Çocukluğumuzdan Beri Binlerce Kez Duyduğumuz İçin Gerçek Kabul Ettiğimiz 20 Uydurma Bilgi

3.3bPAYLAŞIM

Şehir efsanesi mi, çocuk kandırmacası mı bilinmez ama hayatla ile ilgili en sık duyduğumuz bilgilerden aslında çoğunun yalan yanlış olduğunu öğrenince sizlerle paylaşmak istedik. BuzzFeed belirli bazı bilimsel makalelere bakarak hazırlamış, biz de sizler için derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/stephenlaconte/...

1. Şeker insanı hiperaktif ya da enerji dolu yapmaz. Genellikle çocukların yediği şekerli yiyeceklerin içindeki katkı maddeleri insanı hiperaktif yapar.

2. Yemek yedikten hemen sonra yüzmemenin hiçbir mantıklı açıklaması yoktur.

Vücudunuz aynı anda sindirim yapmaya çalışırken yüzerseniz bir yerlerinize kramp girmez, boğulmazsınız. Eğer fazla yemek yediyseniz yüzmeseniz de başınıza gelecek hazımsızlık şikayetiniz olur.

3. C Vitamini aslında sizi soğuk algınlığından korumaz fakat soğuk algınlığı sırasında C vitamini almak iyileşmenize destek olur.

4. Empire State binasının ya da herhangi çok yüksek bir binanın tepesinden atılan bozuk para kafasına düştüğü insanı öldürmez.

Mythbusters'da görmüştük bunu!

5. Kurbağaya dokununca elinizde siğil çıkmaz.

Siğil insanda bulunan bir virüsten ortaya çıkar. Kurbağalardan size siğil geçmesi imkansızdır.

6. Coriolis etkisi Avustralya'da sifonun tersine akmasına sebep olmaz.

Bir tuvaletin sifonunun akış yönü, dünyanın yarımküresine değil tesisatçının sifonu nasıl taktığına ya da sifonun nasıl tasarlandığına bağlıdır.

7. Parmaklarınızı ya da eklemlerinizi çıtlatmak artrite yani eklem kireçlenmesine sebep olmaz.

Fakat eklemlerinizdeki sıvı baloncuklarına zarar verdiği doğrudur. Bu uzuvlarınız şişebilir, güç kaybı yaşayabilir.

8. Su tek başına elektriği ileten bir madde değildir.

Saf su elektriği iletmez. Suyun içinde bulunan tuz iletken olan maddedir.

9. Vücut ısımızın çoğunu kafamızdan kaybetmeyiz.

Yine de kışın bere takmak sizi soğuktan korur.

10. Televizyonu çok yakından izlemek gözlerimizi bozmaz.

Bilim henüz kalıcı göz bozukluğu ya da körlük ve yakından TV izlemek arasında herhangi bir ilişki bulamadı. Fakat baş ağrısı, göz yorgunluğu gibi sonuçlara sebep olur.

11. Az ışıkta kitap okumak insanı kör etmez.

Yine bir önceki madde gibi, başınız ağrıyabilir ve gözleriniz yorulabilir.

12. Dilde farklı tatları alan farklı bölgeler yoktur.

Tat alma dokusu dilin her yerine eşit olarak dağılmıştır.

13. İnsanların 5 adetten fazla duyusu vardır.

Denge, ısı, ağrı ve acı gibi hisler aslında birden çok duyu ile algılanır.

14. Uykusunda gezen insanları uyandırmak genellikle güvenlidir.

Bu kesinlikle söz konusu bireyin durumuna bağlı. Fakat uyurgezer birini uyandırmanın tehlikeli olduğu algısı aslında tamamen yanlış. Aslında uykularında gezmelerine izin vermek aslında çok daha tehlikeli bir yaklaşımdır.

15. Japon balıkların hafızası sadece birkaç saniye değildir.

Bilim insanları Japon balıklarının hafızalarının aylarla ölçülebileceğini tespit etti.

16. Cam bir sıvı değil, amorf bir katı maddedir. Eski camların dipte daha kalın olmasının sebebi muhtemelen o şekilde üretilmiş olmalarıdır.

17. Yuttuğunuz sakız midenize yapışmaz, yıllarca içinizde kalmaz.

Sakız da yediğiniz diğer her şey gibi sindirilir.

18. Tetanoza sebep olan şey pas değildir.

Tetanoz zaman zaman eski, paslı nesnelerin üzerinde bulunan bir bakteriden kaynaklanır. Yani aslında size batan ya da kesen şey ne olursa olsun, iste paslı ister passız doktorunuza görünmeniz gerekir.

19. Tüylerinizi jiletle almak, onları kalınlaştırmaz.

Tüy uçları diplerine göre daha ince olduğu için, jiletle alınan tüyler sadece daha kalın gibi görünür. Aslında traş etmek herhangi bir tüy artışına sebep olmaz.

20. Uykumuzda binlerce örümcek ya da böcek yuttuğumuz tamamen uydurma bir bilgidir.

Her yıl uykumuzda 8 tane örümcek yuttuğumuz söylentisi nasıl çıktı bilinmez fakat, örümcekler nefes alıp veren bir insan vücuduna yaklaşmaktan korkarlar. Yani aslında örümcek falan yutmuyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turkkalemi

Tüy konusuna katılmıyorum . Ense kıllarını jiletle alanla makine ile alan arasında çok fark var erkekler bunu çok iyi anlar Yanlış bilgi olmuş

warmachine

bence bu listedeki bilgiler yanlış asıl

Gizli Kullanıcı

1. Hiperaktivite beslenme şeklinden kaynaklanan bir hastalık değildir, katkı maddeleri de sentetikse hücre mutasyonlarına sebep olabilir. Ayrıca şeker insülin direncini yükselttiği için vücut enerjisini etkiler, solunumda basit glikoz parçalıyorsunuz -şeker glikozun disakkarit veya polisakkarit olarak bir araya gelmesi- nasıl enerji verici değildir diyebilirsiniz?

Gizli Kullanıcı

2- Yüzme eylemini yürüyerek yapmıyorsanız ki muhtemelen sırt üstü veya yüz üstü yüzüyorsunuz, mide öz suyu -ph'ı 3 olan bir sıvıdır kendileri- yemek borusuna ya da yutağa çıkabilir bu yanma hissi boğulmaya ve paniğe sebebiyet verebilir.

Gizli Kullanıcı

5- Virüs canlı hücreye girmeden aktif değildir ve her virüsün kendine ait anahtar kilit ilişkisi vardır. Örneğin bir ağacı sömüren mozaik virüsü temasla vücudunuza geçebilir ama aktifleşerek sizi etkilemez. Kurbağa derisindeki siğil virüsü kurbağada aktifleşmeyip temasla sizin hücrelerinizde aktifleşebilir. Çoğu bataklık ve pis derede yaşayan bu hayvanlardan her şey geçebilir hatta siğile şükredersiniz.

Gizli Kullanıcı

8- Yalnızca tuz değil içerisinde iyonlaşmış asit veya baz bulunduran sular da derişimine bağlı olarak elektriği iletir. Saf su kirlilikten dolayı yağmurdan bile elde edilemiyorken günlük yaşantınızda kullandığınız bütün suların elektriği iletecek iyonlaşmaya sahip olduğu söylenilebilir.

Gizli Kullanıcı

12- Dilin her yerinde bütün tatları alacak mekanizma vardır ama dilin bazı bölgelerinde tadın türüne göre hassasiyet gelişmiştir.

Gizli Kullanıcı

14- Uyurgezer insanlar bilinçlerini kapatarak tamamen hayvani güdülerle hareket ederler. Çıkarttığınız olağan dışı ses veya yaptığınız hareket tehdit olarak algılanıp en temel içgüdü olan yaşama içgüdüsünü devreye sokar. Çok vaka var eşini kayınbabasını bu yüzden öldüren.

Gizli Kullanıcı

15- Sakız selüloz türevlidir yapısındaki sindirilebilir ürünler sindirilir, selüloz kısmı ise direkt posa olarak atılır. Bu esnada bağırsağınızda tıkanma yaratma ihtimali vardır.

Gizli Kullanıcı

19- Kalınlaşmaz ama kalınlaşır gibi görünür ne demek, devamı şey herhalde babam böyle ağda yapmayı nereden öğrendi? Sürekli kökünden alınan kıl kalınlaşmaz -ağda makine gibi-fakat kökü içerideyken devamlı olarak o kılı dıştan fiziksel olarak kesip köke keratin bombardımanı yaparsanız -jilet kıl dökücü gibi- kalınlaşır. Yanlış bilinen kalınlaşması değil artış sağlamasıdır, olmayan yerde kıl çıkartmaz jilet. Kıl kökü üretecek ya da tetikleyecek kadar akıllı bir alet değil kendileri.

Gizli Kullanıcı

SEVGİLİ ONEDİO YETKİLİLERİ EDİTÖRLERİNİZE KOYDUĞUNUZ İŞ KURALI GÜNDE EN AZ 10 İÇERİK ÜRETMEK YERİNE TABAN SINIRLAMASIZ GERÇEKÇİ VE KALİTELİ İÇERİK ÜRETMEK OLSUN. YANLIŞLARI DÜZELTMEK YERİNE UFKUMUZU GENİŞLETELİM ARTIK.

apocrypha

#19 Bir doğru bilinen yanlışı daha düzeltmek istiyorum,tüy değil kıldır o.İnsanda tüy yoktur,ne kadar ince olursa olsun tüy değildir.Tüy sadece kuşlarda bulunur.Buna mı takıldın diyeceksiniz ama takıldım evet kıllara tüy diyen olunca tetikleniyorum 😕

ercan-gundogdu

yaa omuzda az biraz tüy vardı . tatile giderken ağda yaptım . şimdi kıl doldu . 35 ten sonra ve ağdadan sonra çıktıysa yukarıdaki bilgide hata var . bacaklardada ufaktan yüzeysel almıştım. sinek kaydı gibi değil . sadce kısa görünsün diye üstten almıştım şimdi iki kat çoğaldı . o halde bana göre yukarıdaki külliyen yalan :D :D

Görüş Bildir