Görüş Bildir
Haberler
Darbenin Ayak Sesleri mi? Almanya’da Eski Askerler ‘Ayaklanma Planlıyor’ İddiası

Darbenin Ayak Sesleri mi? Almanya’da Eski Askerler ‘Ayaklanma Planlıyor’ İddiası

Almanya’da binlerce emekli ve eski askerlerin Berlin’de ayaklanma planladıkları öne sürüldü. Haber ilk olarak Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde yer aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Almanya’da binlerce emekli askerin Telegram uygulaması üzerinden bir araya gelerek Berlin’de ayaklanma ve darbe planladıkları iddia edildi. Amerika'nın Sesi’ne göre, haber önce Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde çıktı, ardından güvenlik birimlerince doğrulandı.

Devlet kurumlarına saldırı

Devlet kurumlarına saldırı

Habere göre, “Emekli ve Eski Askerler Grubu” adı altında bir araya gelen yaklaşık 13 bin emekli ve eski asker, koronavirüs salgını kapsamında Merkel hükümeti tarafından alınan karantina kurallarını eleştiren veya salgının varlığını inkar eden hareketin içine sızmayı ve Berlin’de düzenlenen gösteri ve mitinglerde olay çıkartıp, devlet kurumlarına yönelik saldırılar düzenlenme planları konusunda iletişim içerisinde.

1937'deki sınırlara geri dönmeyi amaçlıyorlar

1937'deki sınırlara geri dönmeyi amaçlıyorlar

Güvenlik kaynakları bu gruba, Almanya’nın 1937’deki sınırlarını yeniden inşa etmeyi hedefleyen monarşist-aşırı sağcı grupla ilişkili kişilerin de üye olduğunu belirtti. Uzmanlara göre, üyeler Hollanda’daki benzer bir oluşumu kendilerine örnek alıyor.

Hollanda’da geçen ocak ayında salgın önlemlerine karşı düzenlenen gösterilerde çatışmalar yaşanmıştı. Haberde, geçen hafta Fransa’da emekli askerlerin imzaladığı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a ülkede iç savaş uyarısının yapıldığı ortak çağrı metni tartışması da hatırlatıldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
109
29
17
8
6
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ibrahim Acıses

Tanklarin egzozlarina atlet tıkayacak milyonlarca Suriyeli, Afgan ve Love is Love diyen Mor Saçlı latino gençler var. Alman gençliği diye bir şey yok artık m... Devamını Gör

Phoenix Jean Grey

Bizdeki arap sayısından fazla 3.dünya ülkelerinden gelmiş milyonlarca işe yaramaz insan var ülkelerinde. Bunların bizdeki suriyeliler ile en büyük ortak özel... Devamını Gör