Görüş Bildir
Haberler
Daha Ortada Yok Ama: Kanal İstanbul'un Çevresine Kurulacak Şehrin Tapuları Onaylandı

Daha Ortada Yok Ama: Kanal İstanbul'un Çevresine Kurulacak Şehrin Tapuları Onaylandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarına ait tapulara ilişkin imar uygulamasını onayladı. Arnavutköy ve Başakşehir’i kapsayan etaplara ilişkin tapular, itiraz için askıya çıkarıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, tartışmalı proje Kanal İstanbul'un çevresinde tarım ve orman alanlarına kurulacak Yenişehir için bir adım daha atıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘Yenişehir Rezerv Yapı Alanı’nın 1, 2 ve 3'üncü etaplarının planlama sürecinin tamamlanmasının ardından, İmar Kanunu'nun 18. Maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulamasını 10 Ocak 2022 tarihinde onayladı. Net arsa tapularının belirlendiği 18. Madde uygulamasına ilişkin kadastro cetveli, itirazlar için 17 Ocak itibariyle askıya çıkarıldı. Kadastro cetveli bir ay süreyle askıda kalacak.

2 ilçe 15 mahalle

2 ilçe 15 mahalle

Tapusu çıkan alanlar, Yenişehir'de en çok yapılaşmanın yer aldığı  2 ilçe ve 15 mahalleyi kapsıyor. Tapusu çıkan mahalleler Arnavutköy'ün  Çilingir, Tayakakadın, Hacımaşlı, Haraççı, Sazlıbosna, Dursunköy, Yeniköy, Baklalı, Hadımköy , Boyalık, Yassıören, Taşoluk mahalleleri ile Başakşehir ilçesinin Kayabaşı, Şamlar, Şahintepe mahalleleri oldu.

İBB ve Bakirköy CHP Belediye Meclis Üyesi Nadir Ataman, konuyla ilgili paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

İBB ve Bakirköy CHP Belediye Meclis Üyesi Nadir Ataman, konuyla ilgili paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

'İnşaatların başlaması için tarladan arsaya dönüşü yapan imar kanunu 18 uygulaması askıya çıktı. 5 üst düzey bürokratın pasif göreve alındığı Kanal İstanbul yeni şehir 18 uygulaması askıya çıktı. Eylül ayında seçime hazırlanan AKP’nin inşaatı canlandırma hamlesinin bir tezahürü olduğunu görüyoruz. Kanal İstanbul ihalesinde bir gelişme yok ama kanal manzaralı projeler başlayacak. Biz başından beri bunun bir imar rant projesi olduğunu söylemiştik. Kanal bahane inşaat şahane! Rant imar beton aşkınızın karşısında CHP örgütü ve halk var. Kanalı yapamadığınız gibi yeni şehri de yapamayacaksınız. Yaptırmayacağız demiyoruz, yapamayacaksınız diyoruz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
43
34
6
4
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
vOLCano

ömrünüz yetmeyeceeeeek.

Gökhan

Suriye, Irak ve İran sınırına kanal yapın daha mantıklı. En azından bir amacı olur.

cinnet is coming

ya amk, normalde önce kanal yapılır, sonra etrafında yavaş yavaş şehirleşme ortaya çıkar. bu olayda ortada kanal yok, etrafındaki şehirleşme için büyük bir r... Devamını Gör