Denge Bileklikleri, Detoks İçecekleri ve Daha Neler: Hepimizin Kandığı, Tarihin Gördüğü En Büyük Çakallıklar!

180PAYLAŞIM

Dolandırıldık... Hem de çoğu zaman farkında bile olmadan, dolandırılıyor olmamızdan rahatsızlık bile duymayarak!

ADE 651 adlı bomba dedektörü bir zamanlar hayli popülerdi.

İngiliz bir firma tarafından üretilmişti ve fiyatı da hiç ucuz değildi. Tanesi 60 bin dolardan satışa çıkarıldı, olası bomba tehlikelerini tespit edebilmesi için de birçok devlet tarafından satın alındı.

Üretildiği yerde satışları patladı, İngiltere hükumeti Irak'ta kullanmak için bu dedektörden yüzlerce satın aldı.

www.pvsm.ru

80 milyon dolara yakın masraf yapıldı fakat cihaz hiçbir işe yaramıyordu. Hatta patlamaları engellemek bir yana yanlış yönlendirmeleri sebebiyle onlarca insanın yaşamını yitirmesine sebep oldu.

Bir dönem hayli popüler olan denge bileklikleriyle herkes dengesini aradı durdu.

Her yerde satılıyor ve kapış kapış gidiyordu. 1 liraya da 1000 liraya da satılıyor, hepsi aynı vaadi taşıyordu: Takan kişiye fiziksel ve psikolojik dirayet vermek.

Peki bunu nasıl yapıyordu?

Üzerinde naylon bir hologram olan lastik bir bilekliğin böylesine büyük bir iddiası olması kimseyi şüpheye düşürmedi.

Süperstar futbolcular ve basketbolcular başta olmak üzere pek çok kişi bu çılgınlığın peşinden gitti. Tabii ki her saçma ve saman alevi ürün gibi bir süre sonra geride bırakıldı. Harcanan milyonlarca lira ise bu fikri ortaya atanlara kâr kaldı.

Kancayla oyuncak yakalama makinelerinde hüsrana uğramamız bizim suçumuz değildi.

Kişisel becerilerinizi hedeflese de bu makinelerin bununla hiç ilgisi yok. Siz yer yön yeteceğiniz ve iyi kararlar aldığınız gerçeğine yaslanıp bu makinelerde liralarınızı harcarken sistem öyle işlemiyor.

Üreticilerinin dahi itiraf ettiği üzere makinelerin mekanizmalarıyla oynanmış durumda. Sadece belli durumlarda oyuncak alabilmenize izin veriyor.

Sülün Osman, Boğaziçi Köprüsü'nü satmıştı.

Sülün Osman’ın Türkiye tarihinin simge dolandırıcısı olduğunu çok iyi biliyoruz. Ona dair en büyük rivayetlerden biri de, şehre yeni gelmiş insanları bulup onlara sahip olmadığı yerleri ucuzdan satması.

Köprüler, arsalar, tarihi yapılar...

Hatta efsaneye göre birkaç kişiye Boğaziçi Köprüsü'nü satmıştı. Acaba alanlar hangi amaçla almıştı?

Türkiye'de adını pek duymadık ama yurt dışını sallayan OCube Charger vakası hayli ilginç.

Termodinamikten haberdar olmayan kitleleri avlamak için piyasaya sürülmüş bu maymun kafasının alameti, cihazları günde 3 kez cihazını şarj etmesi ve ertesi güne kadar da kendi kendini şarj edip başa dönmesiydi. 

Sınırsız enerji vadettiği için 1200 Euro'ya satılıyordu, dolandırıcılığın en lüks hali!

Victor Lustig de Sülün Osman gibi Eyfel Kulesi'ni satmıştı. Hem de iki kere!

1960’larda bakım masrafları zirve yapınca hükümet tarafından ciddi ciddi sökülme tehlikesi yaşamış Eyfel Kulesi’ndeki fırsatı gören Victor Lustig, atık demir firmalarıyla bir araya gelmiş ve kendini hükümet temsilcisi olarak tanıtmış. Hükümetin kuleyi parçalamak istediği ve en iyi teklifi verene bu işi teslim edeceğini söyleyen adam, bu yolla iki büyük firmayı dolandırmış.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, siz hiç satın aldınız mı?

Mantık basit. Yazıcı ucuza satılıyor fakat kartuş masrafları öyle büyük ki müşteriler daha pahalı yazıcıları almadıkları için pişman oluyor. 

Kartuşta kullanılan mürekkep miktarıyla fiyatlarını incelediğimizde, mürekkebin litresinin 6000 doları aştığını görüyoruz. Tam bir vurgun!

Detoks ürünleri de tarihin en büyük çakallıklarından biri.

Detoks yaptığını iddia eden, kenarında köşesinde detoks yazan her şey aslında basit bir yanılsama pazarlıyor. Böyle ürünler size detoks yapmıyor, en fazla sindiriminizi hızlandırırlar ve tuvalette geçirdiğiniz vakit artar.

Aslında vücudumuzda bedavaya çalışan iki detoksçu var, böbreklerimiz!

Amerika’da bir dönem farklı noktalarda uygulanmış bu dolandırıcılık yönteminde adamın biri ehliyet sınavına girecek heyecanlı insanları hedef alıyor.

Sınava gireceklere “Bana 50 dolar verirsen sınavdan geçmeni sağlarım. Olur da yapamazsam paranı iade ediyorum.” diyor. Sınav öncesi heyecanıyla kendine pek güvenmeyen insanlar bu teklifi kabul ediyor.

Olayın ne olduğunu tahmin etmişsinizdir. Sınavı geçen onlarca insan, bu adam sayesinde sınavı geçtiğini düşünüp parasının peşine düşmüyor. Yine de geçemeyen birkaç insan oluyor ve adam bu insanlara parasını iade ediyor ve özür diliyor.

Tabii bu esnada bir dünya hasılat yapmış oluyor.

Devlet malını satmak tüm dünyada çakalların sevdiği bir yol olmalı.

Nijeryalı Emmanuel Nwude  kendini yetkili olarak tanıtıp uluslararası bir bankaya inşaat halindeki iki hava limanının işletmesini 242 milyona satmış.

Gerçek tamı tamına 3 yıl sonra fark edilmiş.

Dioxx adında bu “mucizevi” ürün ufak damlacıklar içinde satılıyor.

Üretenlerin iddiasına göre vücudumuzun gerekli oksijen seviyesinde kalması çok zor. Bu yüzden yediğiniz içtiğiniz şeylere birer damla Dioxx damlatmamız gerekiyor ki sorunu kökten çözelim.

Dioxx’un içeriğine baktığımızda, onun yalnızca *su* olduğunu öğreniyorsunuz. Minik bir damlalık içinde, 8 dolara satılan basit, bildiğimiz su.

“Şeker gibi ama şeker değil” mottosuyla pazarlanan Splenda, 1000 mg’lık paketlerde satılıyor ve besin değeri tablosunda 0 kalori gösterilerek pazarlanıyor.

Gerçekte bu mucizevi Splenda’ların %95’i şekerden oluşuyor.

Hesabı yapalım,  1000 mg’lık paket başına 3.36 kalori. Peki pakette nasıl %0 yazabiliyor? Şöyle: Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin yönetmeliğine göre, servis başına 5 kaloriden az şeker ihtiva eden ürünler 0 kalori olarak paketlenebiliyor. Splenda da bu sebeple 0 kalori olarak pazarlanıyor. Ama 0 kalori değil, 3.36 kalori. 

Daha basit bir ifadeyle:1000 mg şeker: 3.86 kalori1000 mg Splenda: 3.36 kalori

Tam bir çakallık!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ashirogi-muto

Denge bileklikleri kimseyi şüpheye düşürmedi mi? Ben zamanında onu takanlarla dalga geçiyordum gerizekalılar diye.

Gizli Kullanıcı

teşekkürler.digerleri neyse de şu detox,diyet ve zayıflama olaylarıyla olan herşey boş iş.kimseye kanmayın.sonuçta vücudunuzu tanımadıgınız,neyin içinde hangi vitamin vs oldugunu bilmediginiz için kakalıyolar.aslında bu devirde fakir olmak en iyisi.

imdizzyyy

Sonuncusu iyiymiş

vedat-kaplan1

ÇİFTLİK BANKI ATLAMIŞIZ

ufukdiyoki

Stres çarkları da benim stresimi hiç almadı. Tam tersi, ne kadar uzun süre döner, daha uzun süre nasıl döner diye uğraştırıp strese sokup durdu.

Görüş Bildir