Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocukların Bir Köpekle Büyümesinin Gelişimlerine Sağladığı 11 Katkı

Aile-

Çocukların bir köpekle büyümesi yararlıdır çünkü...

1. Köpeklerle yaşayan bebekler daha az hasta olurlar.

Finlandiya’da bulunan Kuopio Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre yaşamlarının ilk yıllarında köpeklerle birlikte yaşayan çocuklar, enfeksiyon ve solunum yolu hastalıklarına karşı diğer çocuklara nazaran 3 kat daha dirençli oluyorlar.

2. Hayvanlar, yeni okumaya başlayan çocukların özgüven kazanmasına yardımcı olur.

Pek çok çocuk okuma yazmayı ilk öğrendiğinde, başkalarının yanında sesli okumaya çekinebilir. Ancak aynı çekingenliği, birlikte yaşadıkları hayvanlarına karşı hissetmezler. İlk olarak köpeklerinin yanında sesli olarak okuyan çocuklar, başkalarına karşı çekingenliklerini çok daha kolay atar.

3. Köpeklerle yaşayan çocuklarda alerji ve astım görülme oranı daha düşüktür

Clinic & Experimental Allergy tarafından yayınlanan araştırmaya göre, bilim insanları köpeklerle büyüyen çocukların, diğer çocuklara göre yüzde elli daha az alerji ve astım riski taşıdıklarını ortaya koydu.

4. Köpek sahiplerinin kalpleri daha sağlıklıdır.

Köpek sahibi olmak, yüksek kardiyovasküler sağlık ile birebir bağlantılıdır. Etrafta bir köpek olması, stresi, kan basıncını ve nabzı düşürüp dengelerken, daha sağlıklı ve uzun bir hayata da yardımcı olur.

5. Köpek sahibi olan çocuklar daha çok egzersiz yapar.

Köpekler fiziksel aktiviteler için mükemmel birer yoldaştır. Köpeklerin günlük hareket etme gereksinimleri sahiplerini de harekete zorlar. Özellikle çocuklarla oynamayı sevmeleri, çocukların fiziken daha hareketli ve aktif bir yaşam sürmelerine ön ayak olur.

6. Köpekler otizmli çocukların stresini azaltmaya yardımcı olur.

Montreal Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre otizmli çocukların stres hormonlarının seviyesi, eğitimli bir rehber köpekle yaşamaya başladıkları anda dikkat çekici biçimde azalıyor. Araştırmaya göre, köpeklerle yaşayan otizmli çocukların davranış sorunları da önemli ölçüde ortadan kalkıyor.

7. Kardeşler arası bağlılığın güçlenmesine ön ayak olurlar.

Aileye mensup bir köpeğe duydukları sevgiyle oluşan ortaklık duygusu, kardeşlerin daha yakın ilişki kurmalarını sağlar. Köpeğin sorumluluklarını birlikte üstlenmekten bahçede birlikte oynamaya kadar birlikte gerçekleştirilen pek çok etkinlik, kardeşlerin birbirlerine bağlanmalarına yardımcı olur.

8. Alerjisi olduğu halde köpeği olan çocukların egzama riski daha düşüktür.

İlginç bir araştırma sonucu: Cincinnati Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin araştırması göre, köpek alerjisi olan ve küçük yaşlarındayken köpeklerle yaşayan çocukların egzama yaşama riski 4 kat daha düşüktür.

9. Köpekler, çocukların önemli sosyal yetenekler kazanmasına yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre köpeklerle büyüyen çocuklar sosyal ilişkiler ve dürtüsel kontrolde daha başarılıyken, kişisel saygıları da daha yüksektir.

10. Köpeklerle yaşayan çocuklar sevgiyle çepeçevre sarılmış olarak büyür.

Köpekler her eve döndüğünüzde mutlu olurlar ve bunu coşkuyla göstermekten asla çekinmezler. Üstelik yorulmak nedir bilmeyen oyun arkadaşlarıdırlar. Sınırsız sevgileri, sonsuz sabırları ve yakınlıklarıyla köpekler, çocukların en iyi arkadaşıdır.

11. Köpekle ilgilenmek çocuklara sorumluluk sahibi olmayı öğretir.

Bir köpeğin günlük bakımı, çocuklara, birlikte yaşadıkları herkese karşı sorumluluk öğretmenin en iyi yoludur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esen-miray-yilmaz

Bizim ülkede insanlar garip bir biçimde bebek ve çocuklarının hayvanlardan mikrop kapacağını düşünüyor. Oysa evde evcil hayvanı olan çocukların bağışıklık sistemi güçleniyor, sevgi ve sorumluluk sahibi oluyorlar. Ayrıca tüyler kist yapmaz, onlar hayvanın saçı. İç parazit kist yapar. Sen evcil hayvanına çiğ ve füme et-mama vermez ve aşılarını yaptırırsan parazitin sana da geçebilme olasılığı kalmaz, evcil hayvanına da zarar veremezler hatta zamanla da bitip kayboluyorlar. Yani sen pis ve sorumsuzsan hayvanın da sağlıksız olur, sende, çocuğun da.

layd

onların sayesinde allerjik astımdan kurtuldum. kedi ve köpeğim sayesinde bağışıklık sistemim güçlenmiş. doktorların açıklaması hayvanların bana huzur ve mutluluk vermesi neticesine bağladılar.

benzodiazepin

büyüyene kadar 6 büyüdükten şimdiye kadar 6 daha kedim oldu.Türyleri ciğerime hiç kaçmadı.Herhangibir hastalığa da sebep olmadı.Ayrıca hayvan sevmeyen arkadaşlarımı evden uzak tutmak için de bahane oldu :D hepsini andım sayenizde sağolun

ojjina

Çoğu madde kediler içinde geçerli. İyi ki var 4 ayaklı kuzucanlar

oylesine-birii

gerçekten köpek insanın bütün sinir stresini alıyor kokusunu ve dışkılarını saymazsak mükemmeller

nediyosunolum

gülü seven dikenine katlanır :)

oylesine-birii

orası öyle isterse bütün eve sıçsın yine bırakmam :D

nediyosunolum

işte gerçek bir hayvansever :)

oylesine-birii

ahahahah eyw

Görüş Bildir