Görüş Bildir
Haberler
Davutoğlu: 'CHP ile Tekrar Görüşmenin Gereği Yok'

Davutoğlu: 'CHP ile Tekrar Görüşmenin Gereği Yok'

Onedio Medya
14.08.2015 - 22:52
İçeriğin Devamı Aşağıda

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TRT'de katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. CHP ile yapılan görüşmeleri değerlendiren Davutoğlu, 'Derin görüş ayrılıkları vardı. Sayın Kılıçdaroğlu ile ilk görüşmemizde yöntem konusunda mutabık kaldık. Çok anlaştığımız hususlar da var' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'AKP ile CHP tekrar görüşsün' sözlerini değerlendiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'CHP ile bir koalisyon görüşmesi yönünde tekrar bir görüşme yapmanın şu anda bir gerekliliği yoktur. CHP ile AK Parti hükümet kursun diyor Sayın Bahçeli. Bırakın ona biz karar verelim' diye konuştu.

Sorunun 'AKP karşıtılığından' kaynaklandığını iddia eden Davutoğlu, 'Koalisyon görüşmelerinde niyetimiz samimiydi, hâlâ da samimi. Diğer 3 parti bütün seçim kampanyalarını AK Parti karşıtlığı üzerine kurmuştu. Dolayısıyla o psikolojiden çıkmaları kolay olmadı. Cumhurbaşkanı görev verdi. O güne kadar çok ağır ifadeler kullanılmasına rağmen ben hepsiyle aynı samimiyetle görüştüm. Hiçbir partiye karşı önyargımız olmadı. Biz bütün ihtimalleri tüketmeden erken seçimden bahsetmedik' ifadelerini kullandı.

'Cumhurbaşkanımızın en ufak bir telkini olmamıştır'

Davutoğlu koalisyon görüşmeleri sürerken yapılan 'parti içi' istişareleri de anlattı:

'Biz parti içinde sürekli istişare ettik. Cumhurbaşkanımızla her aşamada istişare ettik. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın en ufak bir telkini olmamıştır. Bunlar küçük ayak oyunları. Ben daha yola çıkarken AK Parti'nin kırmızı çizgileri diyen de yanlış yapmıştır, görüş ayrılığı var diyen de yanlış yapmıştır.'

'CHP'yle tekrar görüşmenin gereği yok'

Davutoğlu, CHP'yle tekrar görüşme yapılıp yapılmayacağına ilişkin şunları söyledi:

'CHP ile bir koalisyon görüşmesi yönünde tekrar bir görüşme yapmanın şu anda bir gerekliliği yoktur. CHP ile AK Parti hükümet kursun diyor Sayın Bahçeli. Bırakın ona biz karar verelim. Bugüne kadar bir cevap vermedim, sürecin ruhuna aykırı olduğu için. Ama özellikle Sayın Bahçeli'nin yazılı açıklamalarında, üslup konusunda bir talihsizlik görüyorum. Nasıl Sayın Bahçeli, Sayın Kılıçdaroğlu'nun 'Beraber hükümet kuralım, Başbakanlığı da verelim' sözleri, Bahçeli'de rahatsızlık yarattıysa, onun sözleri de bizde rahatsızlık yarattı. Sayın Bahçeli'yi aradım ve randevu talep ettim. Benim deva gibi dediğim seçim için zehir gibi dedi. 20 Haziran'da erken seçim diyen Bahçeli'ydi. Bana koalisyon için hiçbir şey söylemedi. AK Parti ile CHP koalisyon kursun dedi. Bize koalisyon ışığı, sinyali vermedi. CHP ile olmayacağı ortaya çıkınca, 'Gelin birlikte yapabiliriz' sinyali de vermedi. O zaman söyleseydi, biz de CHP ile görüşmeleri hızlandırırdık. Biz tiyatro oynamadık. Bu kadar görüşmeyi boşuna yapmadık.'

TRT Haber

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0