Görüş Bildir
Haberler
Demirtaş: 'HDP'yi Kapatmak İçin Dosya Hazırlanıyor'

Demirtaş: 'HDP'yi Kapatmak İçin Dosya Hazırlanıyor'

Deniz Gök
01.08.2015 - 11:08 Son Güncelleme: 01.08.2015 - 15:36
İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partileri hakkında kapatma hazırlığı yapıldığını iddia etti ve ''Aldığım duyum şu; Cumhurbaşkanı'nın danışmanı yapılan Kuzu, parti kapatma hazırlığı yapıyor şu an. Bu yılın sonuna yetiştirmek mümkünse...'' dedi.  Demirtaş, abisinin PKK operasyonlarında yaralandığı iddiasıyla ilgili olarak da 'Abim Kandil'de değil. IŞİD’e karşı bedellik askerlik yapmıyor abim, IŞİD’e karşı insanlığı savunuyor'' dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin genel merkez binasındaki Parti Meclisi toplantısından önce basın toplantısı düzenledi.  

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nu suçladı, “Kimsenin kaygılanmasına gerek yok. Bunların bakmayın bağırıp çağırmasına. Kendine aslanım diyenler kediye dönecek… Gerekirse koltuklarımızdan, canımızdan olacağız ama evlatlarımızı feda etmeyeceğiz” dedi.

Demirtaş Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben ise hapse atıldığı dönemi hatırlatarak 'Sen o küçük baskılar karşısında  geri adım atmadıysan bizim gibi bir direniş hareketinden geri adım atmamızı beklemen hayaldir.' dedi.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Danışmanı Burhan Kuzu’nun avukatlık ofisinde, HDP’nin kapatılması için hazırlık yapıldığını iddia etti.

Yeniden her iki tarafa da “Elini tetikten çek” çağrısı yapan Demirtaş, abisinin Kandil’e yönelik bombardımanda yaralandığı iddiasını ise teyit etmediğini açıkladı.

“Çözüm sürecini çürümeye terk ettiler”

Demirtaş, AK Parti’nin seçimde tek başına iktidarı kaybettiği için çözüm sürecini çürümye terk ettiğini iddia etti;

“Görüldü ki Türkiye toplumu bunların sözlerine kanmıyor. Seçimde ispatlandı. 'HDP kaos çıkaracaklar' diyenler HDP barajı geçti diye ülkeyi kaosa sürüklediler. Kimse gerekçeyi başka yerde aramasın. Ülkede savaş hazırlığı yapıyorlar, sandığa hiç inanmadılar sadece AKP çıkarsa sandığa inanır bunlar.  Bizler yüzde 13’lük iradeyi asla bunlara ezdirmeyeceğiz. Seçim olmamış gibi davranmalarına izin vermeyeceğiz. Tek parti gibi davranarak meşrutiyetimizi sorgulamak istiyorlar. Parti meclisimizin bugün yapacağı konuşmalar, tartışmalar AKP’nin savaş çağrısına izin vermemek için olacaktır. AKP kaybettikten sonra savaşı seçim kazanmak için kullanıyor. Yıllarca çözüm sürecini çürümeye terk ettiler, istemedikleri zaman görüşmeleri kestiler, seçimde kaybedince savaşı devreye soktular.”

“Geri adım atmamızı beklemen hayaldir”

Demirtaş, mevcut gerginlikte  geri atmayacaklarını şu sözlerle ifade etti;

'Erdoğan’a hatırlatmak istiyorum. Bu ülkede bir Belediye Başkanı vardı bir şiir okudu diye içeri attılar. Geri adım atmadı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı oldu. Hikayenin gerisi hazindir anlatmayayım. O kişinin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Sen o küçük baskılar karşısında  geri adım atmadıysan bizim gibi bir direniş hareketinden geri adım atmamızı beklemen hayaldir.'

“Aslanım diyenler kediye dönecek”

Demirtaş, Hükümet’in suç işlediğini ve günahını partisine atmak istediğini iddia etti;

“Bunların hiçbirinin çocuğu askerlik yapmadı, hepsi çürük aldı. Bu savaş bizim savaşımız değil. Saray için evlatlarımızın ölmesine layık değiliz diyeceğiz, ev ev köy köy gezeceğiz. Kimsenin kaygılanmasına gerek yok. Bunların bakmayın bağırıp çağırmasına. Kendine aslanım diyenler kediye dönecek. HDP her gün daha da güçlenecek. Barışın kıymetini yeter ki anlatabilelim. Bunu savaş oyunu  olarak tezgâhlanıyor. Yaptıkları her suçun günahını HDP’ye çıkarmak için planları var.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

“Erken seçime hazırız”

“Peşimize tuttukları ajanları, paralı gazetecileri, sözde milliyetçileri ile birlikte sözde kampanya yürütüyorlar. Seçimden korkuyor değiliz, erken seçime hazırız. Barışa uzanmak yerine savaşı tercih eden anlayışı sandıkta bu sefer kalkamayacak şekilde gömeceğiz inşallah… Sayın Ahmet Davutoğlu kalın kalın kitaplar yazmış profesörsün. 1990’lı yılları hiç mi aklına getirmedin. Sen yaşamadın tabii ki, sen o yıllarda yurtdışında lay lay lom yapıyordun. Tansu hanım orada. Bir ara Tansu hanıma neler yaptınız de bakalım ne diyecek?”

“Parti kapatma hazırlığı yapılıyor”

Demirtaş HDP’nin kapatılmak istendiğini iddia etti ve şunları söyledi;

“Aldığım duyum şu; Cumhurbaşkanı'nın danışanı yapılan Kuzu… Burhan Kuzu’nun avukatlık bürosunda parti kapatma hazırlıkları yapılıyor şu an. Bu yılın sonuna yetiştirmek mümkünse, partiyi büyümeden AKP’nin önünü kesecek pozisyona gelmemesi. Hukuk devleti olsa burası bir savcı gelir bunlara sorar. Bu savcı da kim biliyor musunuz? Bu Şems var ya Şems onun akrabası… Ekibi böyle kurmuşlar. Havuz medyasının sahibi aynı zamanda savcının akrabası.”

“Bu savaşa dur diyelim”

Demirtaş AKP ve MHP arasında bir savaş koalisyonu kurulduğunu da iddia etti;

“Evladı askerde olan annelerle, ailelerle temasa geçmemiz lazım. Bu savaş hepimizin savaşı. Bu savaşa gelin dur diyelim. HDP’nin etrafında kilitlenerek barışa evet diyelim. Bunların bu şekilde pervasızca savaş çığırtkanlığı yapmasının önü kesilecek.  Asıl savaş koalisyonu kurulmuş durumda zaten biliyorsunuz. Göreceksiniz 3 gün 5 gün sonra barış rüzgarları esecek. Şu anda oyalamaya dair yöntemler uygulanıyor. Hilal’e karşı Bilal takası ile savaş koalisyonu kurdular. Bir savaş koalisyonu kurdular. Evdeki hesabın çarşıya uymadığını gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz.”

“Gerekirse canımızdan olacağız”

Demirtaş gerekirse koltuklarını ve canları da verebileceklerini ancak evlatlarını feda etmeyeceklerini söyledi;

“HDP’ye boyun eğdirmeye çalışmalarına izin vermeyeceğiz. Bedel ödemekse bizden daha fazla ödeyen olmadı Gerekirse koltuklarımızdan, canımızdan olacağız,  evlatlarımızı feda etmeyeceğiz Bu faşist anlayışa dur diyeceğiz.”

Demirtaş’ın abisi ile ilgili iddialar

Demirtaş, Kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonda abisin yaralandığı haberiyle ilgili olaraksa “ Anadolu Ajansı'nın servis ettiği haberi teyit ettiğimi söyleyemem. Doğru da olamaz. Çünkü abim Kandil’de değil. Direniş ordusunun içinde direniyor ama kendisinin durumuyla ilgili bir bilgim yok. IŞİD’e karşı bedellik askerlik yapmıyor abim, IŞİD’e karşı halkı için direniyor. Böyle bir barbarlık içinde ölebilir, yaralanabilir de.” dedi.

“KCK’dan masaya dönme çağrısı duyduk”

Demirtaş’ın silahları bırakma çağrısına PKK’dan yanıt gelip gelmediği sorusuna ise şu yanıtı verdi;

“Remzi Kartal’ın bir röportajı vardı. Ellerimizi tetikten çekmeye, masaya dönmeye hazırız dedi. Resmi açıklama kabul ediyoruz bunu. Apoletli başbakanlar gibi başbakan savaş politikasında ısrar edeceklerini söylemişlerdir. KCK’nın masaya dönme, müzakere için hazır olduğunu duyduk, hükümetten de bunu duymak istiyoruz. Aynısını bekliyoruz.”

Al Jazeera

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0