Çocuk Katilini Savunmayan Avukata Beraat

78PAYLAŞIM

Kars'ta kaçırıldıktan sonra tecavüz edilerek öldürülen 9 yaşındaki bir çocuğun cinayet sanığı olarak tutuklanan kişiyi savunmak istemeyen ve bu sebeple Ağır Ceza'da yargılanan avukat Fettah Çapkurt beraat etti. Çapkurt 'Avukatların insani, ahlaki değerlerini göz önünde bulundurarak bu tür suçları işleyen şüphelilerin ifade savunmalarında bulunmak istememeleri, yargılama makamlarınca kabul edilmiş oldu' dedi.

Kars'ta 6 Nisan 2014 günü babasının iş yerine yemek götüren Ziya Gökalp İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencisi Mert Aydın'ın cesedi, bir gün sonra kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki eski bir tabyada bulundu. Mobese ve güvenlik kamera görüntülerinde Mert ile birlikte gittikleri tespit edilen Aykut Balk'ın, tecavüz ettikten sonra çocuğu boğarak öldürdüğü belirlendi.

Yakalanan Aykut Balk 13 Nisan günü tutuklandı ve güvenlik nedeniyle Erzurum H Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Yine güvenlik nedeniyle Erzurum 1'nci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Aykut Balk, ilk celsede Mert Aydın'a karşı işlediği 'bir suçu gizlemek ve delillerini ortadan kaldırmak için kasten adam öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'küçük çocuğa karşı cebir ve tehdit kullanılarak cinsel istismar' suçundan 21 yıl, 'tehdit ve cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' suçundan ise 15 yıl olmak üzere 36 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

2 yıla kadar hapsi istendi

Digor yolu üzerindeki işyerinde oto alım satımı yapan Aykut Balk'ın 11 Nisan 2014 günü saat 18.00 sıralarında yakalanmasının ardından ifadesinin yasal zorunluluk nedeniyle avukat eşliğinde alınması için barodan avukat istendi. Kars, Ardahan Bölge Baro Başkanlığı, Avukat Fettah Çapkurt'ı görevlendirdi. İddiaya göre, ilk önce sorguya gideceğini söyleyen Avukat Çapkurt, daha sonra olayın hassasiyeti nedeniyle ifade sırasında hazır bulunmayacağını bildirdi.

Soruşturma sırasında avukatların savunmayı üstlenmek istememesi üzerine Aykut Balk'ın sadece yargılama aşamasında Erzurum Barosundan bir avukat hazır bulundu. Soruşturma sırasında görevini yerine getirmediği için Avukat Fettah Çapkurt hakkında Kars Ağır Ceza Mahkemesinde 'görevi kötüye kullanmak' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı. İddianamede, sistemin yeni bir avukat görevlendirmesine izin vermemesi nedeniyle zanlının savunmasının avukatsız olarak yapıldığına, yasal zorunluluk bulunmasına rağmen Aykut Balk'ın soruşturma işlemlerinin müdafisiz olarak yapılmasına neden olduğu için suçlu bulunduğu belirtildi.

"Çocuklar ölmesin"

Kars Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen 18 Ocak günü ilk kez hakim karşısına çıkan Fettah Çapkurt'a destek vermek ve savunmasını yapmak için 20 avukat hazır bulundu. Hukuki yükümlülük bulunduğu için duruşmaya katıldığını bildiren Avukat Çapkurt, "Verilecek her türlü kararı saygıyla karşılayacaktım. Daha yaşamının baharında sevgi ve hayat dolu bir çocuğa tecavüz ederek katleden bir caninin savunmasında bulunmadığım için vicdanım rahattı. Ben çocukları istismar eden, onları katleden faillerin avukatlığını ahlaki, vicdani nedenlerden ötürü savunmamayı ilke etmiş biriyim. Çocuk dünyanın her yerinde çocuktur. İstiyorum ki; çocuklar Kars'ta, Diyarbakır, Şırnak'ta öldürülmesin. İstiyorum ki; Aylan bebek ve diğer bir sürü suçsuz günahsız, isimsiz çocukların cesetleri Ege ve Akdeniz sahillerine vurmasın" diye konuştu.

Duruşma savcısı mahkemeye sunduğu mütalaasında Avukat Fettah Çapkurt'un beraatini istedi. Mahkeme heyeti, Fettah Çapkurt'un suç kastının bulunmaması nedeniyle CMK'nın 223/2-c maddesi uyarınca beraatini kararlaştırdı.

"Emsal karar"

Beraat kararını değerlendiren Fettah Çapkurt, hukuksal bir yanlış ve hatanın Ağır Ceza Mahkeme heyeti tarafından önlenmiş olduğunu vurguladı. Mahkeme heyetinin emsal bir karar verdiğini bildiren Çapkurt, şunları söyledi:

"Artık kamuoyunda infial uyandıran suçları işleyen fail veya faillerin ifade ve savunmalarında bulunmak istemeyen meslaktaşlarım hakkında soruşturma, dava açılmayacağı kanaatindeyim. Avukatların insani, ahlaki değerlerini göz önünde bulundurarak böyle tür suçları işleyen şüphelilerin ifadeleri savunmalarında bulunmak istememeleri yargılama makamlarınca da kabul edilmiş oldu."

Hümeyra Pardeli/KARS-DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir