Görüş Bildir
Haberler
Cezaevi Açık Görüşler Ne Zaman Yapılacak? Kimler ve Kaç Kişi Gidebilir? Cezaevi Açık Görüş Kuralları:

Cezaevi Açık Görüşler Ne Zaman Yapılacak? Kimler ve Kaç Kişi Gidebilir? Cezaevi Açık Görüş Kuralları:

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle süresiz olarak askıya alınan cezaevlerinde açık görüşlerle ilgili son dakika haberi geldi. Açıklama gereğince görüşler yeniden başlayacak. Mahkumlar ve aileleri tarafından en çok merak edilen konu ise cezaevi açık görüşlerinin başlangıç tarihi ve kimler ve kaç kişi gidebilir sorusu soruluyor. İşte tüm soruların yanıtı haberimizde... 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cezaevlerinde açık görüşler koronavirüs tedbirleri nedeniyle uzun süredir askıya alınmıştı. Mahkum ve mahkum yakınları konuya ilişkin gelişmeleri yakından takip ederken, Bilim Kurulu toplantısında alınan kararla açık görüşlerin başlayacağı tarih duyuruldu. Hem tarih hem de kurallar ile ilgili detaylar haberimizde...

Cezaevi Açık Görüşler Ne Zaman Yapılacak?

Cezaevi Açık Görüşler Ne Zaman Yapılacak?

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ceza infaz kurumlarında 1 Aralık Çarşamba günü itibarıyla açık görüşlerin başlayacağı bildirildi.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Ceza İnfaz Kurumlarında alınan Kovid 19 tedbirleri Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda güncellendi. Yeni düzenleme ile ceza infaz kurumlarında 1 Aralık Çarşamba günü itibarıyla açık görüş başlayacak.' denildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Ne Açıklama Yapmıştı?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül Ne Açıklama Yapmıştı?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Gül, pandemi süresince adliyelerde alınan önlemleri anlatarak, 'Kovid sebebiyle ilk kez yargıya ara verildi. Cumhuriyet tarihinde bu bir ilk. Daha geçen hafta adliye çalışanı hakim toplam 5 arkadaşımızı Kovid’den kaybettik. Tüm bunlara rağmen adaleti ayakta tutmaya kalkan bir yapı var. Kovid süresince cezaevinde hükümlülerin, personelin sağlığı düşünülerek Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyeleriyle düzenlemeler, uygulamalar yaptık. Tüm çalışmalarımızı bu çerçevede yaptık. ’Sağlık Bakanlığı Bilim Kuruluyla koordineli olarak pandemi döneminde kapatılan açık görüşleri yapabilir miyiz?’ diye çalışmalarımızı yaptık. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiye kararıyla açık görüşler uzun bir aranın ardından 1 Aralık Çarşamba günü başlayacak' ifadelerini kullanmıştı.

Cezaevi Açık Görüş Kuralları

Cezaevi Açık Görüş Kuralları
  • Ceza ve İnfaz Kurumlarında gerekli bilgilendirmeler yapılacak ve önlemler alınacak.

  • Girişlerde ve salonlarda kalabalık oluşumunu önlemek için randevu sistemi planlanacak.

  • Açık görüş alanında aynı zamanda bulunacak ceza infaz memurları, hükümlü/tutuklu ve ziyaretçi sayıları 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde belirlenecek.

  • Açık görüşe gelen 12 yaş ve üzeri ziyaretçilerin görüşebilmesi için önerilen aşılama şemasını tamamlamış olması, son 180 gün içerisinde hastalığı geçirmiş olması veya son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucuna sahip olması istenecek.

  • 6-12 yaş arası çocuklardan son 48 saat içerisinde sağlık kurumundan alınmış negatif PCR test sonucu istenecek.

  • Kovid 19 belirtisi ve temas sorgulaması yapılacak, ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtisi ve temas öyküsü olanlara ziyaret izni verilmeyecek.

  • Ziyaret salonunda yiyecek ve içecek tüketimi yapılmayacak.

  • Hükümlü ve tutuklulardan Sağlık Bakanlığı Kovid 19 Temaslı Takibi ve Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi'nde belirtilen önerilen aşı şemasını tamamlayan kişiler ile son 180 gün içerisinde hastalığı geçiren kişilerin açık görüşmesine izin verilecek.

  • İzolasyon ve karantina sürecinde olan hükümlü ve tutukluların bu süre boyunca açık görüş yapmalarına izin verilmeyecek.

  • Koğuşlar arası bulaşmayı önlemek için ziyaret saatleri her bir koğuşta kalan hükümlü ve tutuklular için ayrı ayrı belirlenmesi sağlanacak.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın