Görüş Bildir
Haberler
CHP ve HDP'den Başbakan Davutoğlu'na IŞİD Soruları

CHP ve HDP'den Başbakan Davutoğlu'na IŞİD Soruları

Onedio Medya
14.10.2015 - 17:59 Son Güncelleme: 15.10.2015 - 09:09
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara'da 100'e yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırının, Türk güvenlik birimlerinin 'canlı bomba' listesinde yer alan IŞİD bağlantılı Türk vatandaşları tarafından yapıldığı ihtimallerinin artması üzerine, CHP ve HDP'den Başbakan Davutoğlu'na Türkiye'de IŞİD'in durumuna ve Ankara saldırısına ilişkin bir dizi soru geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, IŞİD'in Türkiye Cumhuriyeti tarafından 'terör örgütü' olarak tanınıp tanınmadığı konusunda muhalefetin ısrarlı sorularına bugüne kadar yanıt verilmediğini belirterek, şu soruları sordu;

 • Türkiye IŞİD’i diye bir örgüt var mıdır?

 • Bu örgütün örgüt şeması var mıdır?

 • Örgüt şeması varsa bugüne kadar kaç kişi IŞİD örgüt üyeliğinden soruşturulmuş, yakalanmış, tutuklanmış ve ceza almıştır?

 • IŞİD üyesi olduğu bilindiği, isim listesi belli olduğu halde neden söz konusu kişilerin eylemi konusunda tedbir alınmamıştır?

'Sadece BM kararı Resmi Gazete'de yayınlandı'

Tanrıkulu, hükümetin bugüne kadar IŞİD'in Terör örgütü olarak kabul edildiğine dair tek verinin, 'BM Güvenlik Konseyi’nin El Kaide, El Nusra, IŞİD gibi terör örgütlerinin mal varlıkları ve para hareketlerinin durdurulmasına ilişkin kararların Bakanlar Kurulu’nca onaylanıp Türkiye’de Resmi Gazete’de yayınlanmış hali' olduğunu da hatırlatarak, şöyle dedi:

'Dolayısıyla Türkiye IŞİD”i tanımlanmış bir terör örgütü olmadığı için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı IŞİD mensuplarının veya yabancı uyruklu olup Türkiye’de IŞİD adına faaliyet gösterenlerin eylem yapmadan soruşturulmaları, yakalanmaları ve tutuklanmaları mümkün olmamıştır. Özetle, Davutoğlu’nun açıklaması bir itiraftır. Türkiye’de IŞİD elini kolunu sallayarak faaliyet gösterebilmektedir. IŞİD Türkiye’de propaganda yapmıştır, eleman kazandırma faaliyeti yürütmüştür ve soruşturulmamıştır.'

HDP'li Buldan: İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

HDP'li Buldan: İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul milletvekili Pervin Buldan da, Ankara'daki patlamaya ilişkin Başbakan Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle 16 sorudan oluşan soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sundu.

Buldan, Başbakan Davutoğlu'na, 'Cumhuriyet tarihinin en kanlı vahşetindeki ihmalleriniz, görevinizi kötüye kullanmanız ve hukuka aykırı tüm fiillerden sorumlu olmanız nedeniyle hükümetin başı ve baş sorumlusu olarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?' diye sordu.

Buldan'ın soruları şöyle

 • Bu mitingin yapılacağı yer, zaman ve düzenleyen sivil toplum kuruluşları günler öncesinden bilindiği halde, neden yeterli 'güvenlik tedbiri' alınmamıştır?

Bu denli yüksek risklerle dolu bir mitingde etkin güvenlik tedbirleri alınmadığı doğruysa, sorumlu koltukları işgal eden başta İçişleri Bakanı Selami Altınok olmak üzere her türden kamu görevlisinin derhal istifa etmesi, istifa etmiyorlarsa hızla idari soruşturma yapılıp sorumluların ortaya çıkarılması gerekmez mi? İçişleri Bakanı Selami Altınok'un belirttiği gibi herhangi bir 'güvenlik zafiyeti' yoksa bunca ölü ve yaralının olduğu bu kanlı sonuç, bilgileri dâhilinde mi ortaya çıkmıştır? Türkiye'de intihar eylemi yapacak olan kişilerin listesinin elinizde olduğunu söylüyorsunuz. O halde bu kişiler neden takip altında tutulmamış, bağlantıları incelenmemiş, en ufak bir şüphede İç Güvenlik Yasası ile öngördüğünüz 'makul şüphe' nedeniyle alıkonulmamışlardır? Elinizdeki listede kanlı Barış Mitingi Katliamını gerçekleştiren canlı bombacıların da isimleri var mıydı?

 • AKP mitinglerinde neden bu uygulamanın dışına çıkılmıştır? ihmal ve çifte standartı nasıl açıklarsınız?

Barış Mitingi Katliamına gelinmesine neden olan sürece zemin hazırlayan ihmallerin nedenleri, bu konudaki istihbarat zafiyetinin ve mevcut istihbarat bilgilerinin paylaşılmamasının nedenleri nelerdir? Mitinglerle ilgili rutin uygulama sadece miting alanının güvenliğini sağlamaksa, özellikle AKP mitinglerinde neden bu uygulamanın dışına çıkılmıştır? Şayet bu mitinglerdeki alana giden tüm yollar üzerinde güvenlik sağlanmasına ilişkin uygulama rutinse, neden bu uygulama katliamın gerçekleştiği Barış Mitingi bakımından da uygulanmamaktadır? Bu konudaki ihmal ve çifte standartı nasıl açıklarsınız?

 • Kenan İpek'in gülmesini insani ve vicdani olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Olayla ilgili olarak basın mensupları tarafından İçişlerine Bakanı'na yöneltilen istifa sorusu karşısında gülen Adalet Bakanı Kenan İpek'in gülmesini insani ve vicdani olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu gülümsemenin, sorunun Türkiye'de devlet geleneğinde bulunmayan 'istifa' müessesinin işlemeyeceğine olan inançtan dolayı komik bulunmasından kaynaklı olması, sizi rahatsız etmemiş midir? Suruç'taki kanlı katliamı yapan intihar bombacısı Abdurrahman Alagöz'ü vücut ve ruh bütünlüğünü tamamen kaybettikten sonra nasıl yakalayıp, adalete teslim ettiniz? Tüm Türkiye'nin gözü önünde cereyan eden ve eylemcinin patlamayla birlikte öldüğü herkesin malumu iken, böylesi bir açıklamada nasıl bulunabiliyorsunuz? Bu tarz açıklamalarınızdan sonra kamuoyunun faillerin bulunması konusunda size nasıl güvenmesini bekliyorsunuz?

 • Çok az sayıda ambulans 15-20 dakikada olay yerine intikal etmesinin nedenleri nelerdir?

Barış Mitinginin yapılacağı Tren Garı hastanelere birkaç dakikalık mesafede olduğu halde katliam gerçekleştikten sonra ancak çok az sayıda ambulansın 15-20 dakika gibi bir sürede olay yerine intikal etmesinin nedenleri nelerdir?

Olaydan hemen sonra yaralılara müdahale edilirken Sıhhiye yönünden kalabalık bir çevik kuvvet polisi ekibinin olay yerine biber gazı ve tazyikli su sıkarak müdahalede bulunmasının nedenleri nelerdir? Hâlihazırda zaten olayın şokunda olan insanlara reva görülen bu gayriinsani ve gayriahlaki müdahale sonucu hem yaşanan travmanın katlanmasına hem de biber gazı ve tazyikli suyun etkisiyle ölümlerin hızlanması ve artmasına neden olan polisler hakkında idari ve hukuki prosedürler başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa gerekçesi nedir?

 • Olay yerinden uzaklaşmaya çalışan insanların coplanmasının nedenleri nelerdir?

Yine polisler tarafından sağlık personelinin ilkyardım çalışmalarının engellenmesinin ve ambulansların geliş güzergâhının güvenlik güçlerince kapatılmasının nedenleri nedir? Bu yolla Katliamın tablosu daha da ağırlaştırılmaya mı çalışılmıştır? Hiçbir insani ve mesleki etiğin kabul etmeyeceği bu müdahalelerle ilgili herhangi bir girişiminiz olmuş mudur? Olayın hemen akabinde şok içerisinde olay yerinden uzaklaşmaya çalışan insanların coplanmasının ve tepki gösteren göstericilerin Arena Spor Salonu tarafında havaya ateş edilerek korkutulmasının nedenleri nelerdir? Bu kişiler güvenlik güçleri tarafından ölmedikleri için cezalandırılmakta mıdırlar? Her türlü hukuksuzluğa ve insan hakları ihlaline neden olan bu güvenlik güçleri mensupları tespit edilmişler midir? Bu kişiler hakkında öngördüğünüz prosedür nedir?

 • Olay yerinin ve delillerin güvenliği nasıl sağlanmıştır?

Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilinin yaralıların tahliyesi gerçekleştikten yaklaşık 1 saat sonra gecikmeli olarak olay yeri inceleme ekipleri ile birlikte olay yerine gelmesinin nedeni nedir? Bu zaman zarfında olay yerinin ve delillerin güvenliği nasıl sağlanmıştır? Başsavcı vekilinin geç gelmesi nedeniyle oluşacak delil kayıplarından, tahribatından ve hukuk dışı uygulamalar dolayısıyla görevi ihmal kapsamında sorumluluğu ortadayken, kendisi hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Olaydan hemen önce görgü tanıklarının sabah saatlerinde ordu evlerine istihbarat bilgisi ulaştığını bildirmesine rağmen bir önlem alınmamasının nedenleri nelerdir? Bu konudaki ihmalin sorumluları açığa çıkarılmış mıdır?

 • Alay edercesine gülen adalet bakanı Kenan İpek'i görevden almayı düşünüyor musunuz?

İçişleri Bakanı Selami Altınok her ne kadar mitingle alakalı güvenlik zafiyeti olduğunu düşünmediğini söylese bile, önceden haber verilmiş ve barışçı bir mitinge giden savunmasız insanları koruyamadığı ve bu sonucu engelleyemediği için sorumlu bulunmaktadır. Bu nedenle İçişleri Bakanı Selami Altınok ve insanların acılarıyla alay edercesine gülen Adalet Bakanı Kenan İpek'i görevden almayı düşünüyor musunuz?

 • Hükümetin başı ve baş sorumlusu olarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

Son olarak da Cumhuriyet tarihinin en kanlı vahşetindeki ihmalleriniz, görevinizi kötüye kullanmanız ve hukuka aykırı tüm fiillerden sorumlu olmanız nedeniyle hükümetin başı ve baş sorumlusu olarak istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
görüncek adam

Sorulara yanıt vermemeleri de yanıt sayılabilir.Ki zaten yanıt vermemişler çoğuna.Birşey beklemeyin bu devletten, hükümetten .İşidi desteklediklerini daha n... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Söz doğru ama söyleyen yanlış

the_war

"Söz gümüşse, sükut altındır" diyorlar herhalde. Diğer olaylardaki gibi kimse suçlanmayacak, ölenler öldüğüyle kalacak.