Görüş Bildir
Haberler
Davutoğlu: 'IŞİD Temel Aktör'

Davutoğlu: 'IŞİD Temel Aktör'

Onedio Medya
16.10.2015 - 23:36 Son Güncelleme: 17.10.2015 - 11:42
İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Davutoğlu, Ankara’da yüzden fazla kişinin öldüğü saldırı hakkında konuştu: 'Bu olayın içinde DAEŞ temel aktör olarak var. Piyonları kimin yönlendirdiğini araştırıyoruz.'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT 1 , TRT Haber ve TRT Türk ortak yayınına katıldı. Ankara’daki saldırı hakkında şöyle konuştu:

“Biz şu anda görünen piyonları önemli ölçüde tespit ettik. Piyonların arkasındaki kademeleri araştırıyoruz. Bazılarına ulaştık, başka bağlantılar için çaba sarf ediyoruz.

Bugün bir gazetede bir hikâye anlatılıyor.  Orada anlatılan her şey yanlıştır. Gelmişler, Ankara turu atmışlar, kafelerde kahvaltı etmişler. Böyle bir medya kültürü çağdaş demokrasilerde olmaz. Emniyet birimlerine güvensizlik telkin ederseniz yayıncılık değil, sorumsuzluk yapmış olursunuz. Ondan sonra ‘Yayın yasağı niye geldi?’ deniyor.

Bu hikâye yalan olduğuna göre, o hikâyeyi fısıldayanlar teröristlerle işbirliği yapanlardır. Açıklasınlar fısıldayanların kim olduklarını, buz dağının altını birlikte görelim.

Şu anda elimizde belli veriler var. Ve aynı gazetenin yaptığı yayın sebebiyle, orada yayınlanan bir isim sebebiyle, bütün bu bağlantıları sağlayan en önemli aktörlerden birisi vaktinden önce yapılan bir yayın sebebiyle kaçtı elimizden. Peşindeyiz hâlâ. Biraz önce içişleri bakanımızdan bilgi aldım. Belli halkaları bağlamaya çalışılıyor. Ve bu halkaların önemli isimlerinden birisi bu yine aynı gazetede yayınlanan bir haber sebebiyle emniyetin ulaşım şeyinin dışında, yani kaçtı. Nasıl bu kadar sorumsuzca davranılabilir?

Sayın Kılıçdaroğlu’na da birileri bir şeyler fısıldıyor. Emniyeti biz engelliyormuşuz. Bir tek emniyet görevlisi ‘Elim tutuluyor’ derse, o çıksın söylesin. Emniyet içine sızmış bazı odaklardan bahsetmek gerekir. Güvenlik güçlerine gölge düşürüyorlar.

Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki, ‘IŞİD’in üstünü örtmeye çalışıyor.’ Bu olayda ‘PKK bağlantısı yok’ demek size mi kaldı? Buz dağının dibine kadar gideceğiz. Hiçbir mesele başıboş bırakılmadı. Bu meselede de failleri konusunda yüzde yüze yakın bilgimiz var.

Teröristlerin Ankara’ya ne zaman, hangi araçlarla geldiğini, hangi şoförlerle neyi konuştuğunu biliyoruz. Ama ben bunları açıklamam. 

Bu olayın içinde DAEŞ [Irak Şam İslam Devleti-IŞİD] temel aktör olarak var. Piyonları kimin yönlendirdiğini araştırıyoruz.

DEAŞ’ın içinde Suriye rejim unsurları var. PKK’nın ve PYD’nin içinde başka ülkeden istihbarat unsurları var.”

Kılıçdaroğlu'na 'hodri meydan'

Başbakan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Ankara’daki saldırıdan sonra Başbakan Davutoğlu’yla yaptığı görüşme hakkında “Aramızda kalsın dediği hiçbir konuyu dışarıya taşımadım. İçeride konuşulanları dışarıda anlatsam, Davutoğlu çok zor durumda kalır” demesine yanıt verdi:

“Ben hayatımda söylediğim hiçbir şeyden gocunmadım. Bir sırrın arkasına sığınmadım. Biz hiçbir şeyi milletimizden saklamayız. Bu siyasetin adı devlet siyaseti değil, şantaj siyasetidir. Sırf beni zora sokmak için bu lafları ediyorlarsa, hodri meydan!”

Konya'daki milli maçtaki ıslıklamalar

Davutoğlu, Konya'da oynanan milli maçta Ankara’da ölenler için yapılan saygı duruşundaki ıslıklamaları hatırlatan Kılıçdaroğlu’nun “Mevlana'nın makamının bulunduğu yer... O insana bile saygı duymuyorsanız ne diyeyim ben size” sözlerine de cevap verdi. “Küçük bir grup slogan atmaya kalkışınca, o sloganları bastırmaya çalışmak için yapılan bir şey. Bunu Konya taraftarları açıkladı. Kesinlikle o ıslıklama saygı duruşuyla ilgili değil” dedi.

'İnsanlar katledilince nereye geleceklerdi?'

Başbakan, Kılıçdaroğlu'nun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in yaptıklarını örtmeye çalıştığını söyledi.'Hama'da, Humus'ta insanlar katledilince nereye geleceklerdi? Meksika'ya, Japonya'ya mı gideceklerdi? Tabii, buraya geleceklerdi. Türkiye, Suriye ile hiç ilgilenmemiş olsaydı sanki bize hiç bulaşmayacak mıydı?' diye konuştu.

'Bu coğrafya içine kapananları tarihe kapatır'

Davutoğlu, Türkiye'nin gücünü artırmasından rahatsız olan çevreler olduğunu söyledi: 

'Birileri Türkiye'nin ne olmasını, ne de ölmesini istiyor. 'Gücümüzün üstünde davrandık' dememizi istiyorlar. 'Petrol her yere gider Türkiye'ye gelmez' dediler, anlaşmalarımızdan rahatsız oldular. Bizim bütün idealimiz bölgeyi birleştirmekti. Ortadoğu’da, Balkanlar’da, Kafkaslar’da… Birileri bunu fark ettiği için, engellemek için harekete geçti. Boşnakların Sırplarla bir araya gelebileceğini kim tahayyül edebilirdi? Türkiye hiçbir zaman içine kapanmayacak. Bu coğrafya içine kapananları tarihe kapatır.

Mısır'da demokrasi yerleşseydi bugün Ortadoğu halkları DAEŞ terörüyle ya da Suriye rejiminin zulmüyle değil, demokrasiyle tanışmış olurdu.

Son 5-6 yıl içinde sadece İsrail’in güvenliği için dizayn edilmeye çalışılan Ortadoğu coğrafyasına karşı bizim onurlu direnişimizi bulursunuz. Biz doğru bildiğimizi yaptığımız için bugün Filistin’de pek çok evde Filistin ve Türk bayrağı var. 7 Haziran'da seçim akşamı Filistin'den ya size bir şey olursa, bize ne olur diye ağlayan telefonlar geldi.'

‘Silahların kaynağını kuruturuz’

PYD’ye verilen silahların Türkiye’ye yönelmesine karşı çıktıklarını söyleyen Davutoğlu, “DEAŞ nasıl Arap olmakla ilgili değildir, PYD de Kürt olmakla ilgili değildir. Bizim meselemiz Kürtlerle alakalı değil, Türkiye’nin huzurunu bozmak isteyen gruplarla ilgili. Türkiye’de silahlar susmuş olsa, PYD’ye bakışımız farklı olurdu. PYD’nin elindeki silahlar PKK’ya gidiyorsa o gidiş koridorunu kapatırız. Türkiye’ye yönelecek her namluyu kırarız. O silahların kaynağını da kuruturuz. Aynı şekilde Nusra, DEAŞ’a karşı çarpışıyor. DEAŞ’a karşı saldırıyor diye Nusra’ya destek mi olacağız?” diye konuştu.

“Suriye’nin toprak bütünlüğünün önemi kaldı mı?” sorusuna cevap veren Davutoğlu, “Türkiye olarak biz her zaman uluslararası hukuka riayet ederiz. Fiilen bakıldığında Suriye rejimi Suriye’nin yüzde 14’ünü kontrol ediyor. Eğer birileri Suriye’yi Doğu Akdeniz’deki üs mücadelelerine kurban edecekse, çok yazık olur” dedi.

'Şubat'ta 10 bin öğretmen atayacağız'

Ayrıca Davutoğlu, Şubat ayında 10 bin öğretmenin atanacağını açıkladı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
85
26
11
11
7
2
0