Çin'de Bir Anaokulunda 2 Yıl Çalışan Bir Öğretmenin, Eğitim Sistemine Dair Paylaştığı Birbirinden Önemli Detaylar

24PAYLAŞIM

Çin’in Shanxi eyaletinde yaptığı 2 yıllık İngilizce öğretmenliğinden sonra Anna’nın bize söyleyeceği bazı şeyler var.

"Öncelikle Çin'de uygulanan bu eğitim sistemi, resmen her şey dahil bir sistem."

Her ebeveyn, çocuklarının gelişimine maksimum katkı sağlamak istiyor, bu nedenle çocuğunu özel anaokuluna göndermek Çin'deki ortalama gelirli aileleri için bir alışkanlık gibi. Anaokulu burada ucuz bir şey değil. Bir yıllık eğitim küçük illerde yaklaşık 1.700 - 4.500 $ arasında değişirken, daha büyük şehirlerde 4.500- 6.500 $ civarında rakamları görebiliyor. Yaptığınız bu ödemeyle, bir çocuk şunları içeren “her şey dahil” bir sisteme dahil olur: günde 5 öğün yemek, okul servisi, üniformalar, ayakkabılar, bir sırt çantası, bir dizi çarşaf ve yastık kılıfı ve bir dizi renkli ders kitabı. Dersliklere sadece özel bir kart kullanarak ve sadece özel saatlerde girebilirsiniz. Derslerden sonra çocuklar Lego yapımı, bisiklet, tekerlekli paten, basketbol ve bilimsel deneyler gibi derslere ek ücret karşılığında kalabilirler. 

"En ilginci ise Çin’in bazı bölgelerinde ebeveynler çocuklarını bir anaokuluna yazdırmak için birkaç gün öncesinden anaokulunun bahçelerinde çadır kurarak kayıt sırasını yakalamaya çalışıyorlar!"

Bu okullarda çalışan öğretmenler 30 yaşın altındaki genç kadınlar. Süslü elbiseler veya güzel saç modelleri ya da makyajlı bir şekilde işe gelmelerine izin verilmez. Hepsi aynı marka ve model bir tişört, siyah pantolon ve spor ayakkabı giymek zorunda, saçları at kuyruğu olmalı ve tırnak uzatamazlar. Hatta bunun için para cezasına bile çarptırılabilirler. Ayda bir kez, çocuklar geleneksel yemekler veya seramik yapmak gibi ustalık sınıflarına katılırlar. Her sezon ebeveynleri içeren özel bir etkinlik vardır: bir banka, postane, çiftlik veya diş hekimi ofisi ziyareti, dağa tırmanma, parklardaki yarışmalar veya okul bahçesinde köpük partileri gibi etkinlikler de düzenli olarak yapılmaktadır.

"Çocuk menüsü denen bir kavram yok."

Anaokulundaki çocuklara minimum miktarda baharat kullanılarak sıradan geleneksel yemekler veriliyor. Sıradan bir öğle yemeği çorba, bir tabak pirinç veya erişte ve çörekten oluşur. Her yemekten sonra ellerini göğüslerinde birleştirerek yemek için teşekkür etmek zorundalar ve yemeklerle ilgili sahip olunan geleneksel günler ve mevsim geçişlerini yemeklerle kutsamak ayrıca çok önemli. Kış gün dönümünde herkes kendi hamur köftelerini yaparak öğle yemeğinde onları yer, sonbahar başlangıcında öğretmenler çocuklara yuvarlak şekillerde (Güneşi andırması için) kesilmiş karpuz dilimleri verir.

"Yataklar hem uyumak için hem de güvenlik egzersizleri için kullanılır."

Çocuklar aynı odada oyun oynar, yemek yer ve uyurlar. Bu odanın çevresinde küçük karyolalar var. Uyku saati yaklaşık bir buçuk saat sürüyor ve bazı çocuklar gerçekten uykuya dalarken, diğerleri sadece yataklarında uzanır ve ses çıkarmazlar. Disiplin burada çok katı olduğundan yastık kavgaları veya yataklara atlayan çocukları göremezsiniz.

Yatakların ayrıca farklı bir kullanım amacı daha var. Çin'deki depremler nadir rastlanan bir doğa olayı olmadığından anaokulları ve okullar, şok dalgaları başlarsa çocuklara nasıl davranacaklarının söylendiği zorunlu güvenlik tatbikatlarına sahiptir. Binanın çökme ihtimali varsa, yapılacak en iyi şey hızla sokağa çıkmak, kafanızı elinizle örtmektir. Sallanma güçlü değilse, bir masanın veya yatağın altına saklanabilirsiniz.

"Ulusal Çocuk Günü lüks otellerde kutlanıyor."

Çin anaokullarında, Ulusal Çocuk Günü, yeni yıl kadar önemli bir gün olarak kutlanmaktadır. 2-6 yaş arası çocuklar, güzel ve pahalı kıyafetlerle pahalı otellerdeki bu etkinliğe hazırlanır.

Çocuklar ebeveynleri tarafından yüzlerine yapıştırılmış parlak makyaj malzemeleri ve suni elmaslarla donatılırlar. Ebeveynlerin görüşüne göre, bu tatlı ve güzel görünüyor. Kızlara sahte kirpikler alınır, parıltılı göz farları, rimel ve allık uygulanır. Bu listede erkeklerin kullanmadığı sadece sahte kirpikler, gerisi aynı. Bununla birlikte, tüm ebeveynler erkek çocuklarına makyaj yapmaz (yaklaşık %50), ancak kızlar söz konusu olduğunda bu oran %100 olur (2-3 yaş arası olanlar bile).

"Tüm çocuklardan koşulsuz itaat bekleniyor."

Bir anaokulu eğitimine çocukların egoizminden kurtulması olarak bakılır. Çin'de, bir çocuğun arzularını düzenlemeyi öğrenmesi ve onları grubun ritmi ile eşleştirmesi gerektiğine inanılıyor.

Dersler boyunca sessizce oturmalı, iyi davranışlar sergilemeli ve nezaket kurallarına uymalıdırlar. Görünüşe göre bu konuda olağanüstü bir durum yok, ancak bu kuralları çiğnemenin ardından bazı cezalar alırlar. Her öğretmenin kendi yöntemleri vardır. Bazıları bağırmaya başlar, diğerleri çocuğun poposuna tokat atar, kaba bir şekilde iter veya çocuğun kolunu çeker. Geçen yıl, 5 yaşındaki oğlum iyi bir şekilde not tutmadığı için parmaklarına bir kalemle vurulmuştu. Çocukların yaratıcılığı, okulun katı disiplini nedeniyle genellikle kayboluyor. Derslerim sırasında onlara uymaları gereken bir göreve ek olarak bir seçenek sunduğumda, kafaları karışıyor ve bir sersemlik yaşıyorlar. Ancak çocuklar kuralları anladıklarında, çalışmalardan çok zevk alıyorlar. Bireyselliklerini göstermeye alışık olmadıkları da ayrıca çok ortada.

"Ebeveynlere karşı dahi bir hoşgörü gösterilmiyor."

Çin anaokulu eğitim sistemi genellikle ciddiyeti ve aşırı düzeni nedeniyle eleştirilmektedir. Ancak ebeveynler, anaokulu çalışanlarının çocuklara duygusal bağları olmayan eğitimli profesyoneller olduğundan dolayı çocukları kendi annelerinden ve babalarından daha iyi eğitebildiğine inanmaktadırlar.

Son zamanlarda tüm sınıfımız bir aile spor ve oyun gününde yer almak için bir parka gitti ve ebeveynlere karşı sergilenen enteresan bir tavırla karşılaştım. Yarışmalara katılmaları ve kurallara harfiyen uymaları sağlandı. Hata yapanlara veya öğretmenin komutlarını dinlemeyenlerin ise popolarına şişme bir sopayla vuruldu. Oyunu kaybeden takımdaki ebeveynler ise çocuklarını sırtlarına alarak 20 şınav çekmek zorundaydı.

Çinde uygulanan bu enteresan eğitim hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Öğrendiğiniz en ilginç ve sıra dışı şey hangisiydi? Görüşlerinizi yorumda belirtmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jesus-cry

Yaratıcılığı budayıp, devlete bağlı itaatkar, minik karınca yuvaları.

arslanoglu

en azından üretmen toplum oluyor tr de eğitim sistemi yok zaten tüketici o yüzden

kartalicekaras1

nefret olustu sanki

joliie

Özel kurumlarda çalışmış bir öğretmen olarak çoğu kurumun rezalet olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.Öğrenciden çok veli ile uğraşıyorsunuz.Para verdikleri için sizi köleleri sanıyorlar resmen ve saçma sapan isteklerle geliyorlar.Özellikle son yıllarda telefon,tablet yüzünden sağlıklı olduğu hâlde hastalanan çocukların eğitimi için kendimizi parçalıyoruz ve bu süreçte anne baba hiç katılım göstermiyor-%50- Böyle olunca da eğitim yarım kalıyor ve siz suçlu oluyorsunuz.Yemek konuları ise çoğu zaman sıkıntı sadece makarna, köfte, patates yemeye alıştırılmış çocuklar bir hayli fazla.Müdürlerin çoğu iyi eğitim vermekten ziyade para aldığı veliyi kaybetmemek için saçma sapan şeylerle göz boyamak derdinde.Bunun gibi birçok şey sayabilirim.Bizim ülkemizde öncelikle velilere okul öncesi eğitim bilinci verilmeli ki böylesine önemli bir süreci önemseyip ona göre davransınlar.

yori

o kadarda kotu gelmedi agac yasken eyiliri bosuna dememisler

Görüş Bildir