Çin'de Son Durum: 1700 Sağlık Çalışanı Virüs Kaptı, 200 Milyona Yakın Öğrenci Uzaktan Eğitime Hazırlanıyor

 > 
21PAYLAŞIM

Çin’de hızla yayılan koronavirüs salgınından 1700’ün üzerinde sağlık görevlisinin de etkilendiği ve şu ana kadar 6 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiği belirtildi. Son açıklanan rakamlara göre Çin'deki vaka sayısı 63 bin 851’e, ölü sayısı ise 1380’e yükselmiş durumda. 

Çin'de milyonlarca kişinin karantina tedbirleri altında yaşadığı belirtiliyor. Virüsün en fazla yayıldığı bölgelerde halkın evlerinden sadece alışveriş ve günlük ihtiyaçlar için ayrılmasına izin veriliyor. Öğretmenlerin internet üzerinden ders vermeye başladığı ve 200 milyona yakın öğrencinin uzaktan eğitime hazırlandığı belirtiliyor.

VOA'nın aktardığına göre Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun başkan yardımcısı Zeng Yixin, virüs bulaşan sağlık çalışanlarından altısının yaşamını yitirdiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda ölen Doktor Li Wenliang, virüsle ilgili ilk uyarıyı yapan isimlerden biriydi.

Çin'de kahraman olarak görülen Doktor Li'nin ölümü tüm dünyada geniş yankı buldu.

Çin'de Salgına Karşı İlk Uyarıyı Yapan ve Susturulmaya Çalışılan Doktor Koronavirüs Nedeniyle Öldü - onedio.com
Çin'de Salgına Karşı İlk Uyarıyı Yapan ve Susturulmaya Çalışılan Doktor Koronavirüs Nedeniyle Öldü - onedio.com

Çin'deki vaka ve ölüm sayıları ise artmaya devam ediyor.

Perşembe gecesi itibariyle Çin’de doğrulanan vakaların sayısı bir önceki güne göre 5 bin 90 artarak 63 bin 851’e yükseldi. 

Ölü sayısı da en son 1380’e yükseldi.

Japonya’daki tur gemisinden yaşlılar tahliye ediliyor

Dün ilk koronavirüsü kaynaklı ilk ölümün meydana geldiği Japonya’da yedi yeni vaka tespit edildi. Japonya’daki toplam vaka sayısı 258’e yükseldi. 

Bu vakaların 218’i Yokohama’da karantina altında tutulan Diamond Princess tur gemisi yolcularından oluşuyor.

Sağlık yetkilileri, 11 yaşlı yolcunun testlerde negatif çıkmaları üzerine gemiden ayrılmalarına izin verildiğini açıkladı. 

İleriki günlerde daha fazla yaşlı yolcunun da 14 günlük karantina süresi dolmadan önce gemiden ayrılması bekleniyor.

Karantina altındaki insanların paylaştıkları görüntüler için 👇

Corona Virüsü Nedeniyle Karantinaya Alınan Yolcu Gemisinde Bulunmanın Ne Kadar Ürkütücü Olduğunu Gösteren 23 Tweet - onedio.com
Corona Virüsü Nedeniyle Karantinaya Alınan Yolcu Gemisinde Bulunmanın Ne Kadar Ürkütücü Olduğunu Gösteren 23 Tweet - onedio.com

Çin’in dışındaki yerlerde 580’in üzerinde vaka tespit edildi ve Filipinler, Hong Kong ve Japonya olmak üzere üç ölüm meydana geldi.

Çin, salgını kontrol altına alabilmek için eşi görülmemiş düzeyde tedbirler uyguluyor. Salgından en fazla etkilenen kentlere giriş çıkışlar yasaklanırken, birçok yerde yerel halkın evlerinden ya da sitelerinden sadece alışveriş ve günlük ihtiyaçlar için ayrılmasına izin veriliyor.

Çin’de toplamda 500 milyon civarında kişi bu tür tedbirler altında hareket kabiliyetleri kısıtlanmış vaziyette yaşıyor. Bu sayı, ABD’nin toplam nüfusundan fazla ve dünya nüfusunun da yüzde 6,5’unu oluşturuyor.

Cuma günü itibariyle Çin’de en az 48 kent ve 4 eyalet, halkın hareket kabiliyetini kısıtlayan uygulamalar getirmiş durumda. 

Bu tedbirler arasında, sitelere sadece orada kayıtlı olanların alınması, otoyollar, demiryolları ve kamu taşımacılığı sistemlerinin kapatılması gibi uygulamalar da bulunuyor.

200 milyon öğrenci uzaktan eğitime hazırlanıyor

Bloomberg'in Global Times'dan aktardığına göre, 200 milyondan fazla öğrenci bulunan ülkede öğretmenler internet üzerinden ders vermeye başladı. 

Eğitim Bakanlığı, 17 Şubat'ta başlayacak 2. yarıyılın salgın nedeniyle tekrar ertelenmesi sonrası okullara uzaktan eğitime başlamaları tavsiyesinde bulundu.

Öğretmenler evlerinde veya çalıştıkları okulların sınıflarında tek başlarına çektikleri ders videolarını mobil uygulamalara yüklüyor.

Salgınla birlikte önemi giderek artan uzaktan eğitim modelini geliştirmek için Çinli yetkililer, "ulusal internet bulut sınıfı" adında birinci sınıftan lise son sınıfa kadar birçok önemli dersin online verilebileceği bir platform kurmayı da planlıyor.

Bakanlığın tavsiyesinin resmiyete dökülmesi halinde bunun, dünyadaki en geniş katılımlı uzaktan eğitim deneyimi olacağı belirtiliyor.

Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

'Koca Yusuf Operasyonu' Tamamlandı: Vuhan'dan Tahliye Edilen 42 Yolcu Ankara'da - onedio.com
'Koca Yusuf Operasyonu' Tamamlandı: Vuhan'dan Tahliye Edilen 42 Yolcu Ankara'da - onedio.com

İlk olarak Vuhan'da tespit edilen yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "acil durum" ilan etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir