Çocukluğun En Büyük Yalanı Olma Konusunda Leyleklerle Yarışan Noel Baba Hakkında 12 Bilgi

80PAYLAŞIM

Noel Baba, çocukların inandığı en büyük yalanlardan biri. Aslında çoğu insan onun gerçekten yaşadığını, ancak efsaneleştirilmiş haliyle alakası olmadığını biliyor. Ancak Noel Baba hakkında çok daha fazla gerçek var. İşte yılın bu döneminin kahramanıyla ilgili ilginç bilgiler.

1. Gerçek Noel Baba hiç kar görmemiş olabilir.

Noel Baba efsanesinin Antalya Patara doğumlu Aziz Nikola'ya dayandığını bilmeyen yoktur. Yoksullara ve çocuklara yaptığı yardımlarla dönemin önemli bir figürü olan Myra başpiskoposu; öldükten sonra da iyilikleriyle anılmaya devam etmiştir. Akdeniz bölgesinde yaşamasına rağmen pek çok ülke gezen Aziz Nikola muhtemelen kendisiyle özdeşleşen karı çok az görmüş ya da hiç görmemiştir.

2. Noel Baba'nın mezarının Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde olduğu düşünülmektedir.

Alman Tarihçi Hans Joachim Kissling, Alman Din bilgini Stephan Gerlach ve Alman Türkolog Hans Joachim Veber’in araştırmaları doğrultusunda Noel Baba'nın ölüm yerinin Kırklareli'nin Babaeski ilçesi olduğu düşünülüyor. M.S. 325 tarihinde Hıristiyanlık içindeki problemleri çözmek için İznik'teki meclis toplantısına katılan ve Hıristiyanlığı yaymak için Trakya'ya giden Aziz Nikola'nın hayatını burada kaybettiği biliniyor.

3. Bildiğimiz Noel Baba efsanesi Hollanda efsanesi Sinterklaas'a dayanıyor.

Hollandalılar Aziz Nikola'yı sahiplenerek doğum günü olan 6 Aralık'ı kutlamaya başladı. Bu efsaneyi yaşatarak Aziz Nikola'yı Amsterdam'ın koruyucu azizi ilan ettiler. Daha sonra Amerika'ya giden göçmen Hollandalılar, günümüzdeki New York olan New Amsterdam'da da bu efsaneyi yaşatmaya devam ettiler. Zamanla Sinterklaas ismi Santa Claus'a dönüştü.

4. Günümüzdeki Noel Baba imajının temeli, karikatürist Thomas Nast'ın 3 Ocak 1863 tarihli Harper's Weekly dergisinde yayınlanan çizimleri ile atıldı.

Thomas Nast'ın çizimleri ise 1822'de Amerikalı şair Clement Clarke Moore'un yazdığı kabul edilen ve ölümünden sonra kendisine atfedilen, "A Visit from Saint Nicholas" (Aziz Nikola'nın Ziyareti) ya da "Twas the Night Before Christmas" (Noel'den Önceki Geceydi) olarak bilinen şiirden esinlenmişti.

5. Modern Noel Baba imajı ise Coca Cola'ya ait.

Bugün her yerde gördüğümüz Noel Baba figürü aslında Amerikalı çizer Haddon Sundblum'a ait. Onun Coca Cola afişleri için 1931'de çizmeye başladığı kürklü, şapkalı, kemerli, çuvallı ve hafif kilolu Noel Baba; elbette marka imajı gereği kırmızılar içindeydi.

6. Türk mitolojisi de dahil olmak üzere pek çok mitolojide Noel Baba figürüne rastlanıyor.

Türk mitolojisinde soğuğu getiren Ayaz Ata, açlara ve kimsesizlere yardım etmesiyle Noel Baba'ya benzemektedir. Britanya mitolojisndeki Yeşil Adam, İskandinav mitolojisinin en büyük tanrısı Odin de Noel Baba karakterinin ilham kaynakları arasındadır. Odin, uçan atı Sleipnir ile avlanmaya gittiğinde, çocuklar Sleipnir için çizmelerinin içine havuç ve saman koyup şöminenin yanına asarlardı. Odin'in bu iyilik karşılığında çocuklara hediye ve şekerlemeler getirdiğine inanılırdı. Zamanla çizmelerin yerini içine hediyeler bırakılan büyük çoraplar almıştır.

7. Noel Baba'nın geyiklerinin sayısı bilinenin aksine 9 değil, 10'dur.

Uçan geyiklerin adları şöyledir; Prancer, Dasher, Dancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder, Blitzen ve kırmızı burunlu Rudolph. Ekibe sonradan katılan dişi geyik Olive çoğu zaman bilinmez. Aslında tasvir bir geyikle başlamıştır. New York'ta 1821 tarihinde yayınlanan isimsiz bir çocuk şiirinde Noel Baba bir geyikle resmedilmiştir. Sonra önceden de bahsettiğimiz "Twas the Night Before Christmas" şiirinde 8 geyik tasvir edilmiştir. Bir Noel şarkısı olan kırmızı burunlu Rudolph çok popüler olunca o da diğerlerinin yanına eklenmiştir.

8. Kanada'da "HO HO HO" posta koduyla gönderilen mektuplar Noel Baba'ya gidiyor.

Bu mektupları kim okuyor ya da ne yapıyor bilmiyoruz ama Noel Baba'ya mektup göndermek isterseniz açık adres şu şekilde;

SANTA CLAUS

NORTH POLE  H0H 0H0

CANADA

9. Hediye geleneği aslında Müneccimler'den Noel Baba'ya geçmiştir.

Müneccimler ya da Maguşlar; Gaspar, Melkior ve Baltazar adlı üç soylu hacı ya da bazı kaynaklara göre kraldan oluşmaktaydı. Onlar Hz. İsa'nın doğumunda doğudan gelmiş ve "Yahudilerin Kralı" olduğunu düşündükleri bebeğe altın ve değerli bitkiler getirerek ona tapmıştır. Yeni yılda hediye geleneği onlardan Noel Baba'ya geçmiştir.

10. Noel Baba'nın özel günü 31 değil, 6 Aralık'tır.

Aziz Nikola'nın doğum tarihi ve özel günü 6 Aralık'tır. Hollanda efsanesinde çocuklara hediyeleri 6 Aralık'ta dağıtıyordu. 25 Aralık Noel ve 31 Aralık yılbaşı gecesiyle birlikte karışan tarihlerden o da nasibini aldı.

11. Finlandiya'da Noel Baba'nın bir köyü var.

Hayali karakter Noel Baba'nın yaşadığı düşünülen pek çok yer var; Kuzey Kutbu, İsveç, Grönland ve Finlandiya'daki Laponya bunlardan bazıları. Finlandiya'da özel bir Noel Baba köyü var ve Santa Claus Village adlı köyde her yıl binlerce turist ağırlıyorlar.

12. Noel Baba korkusu oldukça yaygın ve adı da Santafobi.

Özellikle küçük yaşlarda ortaya çıkan bu korku, palyaço korkusuyla benzer bir korku. Noel Baba'nın gerçek olmadığını öğrenmek de hayal kırıklığına sebep oluyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
therewasauser

Yalan evet. Peki ne bok oluyor gerçeği öğrenince

aslylmz

bizde noel baba yok müslüm baba var oda bacadan değil damardan girer fsdclknjxfbjggsbsbgçbsfjç

aslylmz

eyvallah

Gizli Kullanıcı

noel baba kadar yalan olup, daha çok inananı olan birkaç adam biliyorum

emrullahabi

Azeriler Noel Baba'ya "Şahta Baba" derler.

birinci-tekil-birey

12 deki noel babada böyle sinsi bir pedofili bakışı mı var? Sanki böyle ağzı burnu kırılması gereken bir arkadaş.

Görüş Bildir