Görüş Bildir
Haberler
Cesaretleriyle Denizlere Açılarak Tarihte Yer Eden Korsan Kadın Hakkında Bilmedikleriniz

Cesaretleriyle Denizlere Açılarak Tarihte Yer Eden Korsan Kadın Hakkında Bilmedikleriniz

fuly
06.05.2023 - 16:02

Yıllardır tarihte süregelen birçok cesur kadın hikayelerine şahit olduk. Bu sefer ise adeta okuyunca sizleri tıpkı Karayip Korsanları'nda hissettirecek 11 ünlü kadın korsan hakkında bilinmeyenleri ele aldık.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kadınlara tanınan haklar geçmişte oldukça kısıtlıydı. Özgürlük onlar için yok denecek kadar azdı yaptıkları tüm eylemler bir çıkar uğruna veya hayatta kalmak için oluyordu. Tüm bunlara rağmen ölümle burun buruna geleceğini bilse bile cesaretini ortaya koyan korsan kadınlar vardı. En ünlü korsan kadınlar tüm zincirleri kırıp atmışlardı.

Kadınlara tanınan haklar geçmişte oldukça kısıtlıydı. Özgürlük onlar için yok denecek kadar azdı yaptıkları tüm eylemler bir çıkar uğruna veya hayatta kalmak için oluyordu. Tüm bunlara rağmen ölümle burun buruna geleceğini bilse bile cesaretini ortaya koyan korsan kadınlar vardı. En ünlü korsan kadınlar tüm zincirleri  kırıp atmışlardı.

1. Seyyida Al Hurra:

1. Seyyida Al Hurra:

Tetouan'ın korsan kraliçesi olarak bilinmektedir. Toprakları sömürgeciler tarafından işgale uğrayan Hurra, Türk Denizci Barbaros ile ittifak yaparak Akdeniz'e egemen olmuştur. Sömürgelere karşı topraklarını korumak isteyen Seyyida bununla da kalmamış ve Ahmed El Mansu ile evlenmiştir.

2. Jeanne De Clisson:

2. Jeanne De Clisson:

Jeanne De Clissyon ya da Britanya Aslanı,adından da anlaşılacağı üzere 1300 Breton korsanıydı. Korsanlık serüveni Fransız Kralı'nın kocasını öldürmesiyle başladı. Clisson 3 gemisiyle kocasının intikamını almak uğruna İngiliz Kanalı'nı geçip, Fransız gemilerini buldu. Bulduğu her Fransız Gemisi'nde karşısına kim çıkarsa öldüren Britanya Aslanı, gemide bir  kişiyi hep sağ bıraktı ki Krala acımasız mesajını iletsinler. Bu hareketiyle dünyca ünlü kadın korsanlar arasında yerini aldı.

3. Ching Shih:

3. Ching Shih:

Aslında o bir sex işçisi. Cheng isminde güçlü bir kadınla evlenen Shih kısa sürede en kuvvetli korsan ordusu kurar.Eşinin ölümünden sonra bir teğmen ile evlilik yapan Shih, büyük bir korsan ordusu kurar. Portekiz ve İngiltere olmak üzere deniz güçleriyle yıllarca savaşır.

4. Rachel Wall:

4. Rachel Wall:

Yoksulluğun beraberinde getirdiği bir korsanlık serüveni. Rachel ve kocası geçimlerini sağlayamadıkları için yeni bir kazanç kapısı bulmaya çalışırlar. Akıllarına ilk olarak gemileri dolandırmak gelir. Rachel ve eşi Georger küçük gemileri fırtınadan zarar görmüş gibi büyük gemileri yağmalarlar. Bu durum belli bir süre sonra gerçek olur ve George fırtınada hayatını kaybeder. Rachel Wall ise kısa süre sonra ise kendisini hapiste bulur.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

5. Keçi Sadie:

5. Keçi Sadie:

Su Kenarı Kraliçesi olarak da bilinir. Diğer kadın korsanlara göre çok daha vahşidir. Kavga, insan kaçırma gibi davranışlarıyla tarihte yer etmiştir. Su Kenarı Kraliçesi denilmesinin sebebi ise kurmuş olduğu ekibiyle su kenarlarındaki çiftlikleri yağmalar.

6. Leydi Mary Killigrew:

6. Leydi Mary Killigrew:

İsmi duyulunca korku salan bir korsan, Leydi Mary Killigrew. Korsanlık onun için baba mesleğiydi. Babası eski korsanlardan Lord Phillip Wolverton'du. Kraliçe Elizabeth'in isteği doğrultusunda Ser Henry ile evlenen Leydi Mary, eşiyle birlik olup kaçakçılarla iş birliği yapmıştı.

Bu iş birlikleri ele geçirdikleri geminin Kraliçe Elizabeth'e ait olmasıyla son buldu ve Leydi Mary tutuklandı.

7. Anne Bonny:

7. Anne Bonny:

Mary Read'den de aşina olduğumuz isim Anne Bonny adını ünlü korsanlara dahil etmeye başaranlardan. İrlandalı Anne Bonny denizci Jack Bonny ile evlenir. Bu evliliğinden sonra Karayipler'de korsanlar için bir sığınak olan Nassau'ya gider. Burada ünlü korsan Rackham ile tanışan Anne, erkek kılığına girerek kaçar ve uzun yıllar denizlerde saltanatını sürdürür.

8. Mary Read:

8. Mary Read:

O zamanlara baktığımızda hemen hemen her kadının erkek kılığına girerek kendilerini korsanlık alanında barındırabileceklerini söyleyebiliriz. Mary Read'de tıpkı diğer kadın korsanlar gibi erkek kılığına veya erkeksi özelliklere bürünerek kendisini kanıtlamıştır. Farklı olarak ilk olarak kendisini korsanlık alanından ziyade bir orduya dahil olmuştur. Mary'nin korsanlık serüvenine başlangıcı ise gemisine korsanlar tarafından saldırılmasıyla başlamıştır. Yeteneklerini savaş esnasında o kadar iyi kullanmıştır ki korsanlar onu aralarına almışlardır. Bu keşif sonucu Mary Read o zamanların ünlü korsanları olan Jack Rackham ve Anne Bonny'nin ekibine dahil olmuştur. İdam cezası almadan öncr hastalanarak ölmüştü

9. Grace O'Malley:

9. Grace O'Malley:

Babasının izinden giden minik korsan Grace. Küçüklüğünden beri babasının yanında tıpkı erkek gibi takılan, gemilere girmek için başını tıraş eden Grace O'Malley, tarihte saygın bir korsan olarak yer etmiştir. Denizlere olan tutkusu babası öldükten sonra da devam etmiş ve ilk çocuğunu bile gemide doğurmuştur. İngiltere ve İrlanda savaşlarında desteğini İrlandalılar'dan yana tutmuş, bu desteğini Kraliçe Elizabeth ile bir araya gelerek kendi lehine çevirmiştir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

10. Jacquotte Delahaye:

10. Jacquotte Delahaye:

Son derece acımasız ve erkek kuvvetinde bir kadın. Delahaye, Fransız bir baba ve haitili bir annenin kızı. Korsanlığa uzanan yolu annesinin ölümünden sonra hayatta kalma arzusu ile başlamış. Ekibi Korsan Cumhuriyeti olarak bilinen Delahaye, Karayip adasını ele geçirmiştir.

11. İlirya Kraliçesi Teuta:

11. İlirya Kraliçesi Teuta:

Ardiaei ya da günümüzde Arnavutluk olarak bilinen İlirya kabilesidir ve diğer yerlerden farklı olarak korsanlık burada yasaldır. Tıpkı bir meslek gibi...Kraliçe Teuta korsanlığı yasallaştırdığı ve Roma gemilerine karşı baskınları desteklediği için tarihte donanmasından çok korsanlarından korkulan yönetici olmuştu. Saldırılarını diplomatik bir şekilde durdurmalasını isteyenleri bile idama mahkum eder hale gelmişti. Bu eylemleri tepki çeken Teuta'ya karşı savaş ilan edildi. 2 sene sonunda pes eden Kraliçe denizlerdeki hakimiyeti engellense de yöneticilik yolunda devam etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir;

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın