Çilem Doğan 50 Bin TL Kefaletle Serbest

 > -

Adana’da kendisini fuhuşa zorlayan ve şiddet uygulayan eşini öldürdüğü için 15 yıl hapse mahkum edilen 28 yaşındaki Çilem Doğan’ın, 50 bin TL kefaletle tahliye edilmesine karar verildi. Cezaevi önünde ailesi ve kadın örgütleri tarafından beklenen Çilem Doğan akşam saatlerinde tahliye edildi. Doğan, "Bu kapıdan çıkacağımı biliyordum ama bugün olacağını beklemiyordum. Kararı duyunca çok sevindim" dedi.

Kemal Göktaş'ın haberine göre Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatının yaptığı başvuruyu kabul ederek Çilem Doğan’ın yargılandığı davada Yargıtay aşaması tamamlanıncaya kadar 50 bin TL kefaletle tahliyesine karar verdi. 

Doğan, hakkındaki mahkumiyet kararı Yargıtay’ca onanırsa yeniden cezaevine girecek. Yargıtay kararı bozarsa yeniden yargılama sırasında tutuksuz olacak.

'Meşru müdafa' kabul edilmemişti

Avukatları Doğan’ın meşru müdafaada bulunduğunu belirterek ceza verilmemesini talep ediyordu. Oysa savcılık öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini, ancak gördüğü şiddeti “haksız tahrik” olarak değerlendirip cezadan indirim yapılmasını istiyordu.

Son sözü sorulan Doğan “Defalarca karakola gittim. Daha ne yapabilirdim bana onu söyleyin. Bu adliye koridorlarında gözüm mor çok dolaştım. Benim başka çarem kalmamıştı” dedi. 

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi sonuçta savcının görüşüne katıldı ve Doğan’a “haksız tahrik altında eşini öldürdüğü” iddiasıyla 18 yıl ceza verdi. Bu cezadan takdiri indirim yapan mahkeme cezayı 15 yıla indirdi.

'Kadınlar ölmesin biraz da erkekler ölsün' sözleriyle gündeme gelmişti

Akşam saatlerinde cezaevinden çıktı

Tarsus C Tipi Kapalı İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Çilem Doğan, işlemlerin tamamlanmasının ardından akşam saatlerinde tahliye edildi.  Çilem Doğan'ı cezaevi çıkışında ailesi ve kadın örgütleri karşıladı.

"Bir gün bu kapıdan çıkacağımı biliyor ve bekliyordum"

Çilem Doğan, "Bu kapıdan çıkacağımı biliyordum ama bugün olacağını beklemiyordum. Kararı duyunca çok sevindim" dedi.

"Biz kirpiğimiz yere düşmesin diye söz verenlerdeniz"

Çilem Doğan, özgürlüğünün ilk dakikalarında CNN Türk'te Duygu Demirdağ'ın programına bağlanarak duygularını dile getirdi... 

Konuşmasından çok sevinçli olduğu belli olan Doğan, "Özgürlüğün ilk dakikalarında arkadaşlarımla, ailemle ve kızımla birlikteyim. Bir sürpriz oldu. Geç gelen bir adaletti ama tecelli etti. Gerek mahkeme heyetine gerek kadın arkadaşlarımıza ve avukatlarımıza hepsine tek tek teşekkür ediyorum. Bugün benim düğünüm oldu. Bugün benim günüm oldu. Bugün kadının kurtuluşu oldu. Bugün kadın adına her şeyin günü oldu. Açıkçası bugün Çilem Doğan'ın tahliye günü değil de bütün kadınların özgürlük günü oldu."

Çilem Doğan tahliye kararını duyduğu andaki hislerini ise şöyle anlattı;

"Beklediğim bir karardı ama bu kadar erken verileceğini bilmiyordum. Kampanyalar başlatıldı, bunlardan haberdardım. Biliyorsunuz cezaevi şartları çok zor. Ancak mektup ve avukatlar aracılığıyla öğreniyordum bunu. Ama biliyordum büyük bir mücadelenin verildiğini. Beni o kapıdan ittire ittire çıkarttılar."

Doğan bundan sonra hayatına ve mücadelesine nasıl devam edeceği sorusuna ise şu yanıtı verdi;

"Biz kirpiğimiz yere düşmesin diye söz verenlerdeniz. Bir yıldır da böyle mücadele ettik. Kadına şiddet konusunda mücadelemize de devam edeceğiz."

Kirpiği Yere Düşmedi: Çilem Doğan'ın Tahliyesine Sosyal Medya ve Ünlülerden Destek - onedio.com
Kirpiği Yere Düşmedi: Çilem Doğan'ın Tahliyesine Sosyal Medya ve Ünlülerden Destek - onedio.com

Ne olmuştu?

Çilem Doğan (Karabulut), 2013’te evlendiği bir çocuğunun babası Hasan Karabulut’tan şiddet görmeye başladı. Karabulut, boşanmak için mahkemeye başvurdu ancak aile büyüklerinin araya girmesi ve eşinin tehditleri nedeniyle vazgeçti. Doğan, eşinden gördüğü şiddet nedeniyle 9 defa koruma kararı aldırdı ama hiçbiri korumaya yetmedi.

Doğan’ın ifadesine göre, geçen yıl 8 Temmuz’da belindeki silahını yastığın altına koyan eşi “Antalya’ya gidiyoruz. Fuhuş yapıp bana para getireceksiniz” dedi. Doğan’ın tepkisi üzerine de “Ne diyorsam onu yapacaksın” diyerek saçlarından sürüklemeye başladı. Yatağın üzerine düşen Doğan, yastık altındaki tabancayı alarak eşini öldürdü.

Mahkemenin Çilem Doğan kararı sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir