Demet Akalın'la Yeniden Gündeme Gelen Soru: Müzik Kliplerinin İzlenme Sayıları Organik mi?

444PAYLAŞIM

Müzik dünyamızda sıkça gündeme gelen bir tartışma var. Youtube'un müzik sektörünün en belirleyici faktörlerinden biri olmasının ardından, izlenme sayılarının önemi arttı. Bunun sonucunda bu işe hile karışıp karışmadığı tartışmaları da yükseldi. Dönem dönem yükselen bu tartışmayı dünya örnekleriyle karşılaştırarak ele alıyoruz.

Demet Akalın geçtiğimiz günlerde 'Hayalet' klibinin 35 milyon 'organik' izlenmeye ulaştığını duyurdu.

Daha önce Hande Yener de "organik tık" haberleriyle gündeme gelmişti.

Peki nedir bu organik vurgusu ve neden bu kadar önemli? Tane tane örneklerle açıklayalım.

Örneğin İrem Derici'nin 'Kalbimin Tek Sahibine' şarkısının klibi 80 milyon sınırını geçen ilk kliplerden biriydi.

Güncel izlenme sayısı 186 milyondan fazla olan klip için ülke nüfusu olan 80 milyonu geçince "şöhreti ülke sınırlarını aştı" haberleri yapılmıştı. Çünkü Youtube her IP'den bir izlenmeyi sayıyor; yani bir klibi 10 kez de açsanız, aynı cihazdan bir kez izlemiş sayılıyorsunuz.

Rihanna'nın 'Bitch Better Have My Money' şarkısının klibinin izlenme sayısı 104 milyon.

Tüm dünyada çok iyi tanınan bir ismin çok ses getiren klibinin izlenmesi sayısı akıllarda soru işareti yaratıyor. Müzik yapımcılarının iddiası izlenmelerin organik olduğu ve herkesin 3-4 farklı cihazdan (telefon, tablet) açarak sayıları artırdığı yönünde.

Emrah Karaduman ve Aleyna Tilki'nin 'Cevapsız Çınlama' şarkısının klibi 215 milyon izlenerek 2016 rekoruna imza attı.

Bu sayıya ulaşmak için basit bir hesapla ülkedeki herkesin 3 ayrı cihazdan klibi açmış olması gerekiyor. Burada da açıklama yurt dışından gelen izlenmelerin yüksek olduğu yönünde.

Oysa dünyada en çok tanınan Türkçe şarkı olma özelliğini koruyan Tarkan 'Şımarık'ı Youtube'daki en popüler videosu 36 milyon izlenmiş durumda.

Tarkan'ın kendi Youtube kanalında aynı klibin izlenme sayısı ise sadece 2 milyon.

Ülkede biletli stadyum konseri verip de biletleri yok satacak çok az isimden biri Tarkan olduğu için bu karşılaştırma kafa karıştırıcı.

Aynı mantıkla Ece Seçkin'in 'Adeyyo' klibi 105 milyon izlendiği için vereceği stadyum konserlerinde biletlerin tükenmesi gerekiyor. Üstelik bu konuda yalnız değil.

Tartışmalar 2008 yılına kadar dayanıyor.

MTV Türkiye sayesinde Avrupa Müzik Ödülleri'ne 'En İyi Uluslararası Şarkıcı' kategorisinde katılma hakkı elde etmiştik. O dönem Emre Aydın'ın fan kulübünün başındaki ismin bir hacker olduğu ve oylama sistemindeki açığı kullanarak ödülün Emre Aydın'a gitmesinin sağlandığı iddia edilmişti. O kişi ise iddiaları reddetmiş ve sadece hayranları organize ederek çok oy gönderdiklerini öne sürmüştü. Aynı ödül bir sonraki sene de maNga ile yine ülkemize gelince şüpheler yine artmış ve yine iddialar yalanlanmıştı. Hacker olduğu iddia edilen fan kulüp lideri daha sonra bir dijital medya ajansı kurarak ünlü isimlere sosyal medya desteği vermeye başladı. Bu desteğin içeriği yine tartışmalara yol açmıştı.

Peki nasıl oluyor da yerli müzik kliplerimiz dünya starlarının izlenme oranlarını yakalıyor?

Burada kesinlikle bir küçümseme söz konusu değil. Yani dünya yıldızlarıyla kıyaslayarak şarkıcılarımızın başarısını küçümsemiyoruz. Ancak dünya müzik piyasasına baktığımızda Rusya, İtalya, Arnavutluk ya da Türkiye fark etmez; yerel isimlerin izlenme oranlarının dünya starlarının çok daha gerisinde kalması beklenir. MÜYAP, şarkıcıların ya da menajerlerinin böyle bir manipülasyon yaptırmış olabileceğini söylüyor. Ancak elbette böyle bir durumun yokluğu gibi varlığı da kanıtlanamıyor ve Beyoncé'nin büyük hiti 'Sorry' nin 185 milyonluk izlenme sayısına çok yaklaşmış kliplerin sayısı artıyor.

Bir klibin dopingli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Uzmanlara göre bir klibin izlenme sayısının doğal olup olmadığını anlamanın birkaç yolu var. Biri videoların hemen altında bulunan İstatistikler sekmesi. Eğer bu sekme açık değilse bu bir şeylerin gizlendiğine işaret edebilir. Eğer bu bölüm açıksa, izlenme süresine ve paylaşıma bakılması gerekiyor. Örneğin 100 milyonu geçen bir izlenme sayısına sahip bir videonun 1 milyondan fazla paylaşılması beklenir. Yine de daha önce dediğimiz gibi bunu anlamanın kesin bir yolu yok.

Son olarak bazı kliplerin izlenme sayılarıyla bitirelim.

DJ Snake - Let Me Love You ft. Justin Bieber 180 milyon

Hadise - Prenses 164 milyon

Jennifer Lopez - Jenny from the Block 77 milyon

Hande Yener - Mor  90 milyon

Demi Lovato - Stone Cold  70 milyon

Çağatay Akman - Gece Gölgenin Rahatına Bak 111 milyon

Peki sizce izlenme sayılarında manipülasyon var mı?

Sanmıyorum. Bu kadar açıkça hile olamaz.
Kesinlikle var, bu sayılar inandırıcı değil.
Emin olamadım; olabilir de, olmayabilir de.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sadecesen

Organik varsa şu arakadaştır. Adamın abone sayısı çok az ya

murathan-aksoz

Türkiye, iyi yada kötü müzik dinleyen bir ülke değil. Türkçe de evrensel bir dil değil bence. Hande yener kim ki Jennifer Lopez'i geçsin. Rakamlar hikaye. Çağatay Akman'ın rezalet şarkısına ve klibine bu kadar izleyici gelmiş olması normal 6-20 yaş arası ve ergenler youtube'tan başka bir halt yapmıyor bu yaş aralığı da zaten Çağatay Akman tadında abuk subuk şeyler dinliyor.

cookielyon

şımarık bile 38 milyon yeni oldu.

alper-nahir1

YouTube her bir IP'den 25 izlenme sayıyor.Yani bir şarkı/video/klip her bir bilgisayardan 25 defa izlensede 25ide izlenme olarak sayılıyor.25 kere izlendikten sonra bu sayı artmıyor ve artsada belirli bir zaman sonra YouTube tarafından düşürülüyor.Ki şunu da belirteyim TÜRKİYEDEKİ İPLER DİNAMİK yani bilgisayarınıza internet servis sağlayıcı firmalar tarafından tek bir IP atanmıyor IPler sürekli olarak değişken!IP numaranız modeminizi açıp kapattığınız zaman otomatik olarak değişyor.Birazcık araştırıp da yazın şu konuları kardeşim ya!

kolombiya-sahi

sunu unutmayalım Tilki için konusmuyorum ama mesela hareketli şarkılar için 1 ay içinde 5 kişilik bir grup 15 görüntüleme yapabiliyor nasıl; 1 kişi telefon+pc+tv+arkadaşın telefonu dolayısı ile şöylede düşünülebilir Ör: 80m dinlenmeli bir klip 30 milyon kişi tarafından izlenmiş olabilir. buda cok anormal değil tüm türkiyenin youtube'de takıldığı gerçeğini de unutmadan.

Görüş Bildir