Çektiği Fotoğraflardan Elde Ettiği Gelirle Afrika’da Su Kuyuları Yaptıran Fotoğrafçı: Yavuz Atalay

886PAYLAŞIM

Fotoğrafçı Yavuz Atalay, Afrika gezisi sırasında oradaki insanların hayatlarından oldukça etkilendi ve açtığı sergilerden elde ettiği gelirle, geçtiğimiz aylarda Afrika’da ikinci su kuyusunu yaptırdı.

Kaynak: http://instagram.com/yavuzatalaycomtr

Yavuz Atalay’ın çocukluğundan beri Afrika’ya ilgisi varmış. Fakat nasıl gidebileceği hakkında bir bilgisi yokmuş.

Üniversitedeyken Güney Afrika’da bir dernekle, kalacak bir yere karşılık web sitelerinin fotoğraf çekimleri ve grafik tasarımı işlerini yapmak üzere anlaşmış.

Okulunu dondurarak Afrika’ya gitmiş. Afrika’da 8 ülke gezmiş ve orada 9 ayını geçirmiş.

Orada geçirdiği sürede tanıştığı insanların hayatlarından çok etkilenmiş.

Hayatında ilk defa beyaz bir insan gördüğünde ağacın arkasına saklanan çocuktan, hayatında ilk defa şeker gören çocuğa, keçilerine yedirebilecek hiç bir şey bulamadığı için hergün 2-2,5 saat uzaklıktaki kasaba merkezine gidip topladığı kartonları keçilerine yediren teyzeye kadar birçok insanla tanışmış ve hikaye biriktirmiş.

Oradaki insanların durumunu herkese anlatmak için Muğla, İstanbul ve Ankara’da sergiler açmış.

Buradan elde ettiği gelirlerle de Afrika’da su kuyuları yaptırmış.

Fotoğrafçı, onu su kuyusu projesine iten olayı ise şöyle anlatıyor;

Afrika’nın en büyük problemi susuzluk. Zambiya’da 15 gün kadar kaldım. Sadece 1 kere duş alabildim. Su kuyusu projeleri üzerinde çalışıyor olmamım en büyük sebebi de budur. İlk su kuyusunu Nisan ayında son yılların en büyük kıtlık ve kuraklığını yaşayan Somali’nin Haregesia şehrinden 8 saat uzaklıkta 4 köyün ortasına açtık.  Su kuyusuna ulaşana kadar dramın daha belirgin anlaşılabileceği sahnelerle karşılaştık. Sıcaklık ve kuraklık öyle bir boyuttaydı ki yol boyunca belki ellinin üzerinde susuzluğa en fazla dayanan hayvan olan deve  leşleriyle karşılaştık. Oturduğu yerden kalkamayan orada yavaş yavaş susuzluktan ölmüş deve gördük.

İkinci su kuyusunu da; 3 Eylül’de Kenyanın Başkenti Nairobiye 15-16 saat uzaklıkta bulunan Malindi şehrinde yaptırdı ve kuyuya Trabzon’da, operasyon sırasında hayatını kaybeden 16 yaşındaki Eren Bülbül’ün adı verildi.

Fotoğrafçı hayatlarında hiç uçurtma görmemiş Kenyalı çocuklarla uçurtma şenliği de yapmış.

İhtiyacı olan çocuklara, sponsorlar yardımıyla kıyafet yardımı da sağlamış. Şimdi de bir kitap projesi üzerine çalışıyor.

Ayrıca su kuyusu projesi çalışmalarına da devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

kaç senedir açlar o çocuklarda bir büyüyemedi durumları ortada üreyip duruyorlar sadece insan gibi yaşayanlar insandır

nezahat-yilmaz2

resimlere bayıldım...yaptıklarınada,,,yürekleri güzel insanlar coğalmalı..

safak-elmas

helal olsun

nazli.u

Dünyadaki bunca kötülüğe, körlüğe, bencilliğe rağmen aramızda hala vicdanının sesine sağır olmayan yardima muhtaç insanları görmezden gelmeyip, genç yaşına ve kısıtlı imkanlarina rağmen onlara umut olmaya çalışan Yavuz Atalay kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun..

kalemine

"kadınlarımız günün 4 saatini sadece yolda geçiriyorlardı siz bugün kadınlarımıza su kuyusu değil aslında 4 saat hediye ettiniz" bence bu cümle herşeye değmiştir. ne güzel insanlar var şu hayatta

Görüş Bildir