CHP'de Güler ve Aygün Disiplin Kurulu'na Sevk Edildi

 > -

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, "kınama" istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edildi.

CHP'den, İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ile Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün "kınama" istemiyle Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edildiği bildirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP genel merkezindeki Parti Meclisi (PM) Toplantısı'nın ardından yazılı açıklama yaptı.

 PM'de, Merkez Yönetim Kurulu raporu görüşüldükten sonra, seçim ve hukuk işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın "Üye Yazım Yönetmeliği ile Milletvekili Aday Saptama Yönetmeliği ve Yerel Seçimler Aday Saptama Yönetmeliği" hakkında bir sunum yaptığını belirten Koç, sunumdan sonra yönetmeliklerle ilgili önerilerin değerlendirildiğini ve oylanarak kabul edildiğini kaydetti.

Toplantıda, yönetmeliklerde yapılan değişiklikler sonucu, "internet yoluyla üye yapımına" ve mevcut ön seçim ve aday yoklama yöntemi muhafaza edilerek, aidat ödeyen üyelerin de oy kullanarak aday belirleyebilmesine ilişkin usullerin kabul edildiğini ifade eden Koç, sandık konulup, örgüt içi eğilim yoklaması yapılarak aday belirleme imkanı sağlanacağını bildirdi.

Tüzüğün 58'inci maddesindeki kotaya uygun olarak, toplam adayların en az yüzde 85'inin sandık konulmak suretiyle ön seçimle belirlenmesi ve genel merkezin saptayacağı adayların yüzde 15'i geçmeyeceği kuralının bulunduğunu hatırlatan Koç, bu kuralın nasıl uygulanacağının düzenlendiğini kaydetti.

Koç, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün "parti suçu oluşturan tutum ve davranışları" nedeniyle "kınama cezası" ile cezalandırılmak üzere, parti tüzüğünün 68'inci maddesi uyarınca, Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmesi talebinin, gizli oylama yapılarak kabul edildiğini ifade etti.

  • AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİzmirTunceli
Görüş Bildir