Çarşıdan Bir Tane Alıp Düzenli Tükettiğinizde Çok İşe Yaradığını Göreceğiniz Narın Gizli Kalmış Faydaları

72PAYLAŞIM

Kırmızı taneleri, harika tadıyla nar evlerden eksik etmememiz gereken meyvelerden. Peki neden? Gelin birlikte bakalım...

1. Erken yaşlanmaya neden olan etkenlere karşı koruyarak hep genç görünmenizi sağlar.

Nar antioksidan bakımından zengindir ve böylece vücudumuzu erken yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallerden korur. Serbest radikaller güneşe maruz kaldığında ve ortamdaki zararlı toksinlerden dolayı oluşur.

2. Kanı seyrelterek sizi ölümcül pıhtılardan koruyabilir.

Narda bulunan antioksidanlar kan trombositlerinizin pıhtıyı önler.

İki tip kan pıhtısı vardır, İyi olan, bir kesik veya yaralanma sırasında iyileşmeyi hızlandıran tiptir. İkincisi ise kalp, arter veya vücudun herhangi bir yerinde olan herhangi bir iç pıhtı. Bu tip pıhtılar iyi değildir ve ölümcül olabilir.

3. Damar sertliğini önlüyor.

d2ebzu6go672f3.cloudfront.net

Artan yaş ve değişenyaşam tarzı ile arterlerimizin duvarları kolesterol nedeniyle daralıyor ve bazen tıkanmalara neden oluyor. Narın antioksidan özelliği, kötü kolesterolün oksitlenmesini önler. Böylece, nar fazla yağı giderir ve arter duvarlarının sertleşmesini önler.

4. Bir oksijen maskesi gibi davranır.

Nar, kanımızdaki oksijen seviyesini pompalamaya yardımcı olur. Narda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşır, kolesterolü azaltır ve kan pıhtılaşmasını önler. Bütün bunlar sonunda kanın serbestçe akmasına yardımcı olur ve böylece vücudunuzdaki oksijen seviyesini artırır.

5. Artriti önleyebilir.

Nar, artrite neden olan enzimle savaşarak kıkırdak hasarını azaltabilir. Nar ayrıca iltihabı azaltma yeteneğine sahiptir.

6. Sertleşme güçlüğüyle ilgili sıkıntıyı ortadan kaldırmada yardımcı olabilir.

Harika bir ilaç olmasa da nar suyu erektil disfonksiyonu iyileştirmede yardımcı olabilir.

7. Kalp hastalığı ve prostat kanseri ile savaşır.

İki çalışma, nar suyunun prostat kanseri ile savaşma yeteneğine sahip olduğunu iddia ediyor. Bir deney, nar suyunun büyümeyi yavaşlattığını ve hatta kanser hücrelerini öldürdüğünü gösterdi.

8. Bilişsel gücü artırır.

Hafızasıyla ilgili sorun yaşayan insanlara her gün 237ml nar suyu verildiği bir çalışma gerçekleştirildi. Belli bir süre sonra, sözel ve görsel hafızalarında oldukça fazla ilerleme kaydedildi. Ayrıca, fareler üzerinde yapılan bir başka deney, nar tüketiminin Alzheimer'ıı da önleyebileceğini göstermektedir.

9. Kan basıncını düşürür

Pünikik asit, kolesterolü, trigliseritleri düşürmeye ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan narın ana bileşenlerinden biridir.

10. Bolca abur cubur yediğimiz dönemlerde sindirime yardımcı olur.

Lifin sindirime iyi geldiğini hepimiz biliyoruz. Ancak abur cubur yemeye meyilli olduğumuz yaşam tarzımız nedeniyle, sebze ve meyvelerdeki liflerin iyiliğini özlüyoruz. Günlük beslenmenize nar eklemek, günlük rutininize lif eklemenin en iyi yollarından biri olabilir. Bir nar, günlük önerilen lif alımının yüzde 45'ini içerir.

11. Bağışıklığı artırarak sizi bulaşıcı hastalıklardan koruyabilir.

Anti-enflamatuar bileşikler bakımından zengin olan narlar, romatoid artrit ve osteroartritler gibi bağışıklık ile ilgili bozukluklardan muzdarip olanlar için son derece sağlıklıdır. Ayrıca antikor üretimini artıran ve bağışıklık gelişimine yardımcı olan C vitamini bakımından zengindir. Nar böylece sağlıklı bağışıklık sistemini korumanıza ve sık görülen hastalıkları ve enfeksiyonları uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

12. Strese güle güle...

Nar, vücudun iç oksidatif stresini azaltmanın yanı sıra, kişisel ve profesyonel yaşamınızda geçirdiğiniz psikolojik stresi azaltmaya yardımcı olur. Queen Margaret Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, nar suyu içen insanların, stresli durumlarda kortizol seviyelerinin daha düşük olduğunu gördü..

13. Plak oluşumunu önleyerek mükemmel bir gülüş sağlayabilir.

Ağız sağlığınızı iyileştirmek için ağız yıkama suyu kullanıyorsanız bunu nar suyu ile değiştirebilirsiniz. Nardaki bazı bileşikler güçlü antiplak etkiler sergiler.

Bir çalışma, narın hidroalkolik ekstraktının mikroorganizmalar nedeniyle biriken  dental plak oluşumunu neredeyse % 84 oranında azalttığını gösterdi.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melisa-babacan

o küçük fotoğraf ne öyle...

serdar-sirikci

gidiyim bir çuval nar alıyim

Görüş Bildir