Görüş Bildir
Haberler
Çin'de Hava Kirliliği Her Gün 4 Bin Kişiyi Canından Ediyor

Çin'de Hava Kirliliği Her Gün 4 Bin Kişiyi Canından Ediyor

Hande öçalan
14.08.2015 - 17:56 Son Güncelleme: 16.08.2015 - 09:34

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de hava kirliliğine bağlı nedenlerden her gün 4 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD'nin California eyaletindeki Berkeley Üniversitesi araştırmacıları, Çin hükümetinin kısa süre önce yayımladığı hava kirliliği verilerini kullanarak yaptıkları çalışmada, her yıl 1,6 milyon Çinlinin hava kirliliğinin neden olduğu kalp ve akciğer hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Araştırmayı yöneten Robert Rohde, Çin halkının yüzde 38'inin ABD Çevre Koruma Ajansı'nın 'sağlıksız' olarak nitelediği hava kirliliği koşullarındayaşamını sürdürdüğüne dikkati çekti.

Evlerde Hem Elektrik Hem Kömür Yakılması Sebeplerden Biri

Evlerde Hem Elektrik Hem Kömür Yakılması Sebeplerden Biri

Evlerde hem elektrik hem de ısınma için kömür yakılmasının hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri olarak niteleyen Rohde, hava kirliliğinin özellikle Başkent Pekin'in güneybatısında çok ciddi bir sorun haline geldiğini belirtti.

Çin'de genç yaşta ölümlerin yüzde 16'sından hava kirliliğinin sorumlu olduğunu gösteren çalışma, 'PLOS One' dergisinde yayımlanacak.Çevre örgütü Greenpeace de nisan ayında yaptığı açıklamada, Çin'deki 360 kentin, 2015'in ilk üç ayında ulusal hava kalitesi standartlarınıyakalayamadıkları uyarısında bulunmuştu.

Oranlar Düzenli Olarak Aşılıyor

Oranlar Düzenli Olarak Aşılıyor

Havadaki zararlı parçacık miktarını ölçen PM 2,5 oranı geçen yıl Pekin'de birkaç kere 500'ü aşmış ve alarm seviyesi sarıdan turuncuya geçirilmişti.

Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği güvenilir eşik olan 25'in yaklaşık 20 katı. Çin'de hava kirliliği alarm sisteminde, mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşama uygulanıyor.

Kömür Kullanımı Sınırlandırılmıştı

Kömür Kullanımı Sınırlandırılmıştı

2022'de Pekin'de Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Çin hükümeti, hava kirliliği sorununu çözmek için harekete geçmiş, kömür kullanımına sınırlama getirmişti.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
15
4
4
3
2
1