenomenliği Vs Atomu Parçalamak

Sözelciler sosyal medyada kendilerini hemen belli ederler, konuşkan ve eğlenceli yapılarıyla ön plana çıkarlar. Sayısalcılar için ise sosyal medya gereksizdir. Boşa harcanan bir vakittir. Bunun yerine atomu parçalamayı tercih ederler...

Not: İkinci görsel için şimdiden özür diliyoruz😂

6. Kelime Bulmacaları Vs Satranç

Sayısalcılar için bir Çin işkencesi olan kelime bulmacaları sözelciler için çocuk oyucağıdır. Tabii sayısalcılar için çocuk oyuncağı olan satranç tarzı analitik düşünce ile ilgili oyunlarda da sözelciler çuvallar.

7. Cem Yılmaz Vs Yılmaz Erdoğan😂

Sayısalcılar mizahın Cem Yılmaz'ı sözelciler ise -şiirleriyle de popüler olan- Yılmaz Erdoğan'ıdır...

8. Ezber Vs Mantık

Sözelcilerin ezberi kuvvetlidir sayısalcıların ise mantıksal
düşünme yetenekleri...

9. Mutfakta Matematik mi Görsel Hafıza mı?

Sayısalcılar yemek tarifinde geçen, “ bardağın 2/3’ü kadar süt” kısmını çok iyi bir şekilde matematiksel olarak hesaplarken sözelciler de görsel hafızaları sağ olsun 2/3'ün nerede bittiğini iyi bilirler😂

10. İlber Ortaylı Vs Aziz Sancar

Sözelcilerin Nuri Bilge Ceylanları, Tarantinoları, İlber Ortaylıları sayısalcıların ise Einsteinleri, Aziz Sancarları, Elon Muskları vardır...

11. Özgüven Vs Alçak Gönüllülük

Sayısalcılar özgüvenleriyle dikkat çekerken, sözelciler ise alçak gönüllülükleriyle ön plana çıkarlar.

12. Komplike Vs Ayrıntı

Sayısalcılar komplike düşünce tarzının faydalı olduğunu savunurken sözelciler ise her durum için ayrı ayrı odaklanıp daha ayrıntılı bir düşünce tarzının faydalı olduğunu savunurlar.

Yani bir sayısalcı araba sürerken, makyajını yapar ve ikisini de en iyi şekilde yaptığını savunur. Sözelcilerimiz ise araba sürerken yalnızca arabaya odaklanmanın onları daha iyi bir sürücü yaptığını savunur diyebiliriz😃

13. Sağcı Vs Solcu. Yanlış anlaşılmasın sağ lob sol lob yani...

14. Planlar Vs Sürprizler

Sayısalcılar hayatlarını yönetmeyi, planlı yaşamayı severler. Sözelciler ise anı yaşamayı sevdikleri için hayatın onlara getireceği sürprizleri merakla beklerler😂

15. De/Da Ayrımı Vs İşlem Hatası Alerjisi😂

Sözelcilerin de-da ayrımı alerjisi varsa sayısalcıların da hatalı matematiksel işlemlere alerjisi vardır...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kanatsiz_peri

Yaşasın eşit ağırlık!

rrr

sayısalcıydım, çoğu sözelciyi sallar atarım, yapabildiğin şeyle sevdiğin şey arasındaki farkı gör be editör.

Gizli Kullanıcı

bunu yapan arkadaş sayısalcı mı sözelci mi hissediyor bilmiyorum ama genelleme yaparken bu kadar net sonuçlara sahip çıkarımlar yapmak aptalca. birtakım ayrımlar olduğu muhakkak ama bi insanın tam sayısalcı ya da tam sözelci olması gibi bir durum irreel. iddialı değil mizahi bir tarzla hazırlasanız kabul edilebilirdi belki bu galeri ama şu haliyle beni çok rahatsız etti.

haralagurele

sayısal ile sözel çizgisi bu kadar net ayırmak tamamen cahillik. bunları ayırdığımız için tam anlamıyla yetkin olamıyoruz herhangi bir konuda.

ilayda_glba

Dilciyim onu ne yapacağız

cxa1191s

Formül gördüğünde haç görmüş şeytan gibi kaçıyorsa sözelci, durup düşünüyorsa sayısalcı, aaa bunun diferansiyel denklemlisi yokmuydu diye soruyorsa termodinamik dersini 4.kez alan mühendislik öğrencisidir. :-)

Görüş Bildir