Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çerkesler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

 > -

1. Çerkes kelimesi 'z' ile değil 's' harfi ile yazılır.

Herkez - herkes gibi düşünün.

2. Çerkes kızlarının hepsi de güzel değildir.

Ama %99,9 'u güzeldir.

3. Çoğu yerde yediğiniz Çerkes tavuğu aslında gerçek Çerkes tavuğu değildir.

Asıl adı Şıpsı'dır.  Yanında "paste" ile beraber verilir. Şıps paste Çerkes mutfağına ait önemli yemeklerden biridir. Bu yemeğe o kadar önem veriliyor ki Çerkesya'daki geleneklere göre tavuğun hangi kısmının kimin tarafından yeneceği yemek sofraya gelmeden (misafirlerin saygınlık+yaşlarına göre) belli oluyor. Bu yüzden de çocuklara hep kanatlar düşüyor...

4. Çoğu yerde yediğiniz Çerkes peyniri aslında gerçek Çerkes peyniri değildir.

Beyaz peynir ile lor peyniri arası bir yapısı vardır. İnek sütünden yapılır. Kaynamış sütten üretildiği için taze olarak tüketilebilir. Tuzlanıp saklanırsa buzdolabına koymaya gerek yoktur, kuru ortamda bir kaç ay bozulmadan durabilir. Piyasaya yeni yeni sürülen ve taze kaşara benzeyen başarısız taklitleriyle uzaktan yakından alakası yoktur.

5. Çerkesler dinler ve yasalardan çok Xabze'ye göre yaşarlar.

Xabze Çerkeslerin töreleri, hayat yasaları, gelenek görenek ve adetlerine verdikleri isimdir. Yazılı bir dayanağı olmayan fakat kesin yaptırımları olan adetlerdir.

6. Çerkesler, Kafkasya'nın otokton halkıdır.

Ne Orta Asya'dan Türklerden gelmelerdir, ne de Rus kökenlidirler.

7. Kafkas dansı olarak izledikleriniz Çerkeslerin dansları değildir

Türkiye diasporasında Kafkas dansı olarak gösterilen danslar genelde Azerilere aittir.  Evet, kıyafet olarak iki milletin dansları bir birine benzese de izlenildiğinde dağlar kadar fark olduğu ortadadır :)

8. Şeyh Şamil'in Çerkeslerle hiç bir alakası yoktur.

Kendisi Dağıstanlı bir Avar Türkü'dür. Ruslara karşı savaştığı doğru olsa bile Çerkesler gibi özgürlük savaşı değil, cihat mücadelesi vermiştir.  Çerkesleri de buna katmak için Çerkesya'ya geldiğinde Çerkesler tarafından "sen bize şeriat getireceksin" denilerek kovulmuştur.

9. Bu sene kış olimpiyatlarının yapıldığı Soçi şehri Çerkes şehridir.

Bu olimpiyatlar Çerkes mezarları üzerinden yapılmıştır.

10. 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgün ve Soykırımı dünyanın en büyük soykırımlarından bir tanesidir.

Çarlık Rusya'sı tarafından gerçekleştirilen bu soykırımın 150. yılına gireceğiz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
luce-mutlu

Yukarıda koyduğunuz dans resmi'nin Azerbaycan türkleriyle hiç bir alakası yok! Bir şeyler yazarken önce iyice araştırın. Bizim (Azerbaycan türklerinin) dans kiyafetleri bu resmdekinden tamamen farklı.

saha-ozkose1

İMAM ŞAMİL, ŞEYH ŞAMİL NE FARK EDECEK. ÜNÜ BU GÜNE KADAR GELİYORSA BİR KAHRAMANDIR. ELBETTE HERKES ONU KENDİ TARAFINDA GÖRMEK İSTER. ADAMSANIZ, BİRBİRİNİZİ KIRMADAN TARTIŞIN.

rabbit

Tamamen düşmanca bir yazı ve oldukça yanlış bu kadar yanlış bir araya gelince hakaret oluyor.

orkun-arslan-gumba

(2)kolpadan guzel cumlelerle tarıh kokan tarzda konusmaya calısman senın dogru konustugun anlamına gelmez sahtecılıgın fikrin aleyhinde yorum yapanlara cahil muamelesı yapmandan bellidir.siz batı sevdalısı, günah işleme arzusundan islama düşman olmuş,bizim özdeğerlerimizi yıpratma pahasına hayasız örümcekkafalı bir güruhsunuz. Ve mesele bugun kavmiyetçiligin kat kat üzerindedir mesele ümmetçiliktir.üzerimize farz tek ideoloji ümmetçilik olmalıdır.// Ne Araplık, ne Türklük kalacal aç gözünü! Dinle peygamber-i zişanın ilahi sözünü! Ayrılık hissi nasıl girdi sizin beyninize? Fikri kavmiyeti şeytan mı soktu zihninize? / Mehmet Akif ERSOY

orkun-arslan-gumba

(1) Toplumdaki etnik ayrılıkların sınırlarındaki dinamitleri tetikleme politikalarına alet mı oldunuz yoksa vazifelimisiniz bilmiyorum boyle yalan ve kıskırtıcı bılgıler paylasıyor olmanız masum zihniyete sahip olmadıgınızı gosterır.ben abhazım,şeyh şamili tarihi büyüklerimizden kabul ederiz.islamla ilgili saçma ifadelerinizle ılgılı olarak abhazya suan hristiyan cogunlukta olabılır,sebebı 1864 yılındakı musluman cerkes lerın rusya tarafından surgun edılmek zorunda kalmasıdır ve bu savas bır dın savasıdır sızın musluman olmadıgını soyledıgınız abhazya bagımsızlık savasında musluman Çeçenıstan askerı destek vermıs ve bırlıklerın basında Şamil basayev gorev almıstır burdan turkıyeden benım tanıdıgım bır cok buyugum (müslüman) savasmaya gıtmıstır.

Görüş Bildir