Görüş Bildir
Haberler
Delta Varyantı Bitmeden Yeni Kabus! Dünyada Lambda Paniği

Delta Varyantı Bitmeden Yeni Kabus! Dünyada Lambda Paniği

R.G.
06.07.2021 - 15:31

Koronavirüs (Kovid-19) salgınında alınan tedbirler ve aşılama kampanyalarıyla azalan vaka ve ölüm sayıları dünya genelinde yeniden yükseliş trendinde. Bunun en büyük nedeni olarak varyantlar gösteriliyor. Dünya Hindistan'da ortaya çıkan Delta'nın şokunu atlatamadan bir kötü haber de Peru'dan geldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs dünya genelinde 4 milyondan fazla insanın hayatına mal oldu. Virüse karşı küresel aşılamada 3 milyar doz barajı geçilse de yeni varyantlar bilim dünyasını çaresiz bırakıyor.

Delta varyantıyla mücadele eden bilim insanları şimdi de Peru'da ortaya çıkan ve 30 ülkeye yayılan Lambda varyantına çözüm arıyor. New York Post'ta yer alan habere göre, Bilim insanları Peru'yu kasıp kavuran son derece bulaşıcı bu yeni varyantın aşılara dirençli olabileceğinden endişe duyuyor.

Dünyadaki en yüksek pandemi ölüm oranına sahip olan Peru'da bu durumun söz konusu varyant nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Ülke basınında yer alan haberlere göre, ülkede virüse yakalanan her 10 kişiden 1'i hayatını kaybediyor

Test edilen yeni enfeksiyonların yüzde 81'inden sorumlu

Test edilen yeni enfeksiyonların yüzde 81'inden sorumlu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Peru'da Lambda'nın Nisan ayından bu yana varyantlar için test edilen yeni enfeksiyonların yüzde 81'inden sorumlu olduğunu belirtiyor. DSÖ ayrıca Lambda'nın 'potansiyel olarak artan bulaşıcılığa veya nötralize edici antikorlara karşı olası artan dirence yol açabilecek bir dizi mutasyon taşıdığının altını çizdi.

Bilim insanları Lambda'nın sırrını çözmeye çalışıyor

Bilim insanları Lambda'nın sırrını çözmeye çalışıyor

Hürriyet'in haberine göre Şili'de yapılan bir araştırmada ise Lambda'nın aşıdan diğer varyantlara göre daha kolay kaçabildiği saptandı. Santiago'daki Şili Üniversitesi'nden araştırmacılar konu ile ilgili yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi:

'Verilerimiz, Lambda varyantının başak proteininde bulunan mutasyonların, antikorları nötralize etmeye ve artan bulaşıcılığa kaçış sağladığını ilk kez gösteriyor.'

Bilim insanları Lambda'nın sırrını çözmeye çalışıyor. Ancak işleri oldukça zor. Zira bu varyantın diğer varyantlara göre daha karmaşık bir şekilde mutasyona girmiş olması bilim insanlarının elini bir hayli güçleştiriyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
20
11
6
4
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sawari

Lambda varyantı Dünya Sağlık örgütü tarafından bile "Endişe verici varyant" oalrak tanımlanmayan, sadece "dikkat çeken varyant" olarak adlandırılan bir varya... Devamını Gör

Komutan Logar

Bu işin sonu gelmez artık. Yakında aşılar yeni varyantlara etkisiz kalınca yeni aşılar çıkaracaklar. Bu seferde yeni çıkan aşılar için para harcanacak. Sonra... Devamını Gör

Murat Tığlı

bekleyelim o zaman aşı için kokteyl yapıp oyle vursunlar bari