Görüş Bildir
Haberler
Bütçe Görüşmeleri Gündem Tartışmalarıyla Başladı

Bütçe Görüşmeleri Gündem Tartışmalarıyla Başladı

TBMM’de bütçe görüşmeleri gerçekleşti. Muhalefet partileri bütçenin denetlenmediği iddiasında bulundu. Konuşmalara mali konulardan çok gündeme dair konular tartışıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Genel Kurulu'nda, 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin hesap Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine başlandı. 

Muhalefet partileri muhalefet şerhlerinin, komisyon raporunda yer almamasına itiraz etti ve TBMM Başkanı Kahraman'ı tarafsız olmamakla suçladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütçenin denetlenmediği iddiasında bulundu ve 'Sayıştay 2014'te 1330 kamu kurumundan sadece 480'ini denetledi' dedi. 

MHP adına konuşan Oktay Vural ise 29 kişiyi öldüren intihar bombacısının taziye çadırına giden HDP Milletvekili Tuğba Hezer’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

'AK Parti'nin efsanevi lideri Recep Tayyip Erdoğan'dır'

'AK Parti'nin efsanevi lideri Recep Tayyip Erdoğan'dır'

Başbakan Davutoğlu ise 'Genelbaşkanlarınız haddi olmamasına rağmen 'AK Parti'nin lideri kim?' diye sordu. Evet meydan burada söylüyorum, AK Parti siyasetinin efsanevi kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan'dır.' dedi. 

Başbakan'ın bu sözleri AKP'li milletvekilleri tarafından uzun süre alkışlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Maliye Bakanı’ndan bütçe ve hedef açıklamaları

Maliye Bakanı’ndan bütçe ve hedef açıklamaları

Genel Kurul'da yapılan usul tartışmalarının ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2016 yılı bütçesi üzerindeki sunumuna başladı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Sağladığımız mali disiplin sayesinde Türkiye özellikle gelişmiş ekonomilerden kamu maliyesi göstergelerinde pozitif yönde ayrışmış ve dış şoklara karşı dayanıklılığını artırmıştır… Enflasyonun kademeli bir şekilde düşerek orta vadede düşük tek hanelerde istikrar kazanmasını hedefliyoruz… Cari açık, alınan makro ihtiyati tedbirler ve başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki düşüş ile önemli bir daralma sürecine girdi. Cari açığın milli gelire oranının bu yıl yüzde 3,9’a gerileyeceğini öngörüyoruz… Çocuk bakım hizmetlerini yaygınlaştırarak, girişimciliği destekleyerek ve fırsat eşitliği yaratarak kadınların iş gücüne katılımını 2018’de yüzde 35’e, 2023’te yüzde 41’e çıkarmayı hedefliyoruz… Çalışanların kazanılmış haklarını koruyarak iş gücü piyasasında güvenceli esnekliği yakında Meclis'ten geçirmek suretiyle hayata geçirmiş olacağız… Bütçedeki en büyük payı yine eğitime ayırıyoruz. 2016'da eğitime ayırdığımız kaynağı 2015 yılı bütçesine göre yüzde 25 artırarak 109 milyar liraya çıkarıyoruz. Yani topladığımız verginin yaklaşık dörtte birini eğitime ayırıyoruz… Tarımsal destekleri artırarak devam ettirmeyi ve aynı zamanda tarım sektöründe gerekli yapısal dönüşümleri hızla gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.. Tarımsal üretim maliyetlerini düşürmek için arazi toplulaştırma çalışmalarına önem veriyoruz. 2023 yılına kadar 14 milyon hektar alanda arazi toplulaştırmasını tamamlamayı hedefliyoruz'

Maliye Bakanı Naci Ağbal / 2016 Yılı Bütçe Kanunu Sunuş Konuşması

'Kendinizi de o çukurlara gömeceksiniz'

'Kendinizi de o çukurlara gömeceksiniz'
İçeriğin Devamı Aşağıda

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise konuşmasında HDP ve MHP’yi hedef aldı ve şunları söyledi:

'Bir HDP'li, 'Kandil'i sizin başınıza yıkacağız' demişti. Bana kalırsa öyle olmayacak. Yürüttüğünüz bu siyasetle başınızı Kandil'in kayalarına vura vura Kandil'i siz yıkacaksınız, kendinizi de o çukurlara gömeceksiniz, bize iş bırakmayacaksınız… Sayın Cumhurbaşkanı 'Cumhurbaşkanlığı bittikten sonra kenara çekiliyorum, gidiyorum bir köye, orada köy hayatı yaşayacağım' dese siz boşluğa düşersiniz. CHP'li arkadaşlar koşa koşa gidip, 'lütfen git şu saraya otur, yoksa biz ne konuşacağız' diye kriz içine düşerler'

Bostancı bütçe görüşmeleri ile ilgili olarak ise “Bu bütçe, AK Parti'nin 14. bütçesi. 14'ü tersine okursanız 41 yapar. 41 kere maşallah' dedi.

'Kaçak Sarayda oturan diktatör' sözüne CHP'li vekillerden alkış

CHP’lilerin AK Parti iktidarlarında halkın inim inim inlediği, üç-beş rantçının öne çıktığı iddiaların gündeme getirilmesini eleştiren AK Parti Grup Başkanvekili, iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunarak bir barda suda fırtına koparılmak istendiğini savundu. Bostancı, “Bakın, CHP’nin bütün söylemini analiz ettiğinizde siyasete ilişkin bir; AK Partieleştirisi. İki; 'Saray' demesi üzerine CHP’li sıradan ‘Kaçak Saray’ diye tepki gösterildi. Bunun üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı, “Kaçak Saray, orada oturan despot, orada oturan diktatör…” demesi üzerine cümlesini bitirmesine verilmeden CHP’li milletvekillerince uzun süre alkış aldı. Bostancı, alkış karşısında şaşırarak “Devamı var, devamı. Bunlar sizin sözleriniz.” dedi.

Mehmet Naci BOSTANCI / 2016 Yılı Bütçe Kanunu Konuşması

'1330 kamu kurumundan sadece 480'ini denetlendi'

'1330 kamu kurumundan sadece 480'ini denetlendi'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise kürsüde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

'Sayın Davutoğlu'ndan iki soruya net cevap bekliyorum. Sarayın maliyetini ve Kaddafi'nin, dönemin başbakanına verdiği 250 bin doların hangi derneğe, hangi vakfa bağışlandığını öğrenmek istiyorum.. Bütçeler bu kadar önemliyken, parlamentonun, iktidar kanadı tarafından kısır tartışmaların içine sokulması vahimdir.. Kesin Hesap Kanununu görüşeceğiz şimdi. Kaç kamu kurumu var biliyor musunuz? Bunlar bilmezler, emin olun, bu yürütme organı bilmez ama ben size söyleyeyim. Bin 330 kamu kurumu var.  2014'te bin 330 kamu kurumunun kaçı denetlendi Sayıştay tarafından? Bunlar yine bilmezler. Sadece 480'i denetlendi. 2014'ün kesin hesabı geliyor, 850 kamu kurumunun hesabı denetlenmemiş. Güzel bir söz vardır, ele verir talkını, kendi yutar salkımı… Açık ve net tavır koyalım derken milletvekilinin bir teröristin taziye çadırına gitmesini asla kabul etmiyoruz. Hepimiz ülkemiz için çalışacağız. Ama sonuçta hepimiz aynı gemideyiz ve bu geminin hızlı yürümesi lazım. Beraber çalışmalıyız. Bu hükümetle mi? Ama bunlardan umudunuzu kesin'

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kemal Kılıçdaroğlu 2016 TBMM Bütçe Konuşması

'Dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyor olmalarından mutluluk duyarız'

'Dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyor olmalarından mutluluk duyarız'

MHP Grup Başkanvekili Vural ise söz sırası kendisine geldiğinde şu ifadeleri kullandı:

'Silahlı teröristlerle mücadele ederken, politik terörist ve yapılarla da hukukun kudretini göstererek mücadele etmek gereklidir. Yüce Meclis'te böyle bir zihniyetin ve yapının yeri olamaz… Kimsenin, kendisini aşiretçi zihniyetin üst yapısı olacak 'devlet reisi'; yüce Meclis'i de ihtilalin 'danışma meclisi' yapmaya hakkı yoktur ve haddi değildir… Bugün, bir beka ve yeniden vatanlaşma sorunuyla yüz yüze isek, bu ülkenin geleceğine dönük bu derece ciddi tehditlere maruz bırakanlar da bu kişiler değil midir?

Oktay Vural / 2016 Yılı Bütçe Kanunu Konuşmas

İçeriğin Devamı Aşağıda

AKP’nin bugün içine düştüğü bataktan kurtulmak adına, kendisine kalkan olarak Sevr hayallerini, Şark meselesini, dış güçleri, yabancı mihrakları seçmiş olması, biri HDP olan iki aktörlü senaryonun baş aktörü, 'esas oğlan' olduğu gerçeğini örtemeyecektir… AK Parti ve HDP’nin İmralı canisinin yıkım listesini müzakere ederek Dolmabahçe Sarayını kullandıkları ve devlet ile milletin birlik ve bütünlüğüne kasteden bir manifesto yayınladıkları da hepinizin malumudur. Şimdi, dün kucaklaştıkları bu dostlarını, bugün bir teröristin cenazesini ziyaret ettiği ortaya çıkmış olduğu için dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyor olmalarından mutluluk duyarız. Silahlı teröristlerle mücadele ederken, politik terörist ve yapılarla da hukukun kudretini göstererek mücadele etmek gereklidir. Yüce Meclis'te böyle bir zihniyetin ve yapının yeri olamaz. Cumhurbaşkanı’nın bu çıkışı, ümit ederiz ki bilinen ikircikli tavrının yeni bir örneği değildir.'

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
6
2
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının yaklaşık 1 saatlik bölümünü dinledim. CHP genel başkanı olduğundan beri ilk defa bu kadar güzel, bu kadar doğru konuştu.

Pasif Kullanıcı

Kılıçdaroğlu'nu büyük hayranlıkla dinledim. Olması gerekeni yaptı ama ben tebrik ve teşekkür ediyorum. Oktay Vural'ı ciddiye almayın.

Andy Dufresne

sn Başbakan adeta nezaket ve liderlik dersi verdi. ayrıca sizin gibi kasetle gelmedim. onurla görevi devraldım onurla devredeceğim diyerek fena kapak yaptı.