Görüş Bildir
Haberler
Korkutan Varyant İsrail'de de Tespit Edildi

Korkutan Varyant İsrail'de de Tespit Edildi

İsrail Sağlık Bakanlığı, Doğu Afrika ülkesi Malavi'den ülkeye dönen 3 kişide koronavirüsün B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni mutasyonunun (Nu varyantı) tespit edildiğini ve karantinaya alındıklarını kaydetti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kovid-19'un Afrika'da tespit edilen ve B.1.1.529 olarak adlandırılan yeni mutasyonu giderek yayılmaya devam ediyor. İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Doğu Afrika ülkesi Malavi'den İsrail'e dönen ve Kovid-19'a karşı aşılanmış 3 kişide B.1.1.529 adlı Güney Afrika mutasyonunun tespit edildiği ve bu kişilerin karantina altına alındığı ifade edildi. 

Bakanlık duyurusu üzerine bugün konuya ilişkin İsrail hükümeti, Kabine Toplantısı düzenleme kararı aldı.

Yeni mutasyonu tartışmak için düzenlenen Kabine toplantısında İsrail Başbakanı Naftali Bennett, bu mutasyonun daha bulaşıcı olduğunu ve Kovid-19'un delta mutasyonundan daha hızlı yayıldığını ve yetkililerin ise yeni mutasyonun Kovid-19'a karşı geliştirilen aşılardan etkilenip etkilenmediğine ya da daha ölümcül olup olmadığına dair bilgi topladığını kaydetti. İsrail'de B.1.1.529 mutasyonunun tespit edilmesine ilişkin Bennett yaptığı açıklamada, 'Şu anda acil bir durumun eşiğindeyiz. Herkesten hazırlıklı olmasını ve günün her saatinde çalışmaya tam olarak katılmasını istiyorum' ifadelerini kullandı.

Bennett'in açıklamasının ardından İsrail hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Sahra Altı Afrika'daki tüm ülkelerin, yabancı uyrukluların İsrail'e seyahat etmesinin yasaklandığı 'kırmızı ülkeler' olarak kabul edileceği belirtildi. 

İsraillilerin bu ülkeleri ziyaret etmelerinin yasak olduğunu ve bu ülkelerden dönenlerin bir süre boyunca karantina altına alınacağını bildiren hükümet, İsrail ordusunun geçtiğimiz hafta içinde kırmızı ülkeleri ziyaret eden tüm kişileri tespit etmek için çalışma yürüteceğini ve bu kişilere testlerinin yapıldığı sürç içinde kendilerini karantinaya almaları talimatı vereceğini aktardı.

"Yeni mutasyonu anlamak birkaç hafta sürecek"

"Yeni mutasyonu anlamak birkaç hafta sürecek"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, araştırmacıların B.1.1.529 mutasyonunun etkisini anlamasının birkaç hafta süreceğine dikkat çekti. 

Lindmeir, 'Araştırmacılar, mutasyon ve bu mutasyonun ne kadar bulaşıcı veya ölümcül olduğu konusunda daha fazla bilgi edinmek için çalışıyorlar. Yeni mutasyonu anlamak birkaç hafta sürecek' ifadelerini kullandı.

Birçok ülke, Güney Afrika ülkelerine uçuşlarını durduruyor

Birçok ülke, Güney Afrika ülkelerine uçuşlarını durduruyor

B.1.1.529'un tespit edilmesini ardından birçok ülkede yetkililer harekete geçerek, seyahat kısıtlamalarını sıkılaştırıyor. 

Aralarında İngiltere ve Singapur'un da bulunduğu çok sayıda ülke, Güney Afrika ülkelerine olan uçuşlarını durdurma kararı aldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
2
2
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Burcu Kaya

Yarım yamalak aşı olanlar yüzünden daha ne varyantlar çıkacak.