Danimarka'da Vizonların Ardından Kovid-19 Bulaşan Kediler de Öldürüldü

 > 
709PAYLAŞIM

2,5 milyondan fazla vizonun öldürüldüğü Danimarka’da Kovid-19'a rastlanan bazı kedilerin de itlaf edildiği açıklandı.

Anadolu Ajansı'nın Dagbladet Holstebro-Struer gazetesinden aktardığına göre, Devlet Serum Enstitüsü (SSI), geçtiğimiz günlerde itlafına başlanan vizonların bulunduğu 7 vizon çiftliğindeki 33 kediye Kovid-19 testi yaptı. İki çiftlikteki kedilerin 12’sinde virüse rastladı ve bazı kediler itlaf edildi.

Kedi hakları derneği Kattens Vaern Direktörü Lone Nielsen, kedilerin itlaf edilmesinde Enstitüye yardım ettiklerini doğruladı. 

Nielsen, kaç kedinin itlaf edildiği konusunda bilgi vermedi.

Vizon krizi

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da hükümet, mutasyona uğrayan koronavirüsün vizonlardan insanlara bulaşmasını önlemek amacıyla çiftliklerde yetiştirilen 17 milyon vizonun itlaf edilmesine karar vermişti.

2,5 milyondan fazla vizon öldürüldü

Kasım ayı başında alınan kararla 2,5 milyondan fazla vizon öldürülmüş, hükümet de sonradan kararın bir hata olduğunu kabul etmişti.

Vizonların itlafının yasal dayanağının olmadığı gerekçesiyle eleştirilerin hedefi olan Gıda Bakanı Mogens Jensen geçtiğimiz günlerde istifa etmişti.

Hükümet 'zombi vizon'lar için önlem alıyor

İtlaf edilen vizonların, gömüldükleri toplu mezarlardan yüzeye doğru çıkması da ülkede endişeye yol açtı. 

Hükümet, özellikle toplu mezarlara yakın yaşayan bölge sakinlerinin olası sağlık riskleri hakkında şikayetlerde bulunması üzerine mezarların yeniden ve daha derine kazılacağını duyurdu.

Yetkililer, ülke medyasının "zombi vizon" olarak bahsettiği mezardan yükselme durumunun ise çürüme sırasında oluşan gazlar nedeniyle hayvan cesetlerinin şişmesinden kaynaklandığını belirtti.

Gıda Bakanı Mogens Jensen'ın yerine geçen Rasmus Prehn yaptığı açıklamada, mezarları daha derine kazma ve yakma fikrini desteklediğini söyledi.

AA ve Euronews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir