Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müthiş Fotoğraflarla, Bir Babanın 2.5 Yaşındaki Kızıyla Baş Başa Çıktığı Seyahatten Öğrendikleri

 > 
14bPAYLAŞIM

Geçtiğimiz sene bir ara, işten kendime ayırabilecek boş vaktim olmuştu.

Kızım 2 yaşından biraz büyükçeydi, algısının arttığını ve artık cin gibi olduğunu anlamıştım.

Kendi deneyimlerimi ve bilgi birikimimi onunla paylaşmayı her zaman istemişimdir. Bana göre bunu yapmanın en iyi yolu; bunları ona anlatmaktan ziyade, dünyayı ona bizzat göstermekti. 

Önümde bunun için oldukça müsait 8 günün olduğunu fark ettiğimde ise ertesi gün için, yani Noel'den bir gün öncesi için uçak biletlerini derhal aldım.

Kaynak: http://www.upworthy.com/a-dad-took-his-d...

Minik Chow çok heyecanlı.

Annemiz ise bizimle gelmedi çünkü çalışması gerekiyordu, bu da baba-kız baş başa çıkacağımız küçük macera için iyi bir bahane oldu.

İzlenecek yol ise basitti: 

  • Kendimi rahat ve plansız hissetmek istemiştim. Her odayı bir gün önceden ayırtmaya karar verdim böylece gezi planımız spontane olacak ve kolayca değişebilecekti.

  • Klasik turist rotalarından gitmek yerine kızımla baş başa zaman geçirmek istediğim için daha büyük şehirlerden uzak duracaktım.

  • Hem ön yargılı olmayacağıma hem de ufaklığın da bu yolculuğa yön vermesine imkan sağlayacağıma kendi kendime söz verdim.

Sanırım bu seyahat hayatımın en iyi ve unutulmaz yolculuğuydu.

Tayvan'ın doğu kıyısında bisiklet sürdük, bir çiftlikteki yavru hayvanlarla vakit geçirdik, balıkçıların teknelerine misafir olduk, trenleri seyrettik, tepelere tırmandık, bir fırtınadan beraber kaçtık ve sonuçta çok eğlendik.

1— Çocukların çok yönlü ve gelişmiş sosyal iletişim yöntemleri var.

Onlar düşündüğümden daha anlayışlı ve zekiler. Kızımla yetişkin dilini ve mantığını kullanarak diyalog kurmanın çok daha kolay olduğunu keşfettim. Birlikte yabancı bir yerde ve konfor alanımızın dışındaydık. Çok geçmeden; bir takım olduğumuzu ve birbirimizin desteğine olan ihtiyacımızı fark ettiğimiz an ise durumumuz hızla gelişme gösterdi.

"Anne olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamasını istiyorsanız, çocuğunuzla birlikte siz olmadan bir yolculuk yapmaya eşinizi ikna edin."

2— Çoğu korku gereksizdi.

Arkadaşlarıma ve aileme bu seyahatten bahsettiğimde ilk tepkileri; "Öğle uykusuna nasıl yatacak?" "Çocuklar annesiz yapamaz!" "Şimdi zamanı değil, bunu büyüdüğünde de yapabilir!" olmuştu. 

Bunların yerinde tepkiler olduğunu söyleyebilirim ama zaten çatallardan masa köşelerine ve hatta döşemelere kadar her şeyin çocukların güvenliğine göre tasarlandığı ve ebeveynlerin korkularına göre pazarlandığı, aşırı korumacı bir dünyada yaşıyoruz. 

Mesele şu ki; daha ilginç tecrübeler yaşayabilmeleri için gözümüzü karartmamız gerekiyor. (Yetişkin gözetiminde edinilen tecrübeler tabii ki.)

3— Çocukların değil ebeveynlerin çevresinde dönmek dünya için daha iyi.

Asya'da, sahip olunan her şeyi çocuğa sunma eğilimi var. Yaşadığım yer olan Pekin'de de çocukları için bir sürü fedakarlık yapan anne babalar görüyorum fakat çok üzerine düşülen bu çocuklar şımarıveriyor.

Anne-babasını ya da büyük anne ve dedesine vuran 3 ya da 5 yaşlarında çocuklar görmeye katlanamıyorum ve kendi çocuğumun da böyle davranmasını kesinlikle istemiyorum.

4— Bir baba için inanılmaz bir deneyim.

Bir takım arkadaşı gibi daima eşimin yanında olsam da, açıkçası karnımda bir çocukla 9 ay 10 gün geçirmedim ve bu yüzden de kendimi biraz dışlanmış hissettiğimi söyleyebilirim. Kızım doğal olarak annesine daha düşkündü ve babası her zaman ikinci, hatta üçüncü bir seçenekti. Baş başa olduğumuz bu yolculuk sayesinde tam anlamıyla bir ebeveyn olma fırsatını yakaladım.

5— Eşinizi daha çok takdir etmenizi sağlıyor.

Anneler bunu nasıl beceriyor hala anlamış değilim fakat şimdi kıymetlerini daha iyi anladım. Kadınlara tavsiyem; anne olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamasını istiyorsanız, çocuğunuzla birlikte siz olmadan bir yolculuk yapmaya eşinizi ikna edin. 

Canı sıkılmadan hemen önce verdiği sinyallerin ya da sakin bir evetin aslında hayır anlamına geldiğinin; bir anda her şeyin farkına varıyoruz. Bunlar biz erkeklerin (tamam belki de yalnızca benim) çocuklarda gözden kaçırdığı küçük şeyler.

6— Sağlam bir arkadaşlığın temelleri atılıyor.

Kızımla daha önce de gayet sağlıklı bir ilişkimiz vardı ama bu yolculuk birbirimizi daha iyi anlamamızı sağladı. Baş başa çıktığımız bu geziden beri ortak anılardan ve tecrübelerden söz edebildiğimizi görüyorum ve bu durum bizi birbirimize daha da yakınlaştırıyor. Annemiz de aynı fikirde, bu yüzden doğru bir karardı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sultan9

Ay ne tatlı bişey kız :))

ansaneri

benim oğlanı versem yarım saate geri getirir babası :D

uzumunu-yan-yatarak-yiyen-roma

iyiymişşşş :/

Gizli Kullanıcı

İnsan böyle görünce çok kıskanıyor. Hayır dünyayı gezmelerini değil, aralarındaki ilişkiyi. Daha önce de Fatih'te bir baba-kız görmüştüm, otobüste hemen önümde o kadar güzel bir iletişim yakalamışlardı ki, "ne var tekrar bir okula başlayacak, evlenseydin ya" diye hayıflandım. Bir keresinde de otobüste uyuyakalmış bir baba kıza rastlamıştım. Zaafımın üzerine gider gibi hep de karşıma çıkar. Kız çocukları, erkek çocuklarına oranla daha iyi diyalog kuruyor sanırım babalarıyla. Pekin'li babanın hedeflediği gibi büyüklerini tokatlamayan bir çocuk yetiştireceğine eminim.

mumtaz-nazif

küçük hanım pek bir tatlı :) baba kız geziyorlar ne güzel.bize de nasip olur inşallah :)

Görüş Bildir