Görüş Bildir
Haberler
'Demokratik Kazanımlarımızdan Geri Adım Atmayacağız'

'Demokratik Kazanımlarımızdan Geri Adım Atmayacağız'

ATKN
03.10.2015 - 18:28

Başbakan Davutoğlu, 'Demokratik kazanımlarımızdan bir santim dahi geri adım atılmayacak. Türkiye'de herkes hangi etnik kökene, hangi mezhebe sahip olursa olsun kendi örfünü, kültürünü koruyacak' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Davutoğlu, ISS Dome Spor Salonunda UETD tarafından düzenlenen 'Düsseldorf Buluşması'nda yaptığı konuşmada, 'Bir yerde blok siyaseti vardı, biz ona karşı 'birlik siyaseti' dedik. Bir parti 'hayır siyaseti' dedi, her şeye 'hayır' dedi. Koalisyona 'hayır' dedi, seçime 'hayır' dedi. Ne dediysek, ne teklif ettiysek, 'hayır' dedi. Biz ona karşı 'millet ne diyorsa ona evet' dedik. 'Başımızın üstündedir milletin iradesi' dedik' dedi.

Demokratik kazanımlarımızdan bir santim dahi geri adım atılmayacağını söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

'Herkes bunu bilsin. Türkiye'de herkes hangi etnik kökene, hangi mezhebe, hangi dini geçmişe sahip olursa olsun kendi örfünü, kültürünü, anlayışını, yaklaşımını, lehçesini, dilini özgürce koruyacak, kullanabilecek. Ama bu temeller üzerinde ülkemizi bölmeye kalkışanlar olursa o zamanda Türk, Kürt, Sünni, Alevi hep beraber dimdik ayağa kalkacağız, 'bu ülke bölünmez' diyeceğiz, 'bu millet parçalanmaz' diyeceğiz, 'Çanakkale'ye yürüyen ecdadın torunları arasına nifak sokulamaz' diyeceğiz.'

Başbakan Davutoğlu, 'HDP, iki bakan verdi. İki bakan, takriben bir ay sonra istifalarını verdiler. CHP ile MHP'de mahalle baskısı vardı bakan olmamak için. HDP'de de dağ baskısı vardı. Mahallesinden korkan, dağdan korkan, milletle yol yürüyebilir mi?' dedi.

'Gurbetçilere verilen 10 taahhüdün 6'sı gerçekleşti'

Davutoğlu, 'Gerekli düzenlemeleri yaptık. Artık yurt dışından Türkiye'ye araba, araç getirenlerin kalış süreleri iki yıla çıktı. Yurt dışından gelişlerde mobil cihazların, telefonların Türkiye'de kalış süreleri de dört aya çıktı' dedi.

Başbakan Davutoğlu, yurt dışında okuyan öğrencilere ilişkin, 'Demiştim ki yurt dışında okuyan gençlerimiz, okumaları esnasında burs ihtiyacı hissettiklerinde lisansa 500, yüksek lisansa 750, doktoraya bin, doktora sonrası için bin 250 avro burs vereceğiz. Hepsini başlattık. Bir tek lisans öğrencileri vardı, onu da başlatıyoruz.' şeklinde konuştu.

7 Haziran seçimleri öncesi gurbetçilere verilen 10 taahhüdün 6'sının gerçekleştiğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi: 

'Üçünde yasal düzenleme gereği var, kanunları hazırlandı, gönderildi. İnşallah Meclis açılıp çalışınca, 1 Kasım'dan sonra hayata geçecek. Birinde de mevzuat düzenlemeleri hızla ilerliyor. Birer birer söyleyeyim. Önce hepinizi ilgilendiren hususlardan başlayarak. Siz bizden Türk Hava Yolları'ndan aile indirimi talep etmiştiniz öyle mi? Biz de size buraya gelip 3 Mayıs'ta 'Türk Hava Yolları aile ile seyahat edenlere indirip yapacak' demiştik öyle mi? Türk Hava Yollarının iki ile dokuz kişi arası yani karı koca seyahat ediyorsa, yanında da bereketli bir aile olup da yedi çocuğu dahi varsa dokuz kişilik aileye yüzde 20 indirim uygulaması başladı. Bugünden itibaren bilet satışları başladı, 1 Kasım'dan itibaren de uygulama başlayacak. Şimdiden o günler için bilet alanlara indirim yapılmaya başlandı. Allah hayırlı uğurlu etsin.'

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
goofy

demokratik (?) kazanım ??? güzel espri :D

görüncek adam

"Alevi, sunni hep beraber dimdik ayağa kalkacaz ... " Aleviler oy vermiyor ki size bu neyin manifestosu yaa.Adamlara haklarını verme , seçim meydanlarında ha... Devamını Gör

demokrasi diyip de demokrasinin amına koyan amerikaydı bayrağı bunlar almış resmen amk