Görüş Bildir
Haberler
Deprem Mi Oldu? Son Deprem Nerede Oldu? Kandilli ve AFAD Son Depremler Sayfası…

Deprem Mi Oldu? Son Deprem Nerede Oldu? Kandilli ve AFAD Son Depremler Sayfası…

Kandilli Rasathanesi’nin yaptığı açıklamaya göre dün akşam Tokat’ın Niksar ilçesinde 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan deprem, Ordu, Samsun gibi Karadeniz şehirlerinden de hissedildi. AFAD da depremin büyüklüğünü 4.3 olarak takipçileriyle paylaştı. Ayrıca gece saatlerinde Niğde’de de 3.3 büyüklüğünde deprem yaşandı. AFAD ve Kandilli Rasathanesi, ülkemizde yaşanan son depremleri liste halinde takipçileriyle paylaşmaya devam ediyor. İşte AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler sayfası…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Deprem mi oldu?’ ve ‘Son deprem nerede oldu?’ sorusu sosyal medyanın gündeminde. Türkiye’de aktif fay hatlarının çok olması sebebiyle sıklıkla depremler yaşanabiliyor. Ayrıca en fazla can kaybına neden olan afetlerin başında gelen depremler, AFAD ve Kandilli Rasathanesi tarafından duyuruluyor.

22 EYLÜL AFAD VE KANDİLLİ SON DEPREMLER

AFAD ve Kandilli Rasathanesi, ülkemizde ve komşu ülkelerde meydana gelen depremleri liste halinde takipçileriyle paylaşıyor. AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin paylaşımlarına bakarak çevrenizde deprem gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edebilirsiniz.

KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER LİSTESİ

AFAD SON DEPREMLER SAYFASI

FAY HATTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Türkiye fay hattı haritası sorgulama ekranı, son depremlerin ardından pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. MTA ve AFAD tarafından listelenen fay hatları, birkaç adımda kolayca görüntülenebiliyor. Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeyen iki kurum, bu bilgileri belirli periyodlarda güncelliyor. Türkiye fay haritası görüntüleme ekranı, internet üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir.

En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır.

Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

Fay Hattı sorgulama işlemi şu adreslerden yapılabiliyor;

MTA'NIN FAY HARİTASINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın