Demet Akalın'la Yeniden Gündeme Gelen Soru: Müzik Kliplerinin İzlenme Sayıları Organik mi?

-

Müzik dünyamızda sıkça gündeme gelen bir tartışma var. Youtube'un müzik sektörünün en belirleyici faktörlerinden biri olmasının ardından, izlenme sayılarının önemi arttı. Bunun sonucunda bu işe hile karışıp karışmadığı tartışmaları da yükseldi. Dönem dönem yükselen bu tartışmayı dünya örnekleriyle karşılaştırarak ele alıyoruz.

Demet Akalın geçtiğimiz günlerde 'Hayalet' klibinin 35 milyon 'organik' izlenmeye ulaştığını duyurdu.

Daha önce Hande Yener de "organik tık" haberleriyle gündeme gelmişti.

Peki nedir bu organik vurgusu ve neden bu kadar önemli? Tane tane örneklerle açıklayalım.

Örneğin İrem Derici'nin 'Kalbimin Tek Sahibine' şarkısının klibi 80 milyon sınırını geçen ilk kliplerden biriydi.

Güncel izlenme sayısı 186 milyondan fazla olan klip için ülke nüfusu olan 80 milyonu geçince "şöhreti ülke sınırlarını aştı" haberleri yapılmıştı. Çünkü Youtube her IP'den bir izlenmeyi sayıyor; yani bir klibi 10 kez de açsanız, aynı cihazdan bir kez izlemiş sayılıyorsunuz.

Rihanna'nın 'Bitch Better Have My Money' şarkısının klibinin izlenme sayısı 104 milyon.

Tüm dünyada çok iyi tanınan bir ismin çok ses getiren klibinin izlenmesi sayısı akıllarda soru işareti yaratıyor. Müzik yapımcılarının iddiası izlenmelerin organik olduğu ve herkesin 3-4 farklı cihazdan (telefon, tablet) açarak sayıları artırdığı yönünde.

Emrah Karaduman ve Aleyna Tilki'nin 'Cevapsız Çınlama' şarkısının klibi 215 milyon izlenerek 2016 rekoruna imza attı.

Bu sayıya ulaşmak için basit bir hesapla ülkedeki herkesin 3 ayrı cihazdan klibi açmış olması gerekiyor. Burada da açıklama yurt dışından gelen izlenmelerin yüksek olduğu yönünde.

Oysa dünyada en çok tanınan Türkçe şarkı olma özelliğini koruyan Tarkan 'Şımarık'ı Youtube'daki en popüler videosu 36 milyon izlenmiş durumda.

Tarkan'ın kendi Youtube kanalında aynı klibin izlenme sayısı ise sadece 2 milyon.

Ülkede biletli stadyum konseri verip de biletleri yok satacak çok az isimden biri Tarkan olduğu için bu karşılaştırma kafa karıştırıcı.

Aynı mantıkla Ece Seçkin'in 'Adeyyo' klibi 105 milyon izlendiği için vereceği stadyum konserlerinde biletlerin tükenmesi gerekiyor. Üstelik bu konuda yalnız değil.

Tartışmalar 2008 yılına kadar dayanıyor.

MTV Türkiye sayesinde Avrupa Müzik Ödülleri'ne 'En İyi Uluslararası Şarkıcı' kategorisinde katılma hakkı elde etmiştik. O dönem Emre Aydın'ın fan kulübünün başındaki ismin bir hacker olduğu ve oylama sistemindeki açığı kullanarak ödülün Emre Aydın'a gitmesinin sağlandığı iddia edilmişti. O kişi ise iddiaları reddetmiş ve sadece hayranları organize ederek çok oy gönderdiklerini öne sürmüştü. Aynı ödül bir sonraki sene de maNga ile yine ülkemize gelince şüpheler yine artmış ve yine iddialar yalanlanmıştı. Hacker olduğu iddia edilen fan kulüp lideri daha sonra bir dijital medya ajansı kurarak ünlü isimlere sosyal medya desteği vermeye başladı. Bu desteğin içeriği yine tartışmalara yol açmıştı.

Peki nasıl oluyor da yerli müzik kliplerimiz dünya starlarının izlenme oranlarını yakalıyor?

Burada kesinlikle bir küçümseme söz konusu değil. Yani dünya yıldızlarıyla kıyaslayarak şarkıcılarımızın başarısını küçümsemiyoruz. Ancak dünya müzik piyasasına baktığımızda Rusya, İtalya, Arnavutluk ya da Türkiye fark etmez; yerel isimlerin izlenme oranlarının dünya starlarının çok daha gerisinde kalması beklenir. MÜYAP, şarkıcıların ya da menajerlerinin böyle bir manipülasyon yaptırmış olabileceğini söylüyor. Ancak elbette böyle bir durumun yokluğu gibi varlığı da kanıtlanamıyor ve Beyoncé'nin büyük hiti 'Sorry' nin 185 milyonluk izlenme sayısına çok yaklaşmış kliplerin sayısı artıyor.

Bir klibin dopingli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Uzmanlara göre bir klibin izlenme sayısının doğal olup olmadığını anlamanın birkaç yolu var. Biri videoların hemen altında bulunan İstatistikler sekmesi. Eğer bu sekme açık değilse bu bir şeylerin gizlendiğine işaret edebilir. Eğer bu bölüm açıksa, izlenme süresine ve paylaşıma bakılması gerekiyor. Örneğin 100 milyonu geçen bir izlenme sayısına sahip bir videonun 1 milyondan fazla paylaşılması beklenir. Yine de daha önce dediğimiz gibi bunu anlamanın kesin bir yolu yok.

Son olarak bazı kliplerin izlenme sayılarıyla bitirelim.

DJ Snake - Let Me Love You ft. Justin Bieber 180 milyon

Hadise - Prenses 164 milyon

Jennifer Lopez - Jenny from the Block 77 milyon

Hande Yener - Mor  90 milyon

Demi Lovato - Stone Cold  70 milyon

Çağatay Akman - Gece Gölgenin Rahatına Bak 111 milyon

Peki sizce izlenme sayılarında manipülasyon var mı?

Sanmıyorum. Bu kadar açıkça hile olamaz.
Kesinlikle var, bu sayılar inandırıcı değil.
Emin olamadım; olabilir de, olmayabilir de.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
will-graham

Netd müzik kanalında bariz bir şeyler döndüğü belli Derya Uluğ - Okyanus parçası 108.774.096 izlenme like 218.356 dislike 18.098 Rihanna - Bitch Better Have My Money 104.530.974 izlenme like 1.647.507 dislike 195.529 şuna bakarak anlamak mümkün neden arada bu kadar büyük bir like disslike uçurumu var veya şunu düşünün Netd müzik kanalının 4 milyon abonesi var RihannaVEVO hesabında ise 24 milyon abone garip dimi :D

bengisuxxx

"organikdir" yazan kadından ne bekliyosunuz?

ebrar_daf

Bekliyosunuz? yazan kadından ne beklenir?

theway

Nası twitter yada instagram için takip hizmeti verenler varsa bununda hizmetini verenler var normal.Zaten bunu youtube biliyoki ona göre ödeme yapıyo. Dünyada hit olan şarkılar 200milyon izlenirken sadece Türkçe pop şarkıcısının 200milyon izlenmesi imkansız kimse kendini kandırmasın ozaman neden US,UK yada genel Billborardlar da adı yok çünkü sahte

emsalden-misal-olmaz.

bir ip bir izlenme değildir. Belirli bir süre sonra aynı ip yine izlenmeyi artırır. Yanlış bilgi verilmiş. Bir video yükleyip 1 hafta sonra bir daha izleyin, izlenme sayısını arttıracaktır.

justice-fighter

bencede normal gibi değil..

Başlıklar

2016AydınDemet AkalınHande Yenerİrem DericiİtalyaRihannaRusyaSosyal MedyaTarkanYoutubemüzik
Görüş Bildir