Görüş Bildir
İçeriğin Devamı Aşağıda

Cizre’de PKK yanlıları ile Hüda-Par’lılar arasındaki çatışmalarda 3 kişi öldü. Olayların başlamasıyla ilgili iki taraf birbirini suçluyor. Cizre sokakları akşam saatlerinde sakinleşti.

Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Cizre Devlet Hastanesine yaralı olarak getirilen Barış Dalmış yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Böylece ölenlerin sayısı 3'e yükseldi. Olaylarda Yasin Özer ve Abdullah Deniz de hayatını kaybetmişti. Abdullah Deniz'in Hüda-Par'ın Cizre ilçe yöneticisi Aziz Deniz’in babası olduğu öğrenildi. Yasin Özer ise YDGH'lilerin bulunduğu bölgede hayatını kaybetti.

Cizre'de bulunan Al Jazeera muhabiri Abdülkadir Konuksever'in aktardığı bilgilere göre saat 16.30 itibariyle çatışmalar durdu. Sokaklar boş. Olayların meydana geldiği Nur Mahallesi'nde de durum sakin. Havanın kararmasıyla birlikte ilçede yaşayanların büyük bölümü evine çekilmiş durumda. Polis de yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Konya'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu da İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ile telefonla görüşerek Cizre'de yaşananlara ilişkin bilgi aldı. 

Gerginlik gece başladı

Olaylar Şınak’ın Cizre ilçesi Nur Mahallesi'nde gece saat 03:00 sıralarında silah sesleri duyulmaya başladı. Gerginlik Irak’ın Sincar bölgesinde IŞİD ile çatışırken ölen bir kişinin cenazesinin Cizre’ye getirileceğinin duyulmasıyla tırmandı. PKK'nın gençlik yapılanması olarak bilinen 'Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi' (YDGH) üyeleri ile Hür- Dava Partisi (Hüda-Par) üyeleri arasında silahlı çatışma çıktı.

Şırnak Valiliği saat 03.00 sıralarında Nuh Mahallesi'nden silah seslerinin gelmesi üzerine bölgeye ekiplerin sevk edildiğini belirtti. Açıklamada zırhlı araçlar ve helikopter vasıtasıyla gerekli çalışmaların yürütüldüğü vurgulandı.

Karşılıklı suçlamalar

Hüda-Par yöneticileri Nur Mahallesi'nde kendilerine yakın kişilerin evlerine saldırıldığını ve bazı evlerin ateşe verildiğini söyledi. Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanı Şehmuz Tanrıverdi, Al Jazeera'ye Nur Mahallesi'nde saldırganların sokaklarda hendek kazarak evlere ateş açtığını, bunun sabaha kadar sürdüğünü anlattı. Tanrıverdi sabah saat 10.00 sıralarında polisin mahalleye girdiğini söyledi. 

Al Jazeera Türk’e konuşan HDP’ye yakın bir kaynak ise saldırıyı ilk olarak Hüda-Par’lıların gerçekleştirdiğini öne sürdü ve evlerin yakıldığı iddiasını reddetti.

İlçede gerginlik halen devam ediyor. Zaman zaman uzun namlulu silah sesleri duyuluyor. İlçe merkezine sevk edilen polis ekipleri sokaklara kazılan hendekler sebebiyle olaylara müdahale etmekte zorlanıyor.

Cizre’de bu sabah esnaf işyerlerini açmadı.

Hüda-Par: Silahlarla ateş ettiler, evleri yaktılar

Hür Dava Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yılmaz  bir yazılı açıklama ile olaylar hakkında şunları söyledi:

'Gece 03.00 sıralarında Şırnak’ın Cizre ilçesi Nur Mahallesi’nde hendekler kazıldıktan sonra bu mahallede bulunan Hür Dava Partisi üyelerinin evlerine yönelik PKK - YDGH’liler tarafından uzun namlulu silahlarla başlatılan saldırılarda evler saatlerce ateş altında tutulmuş, bunun sonucunda bir parti üyesi hayatını kaybetmiş, birden fazla ev de yakılmıştır. Cizre ilçesinde dindar Kürtlere yönelik saldırılar ilk değildir. Geçtiğimiz haftalarda da üyelerimizin ve mütedeyyin kişilerin evlerine yönelik silahlı saldırılarda bulunulmuştu. Bu saldırılarda da emniyet güçleri iş işten geçtikten sonra müdahalede bulunmuştu. Hükümettin kamu düzeninden anladığı kamu kurumlarının ve kamu görevlilerinin güvenliğidir. Halkın can ve mal güvenliğinin sağlanmadığı bir ortamda kamu düzeninden söz edilemez. Son saldırıda da ilk andan itibaren emniyet müdürlüğü ve diğer yetkililere haber verilmesine rağmen müdahale edilmemiş, durum basında yer aldıktan sonra gündüz saat 10.00 sonrası, yani 7 saat sonra müdahale edilmiştir. Saat 09.00 sonrası Şırnak il valisi durumu yeni öğrendiğini basına söylemiştir. Sadece bu durum bile yaşananların ne kadar vahim olduğunu göstermektedir.

'Saldırıların görüntü kaydı var'

Yılmaz, sözünü ettiği saldırılara ilişkin görüntü kaydının bulunduğunu söyledi:

'Saldırılar kameralar tarafından kaydedildiği halde DBP eş başkanı kendisine yakışan bir şekilde olayları tersyüz ederek partililerimiz tarafından saldırı yapıldığını iddia etmiştir. Bu tür sorumsuz ve ateşe benzin dökmekle eş anlamlı açıklamaların faydasının olmayacağını ve gerçeğin üzerini örtemeyeceğini artık kendileri de anlamalıdır.'

DBP: Bütün güçler provokatif girişimden uzak durmalı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır'da olaylara ilişkin bir açıklama yaptı. Bu tarz gelişmelerin uzun süredir bölgede yaşandığını belirten Yüksek, 'Olaylarda partili kardeşimiz hayatını kaybetti. Ancak buna karşılık şiddet ve silahla bir karşılık verilmemelidir' dedi.

Yüksek, 'Bütün güçlerin böylesi bir provokatif girişimden uzak durmalarını istiyoruz. Bunun yaratacağı sonuç hiçbir güce ve kesime yaramayacaktır. Biz Kürtlerin arasında bir iç çatışmanın yaşanmasını istemiyoruz. Silahlı hiçbir çatışmanın yaşanmasını tasvip etmiyoruz' diye konuştu. Açıklamaya HDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile partililer katıldı.

HDP'li Yüksekdağ: Karanlık bir provokasyon tezgâhlandı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da partisinin Muğla İl Kongresi'nde, Cizre'deki olaylara değindi; 'Yine karanlık bir provokasyon tezgahlandı. İki insanın yaşamını yitirmesine neden olan bir karanlık tezgahla, bir kışkırtma ve provoke etme saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Cizre'de bugün yaşanan budur' dedi. Yüksekdağ, 'Kendisine Hüda-Par adı veren ve kendisini bir siyasi parti olarak adlandıran bir mekanizmanın, bir yapının bir kışkırtma makinesi gibi devreye sokulmasıyla yaşanmış bir olaydır bu gelişmeler' ifadesini kullandı.

6-7 Ekim olayları ile artan gerilim

Güneydoğu'da PKK yanlıları ile Hüda-Par arasındaki gerilim 40'tan fazla kişinin hayatını kaybettiği 6-7 Ekim olayları sırasında zirveye çıkmıştı. Kobani'ye destek eylemleri sırasında 9 Hüda-Par üyesi de öldürülmüştü.

Ölenlerden 16 yaşındaki Yasin Börü ile arkadaşları Riyad Güneş, Ahmet Dakak ve Hasan Gökguz Diyarbakır'da linç edilmişti. Olayla ilgili soruşturmada 26 kişi tutuklanmış durumda. 

Al Jazeera Turk

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/ciz...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
cnsfrd

ya bu devet 90-94 arasında böyle acz içine düşmemişti. bu sadece haberlere yansıyan küçük bir parça. gerisini siz düşünün.