Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çerkesler Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

 > 
22bPAYLAŞIM

1. Çerkes kelimesi 'z' ile değil 's' harfi ile yazılır.

Herkez - herkes gibi düşünün.

2. Çerkes kızlarının hepsi de güzel değildir.

Ama %99,9 'u güzeldir.

3. Çoğu yerde yediğiniz Çerkes tavuğu aslında gerçek Çerkes tavuğu değildir.

Asıl adı Şıpsı'dır.  Yanında "paste" ile beraber verilir. Şıps paste Çerkes mutfağına ait önemli yemeklerden biridir. Bu yemeğe o kadar önem veriliyor ki Çerkesya'daki geleneklere göre tavuğun hangi kısmının kimin tarafından yeneceği yemek sofraya gelmeden (misafirlerin saygınlık+yaşlarına göre) belli oluyor. Bu yüzden de çocuklara hep kanatlar düşüyor...

4. Çoğu yerde yediğiniz Çerkes peyniri aslında gerçek Çerkes peyniri değildir.

Beyaz peynir ile lor peyniri arası bir yapısı vardır. İnek sütünden yapılır. Kaynamış sütten üretildiği için taze olarak tüketilebilir. Tuzlanıp saklanırsa buzdolabına koymaya gerek yoktur, kuru ortamda bir kaç ay bozulmadan durabilir. Piyasaya yeni yeni sürülen ve taze kaşara benzeyen başarısız taklitleriyle uzaktan yakından alakası yoktur.

5. Çerkesler dinler ve yasalardan çok Xabze'ye göre yaşarlar.

Xabze Çerkeslerin töreleri, hayat yasaları, gelenek görenek ve adetlerine verdikleri isimdir. Yazılı bir dayanağı olmayan fakat kesin yaptırımları olan adetlerdir.

6. Çerkesler, Kafkasya'nın otokton halkıdır.

Ne Orta Asya'dan Türklerden gelmelerdir, ne de Rus kökenlidirler.

7. Kafkas dansı olarak izledikleriniz Çerkeslerin dansları değildir

Türkiye diasporasında Kafkas dansı olarak gösterilen danslar genelde Azerilere aittir.  Evet, kıyafet olarak iki milletin dansları bir birine benzese de izlenildiğinde dağlar kadar fark olduğu ortadadır :)

8. Şeyh Şamil'in Çerkeslerle hiç bir alakası yoktur.

Kendisi Dağıstanlı bir Avar Türkü'dür. Ruslara karşı savaştığı doğru olsa bile Çerkesler gibi özgürlük savaşı değil, cihat mücadelesi vermiştir.  Çerkesleri de buna katmak için Çerkesya'ya geldiğinde Çerkesler tarafından "sen bize şeriat getireceksin" denilerek kovulmuştur.

9. Bu sene kış olimpiyatlarının yapıldığı Soçi şehri Çerkes şehridir.

Bu olimpiyatlar Çerkes mezarları üzerinden yapılmıştır.

10. 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgün ve Soykırımı dünyanın en büyük soykırımlarından bir tanesidir.

Çarlık Rusya'sı tarafından gerçekleştirilen bu soykırımın 150. yılına gireceğiz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesrin-sonmezisik

Doğru bildiğim bazı bilgiler yanlışmış. Teşekkürler.

serter-ertokus

Şeyh Şamil kendi dilinde dağlı anlamına gelen maural dır. Dağıstan ın avar milletinden. Tarihteli Türk avarlarından değil.

serter-ertokus

Şeyh Şamil kendi dilinde dağlı anlamına gelen maural dır. Türk değildir. Çerkesler de bölgeye sonradan gelen halklardan değildir, binlerce yıldır oranın otokton halklardandır. Dolayısıyla danslardan etkilenen değil, etkileyendir.

serter-ertokus

Şeyh Şamil Dağıstan'ın Avar milletindendir. Kendi dillerinde dağlı anlamına gelen Maural dır. Türk değildir. Çerkesler de o coğrafya ya sonradan gelen halklardan değildir. Binlerce yıllık otokton halklardandır. Dolayısıyla Kafkas danslarında etkilenen değil etkileyen yapısı olma ihtimali daha yüksek.

luce-mutlu

Yukarıda koyduğunuz dans resmi'nin Azerbaycan türkleriyle hiç bir alakası yok! Bir şeyler yazarken önce iyice araştırın. Bizim (Azerbaycan türklerinin) dans kiyafetleri bu resmdekinden tamamen farklı.

Görüş Bildir