Cansel'in İntiharına Yol Açan Öğretmene 'İstismar'dan Beraat ve Tahliye

-

Kayseri’de lise öğrencisi Cansel K.’nın intiharına yol açmakla suçlanan öğretmen Bayram Ö., ‘cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamalarından beraat ederken, ‘müstehcenlik’ suçundan dört yıl iki ay hapis cezasına çarptırıldı. Tahliye edilen öğretmen, Yargıtay cezasını onarsa yeniden tutuklanacak.

Cansel K.’nın arkadaşları, Bayram Ö.’nün cinsel saldırıda bulunduğunu öne sürmüş, ancak bu yönde delil olmadığı için şüpheli ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’den tutuklanmıştı.

İddianamede ise Bayram Ö.’ye ‘cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanma’, ‘çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’ ve ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlamaları yöneltilmişti.

‘Medyada yer alan haberler iddianameyi etkiledi’

Sanık avukatı Selim Baz ise medyada yer alan haberler ve Cansel K.’nın arkadaşlarının ifadelerinin iddianamenin hazırlanma sürecini etkilediğini iddia etti. Baz şöyle konuştu: “Yapılan haberlerden dolayı toplumun her kesimi etkilendi. Bakan düzeyindeki insanlar bile. Olay çarpıtıldı. Medyanın bu baskısından dolayı iddia makamı etkilenmiş, medyanın her zaman haber alma hakkı var ama çarpıtmadan haber yapmalı. Yargının işini medya yaparsa iş çığırından çıkar. Kamuoyu ve medyanın baskısını anlıyoruz. Ama iddia makamı gerçek delillere bakarak iddianameyi hazırlamalıydı. Bu çarpıtmaları değerlendirmemeliydi. İddia makamı bu baskıyı kaldıramamış, TCK 104 ve 206’dan ceza istemiştir. Ancak müvekkilim yalnızca reşit olmayan bireye cinsel istismar davasından adilce yargılanmalıdır.”

Baba: Burada alacağın cezanın önemi yok, senin cezan belli

Baba Mustafa K. ise duruşmaya verilen ara esnasında tutuklu sanık Bayram Ö.’ye dönerek şunları söyledi:“Boşuna timsah gözyaşı dökme. Burada alacağın cezanın hükmü yok. Zorbalık nasıl yapılıyormuş tüm millet görecek. Ablana selam söyle, yazılan senaryoyu burada çok güzel okudu. Ben de senin için bir senaryo yazdım. Sen de onu okuyacaksın. Senin cezan verildi koçum. Buradaki cezanın hiçbir önemi yok. Senin cezan belli. Ceza gününün gelmesini bekle.”

Bayram Ö., yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi

Aranın ardından kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, sanığı‘nitelikli cinsel istismar, basit cinsel istismar, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından beraat ettirdi. Dava, 17 yaşındaki Cansel K.’nın ‘rızasıyla ilişkiye girdiği ve şikayet hakkını kullanamadan intihar ettiği’ belirtilerek düşürüldü.

Sanık, ‘cinsel içerikli fotoğraf gönderme’ suçlamasından bir yıl hapis cezasına çaptırıldı. Ceza 10 aya indirilirken, mahkeme hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Cansel'in İntiharı Meclis Gündeminde: 'Olayın Üzerinin Kapatıldığı İddiası Doğru mudur?' - onedio.com
Cansel'in İntiharı Meclis Gündeminde: 'Olayın Üzerinin Kapatıldığı İddiası Doğru mudur?' - onedio.com

Bayram Ö., ‘cinsel organını gösteren fotoğraf çekme’ suçlamasından ise beş yıl ve 600 gün adli para cezası kararı aldı. Ceza dört yıl iki aya indirildi.

Bayram Ö., yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

Duruşma çıkışında ailenin avukatı Kamil Avşaroğlu, karardan memnun olmadıklarını ve temyize gideceklerini belirtti.

Baba: Hukuk fiyaskosu

Çıkışta kararla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cansel Buse’nin babası Mustafa K., kararı doğru bulmadığını belirterek,”Hukuk fiyaskosu. Bundan sonra kimsenin çocuğunun okulda can güvenliği olduğuna inanmıyorum. Bu kadarını beklemiyordum” dedi.

Baba Mustafa K., duruşmaya karar için ara verildiği sırada öğretmene yönelik sözlerinin tehdit içerip içermediğini soran bir gazeteciye, ”İsteyen istediği gibi anlasın’‘ karşılığını verdi.

İmza kampanyası devam ediyor

Ayrıca olayın hemen ardından sosyal medyada başlatılan imza kampanyası bugün yaşanan gelişmelere üzerine tekrar güncellenerek imza toplanmaya devam ediyor. change.org platformunda başlatılan kampanyaya 17.53 itibariyle yaklaşık 230 bin kişi destek verdi.

Siz de kampanyaya destek olmak istiyorsanız tıklayınız.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İntiharKayseriÖğretmenYargıtayolaytahliye
Görüş Bildir