Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cohen'in Hem Beynimizi Hem de Ciğerimizi Yakan Kitabı Görkemli Kaybedenler'den 17 Alıntı

-

Görkemli Kaybedenler ya da orijinal ismiyle Beautiful Losers; 60'lı yılların izlerini üzerinde taşıyan, hem deneysel, hem bilinç akışının izleri taşıyan, son derece tutkulu, oldukça cesur, olabildiğince açık sözlü ve bir aşk üzerinden bir sürü meseleye değinen bir roman. Bir aşk üçgeni etrafında hem insanlığın büyük sorunlarına hem de bireysel trajedilerin dramına göz atıp el değmemiş sularda gezinen romanın okuması zor ama bir o kadar da keyifli. Yakın zamanda kaybettiğimiz büyük ozan Leonard Cohen'in bu nev-i şahsına münhasır kitabını bir kaç alıntıyla hatırlayalım istedik.

1. Sevgi stoklanamaz. Ezilip paralanmış her çarmıhta İsa'dan bir parça var mıdır? Bence vardır. Arzu dünyayı değiştirir! Akçaağaç ormanlarının dağlara bakan tarafını kızıla dönüştüren nedir? Barış!

2. "Bir insanın doğasındaki en özgün şey genellikle en umutsuz olandır."

3. "Senin gözlerinde, beni olmak istediğim gibi tarif eden bir şey vardı!"

4. "Farkında olmadan hayatın arka sokaklarında kayboluveriyoruz."

5. "Artık kitaplardan nefret bile etmiyorum. Okuduklarımın çoğunu unuttum ve içtenlikle söylüyorum, hiçbir zaman, ne ben ne de dünya için önem arz etmişlerdi."

6. "Ağlama Kateri. Gözyaşlarının arasından çok net göremeyiz ve gözyaşları arasından gördüğümüz şey her ne kadar parlaksa da aynı zamanda eğridir de."

7. ''Peki, bu kargaşa içinde, umutsuzca duyduğumuz sessizliğe ne demeli? Hiç çaba gösterdik mi ki duyduğumuz bir ses olsun? Çok önceleri susturduğumuz yelin sesi bu. Bazı insanlar, bazı zamanlarda, bunu anımsayacaklardır. Ben de onlardan biri miyim?''

8. ''Kahrolsun genital emperyalizm! Bedenin her köşesi boşalabilir.''

9. "Gerçek, parlak ve yeni bir madeni para gibidir ve mücevher kutunuzda çiziklerle kaplanana dek onu harcamak istemezsiniz ve bu, daima iflasın son nostaljik hareketidir. Servetim gitti."

10. "Mükemmeliyeti boşver. Her şey kusurludur. Her şeyin üzerinde çatlaklar vardır. Işık da bu çatlaklar ve kusurlar sayesinde görünür."

11. "Hiçbir zaman yeterince sarhoş, yeterince fakir, yeterince zengin olamadım. Tüm bunlar beni yaralıyor. Yeterince yaralıyor."

12. "Dünyanın o zamanlarını hatırlıyor musun...

"Uykulu bir parça çalan devasa bir müzik kutusuydu. Çalan birkaç bin yıllık bir parçaydı ve biz gözlerimiz kapalı dans ediyorduk. Parçanın adı tarihti ve ona bayılıyorduk, Naziler, Yahudiler, hepimiz. Çünkü onu biz yaratmıştık, Başımıza gelen herhangi bir şeyin dünyada olup biten en önemli şey olduğuna inanıyorduk."

13. "Bir insanın doğasındaki en özgün şey, genellikle en umutsuz olandır. O yüzden yeni sistemler dünyaya, var olanla yaşamanın acısına katlanamayanlar tarafından getirilir."

14. "Her zaman Komünist Partisi ve Ana Kilise tarafından sevilmek istemişimdir...

Joe Hill gibi, folk şarkılarında yaşamak istemişimdir. Bombaların sakat bı­raktığı masum insanlar için ağlamak istemişimdir. Yol üstünde bize yiyecek veren köylü babaya teşekkür etmek istemişimdir. Yanlış elimle selam verirken insanlar gülümsesin, ben de gömleğimin kollarını hafifçe kıvırayım istemişimdir. Suretim omzumdan aşağı yazılmış bir şiirle Pekin'de taşınsın istemişimdir. Dogmaya gülümsemek, yine de karşısında egomu yok etmek istemişimdir. Broadway makinelerine karşı koymak istemişimdir. Tavırlı insanların yaşadığı bir madenci kasabasından çı­kıp tanrıtanımaz bir amcanın öğretilerinden etkilenerek ailenin yüz karası bir bar kuşu olmak istemişimdir. Bir trenle Amerika'yı boydan boya geçmek, anlaşma toplantılarında Zencilerin kabul ettiği tek beyaz adam olmak istemişimdir."

15. "Gerçek aşk bir ortaklık değildir, ortaklık kanunlarla ya da başka türlü bozulabilir."

16. "Ben senin gizemindim ve sen benim gizemimdin ve gizemin yuvamız olduğunu öğrendiğimize sevindik...

Bizim aşkımız ölemez. Bunları sana söylemek için tarihin içinden çıkıp geldim. İlerleyen buzul çağının kıyısında, uzun dişlerinden birbirine kenetlenmiş iki mamut gibi, birbirimizi koruyoruz."

17. "Seni seviyorum, Edith. Yöntemlerim belki yanlış ama seni sevmekten hiç geri durmadım."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jogabonito

Gerçek leonard cohen 1960'ta montreal dağlarında donarak ölmüştür. Bu adam onun yerine geçen ateist yossi cohen'dir. Cinselliğe yaptığı vurgularla toplumun ahlakını bozmakta, dini yaklaşımlarıyla yahudi milletinin sırtına bir hançer saplamaktadır. Hallelujah şarkısının sözlerinde de görüldüğü üzere tanrıyla olan savaşını açıkça belirtmiş ve dini bütün yahudi milletini yoldan çevirmeye çalışmıştır. "Mason loncaları kapatılsın." sloganıyla hareket eden kohen, en sonunda başarılı olamayacağını anlamış bunun üzerine insanları karamsarlığa ve umutsuzluğa yöneltmiştir. Eyyy yahudi milleti uyan artık. Tarih elbet gerçekleri yazacaktır. Yalan yazan tarih utansın.

nerdeysenicksiz

Her yönüyle "Sanatçı" kelimesinin vücut bulmuş halidir Cohen. Özleniyorsun, dünyanın en heybetli görünen 174'lük adamı...

Başlıklar

Aşkaşkmüzikyiyecek
Görüş Bildir