Bunu da Gördük: Tarım ve Orman Bakanlığı İki Geyiğin Öldürülmesi İçin İhale Açtı

 > -

Dünyada yaban hayatına yönelik tehditler her geçen gün artarken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bilecik için açılan geyik öldürülmesine ilişkin ihale tepkilere neden oldu. 

İhale iki kızıl geyiğin avlanması için açıldı.

İhale duyurusunda muhammen bedel 14 bin TL olarak belirtildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü de ihale duyurusunu resmi sitesinden paylaştı.

Kuzey Ormanları Savunması da Twitter'dan konuya değinerek tepki gösterdi.

'Nesli tükenmekte olan geyikleri vurarak turizm gelişimine nasıl bir katkı sunacaklarmış anlamadım.'

Bursaport'ta yer alan habere göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise şu ifadeleri kullandı: 

"Tarım ve Orman Bakanlığı Bursa 2. Bölge Müdürlüğü, bir ihale açmış. İhale nedir diye baktığımızda, nesli tükenmekte olan 2 kızıl geyiğin, para karşılığı vurulması. İnanılır gibi değil. Doğal yaşamı, tabiatı korumakla yükümlü olan Orman Bakanlığı, nesli tükenmekte olan hayvanları üç kuruşa öldürtmek için ihale yapıyor. Bunu da 'turizmin gelişmesi' için yapıyormuş. Bu turizm değil vahşet.

Bütün dünya, nesli tehlikede olan canlıların, hayvanların korunması için didinirken, bu ihaleyle biz tersini yapmış oluyoruz. Şimdi bu durum turizmi nasıl geliştirecekmiş, ben anlamadım. Nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanları birilerine vurdurmak turizm gelişimine nasıl bir katkı sunacak? Bizim yetkililer nesli tükenen hayvanları vurdurmak için ihale açınca, ülkemize daha fazla mı ilgi gösterecek turistler?

Biliyorum, 'bu hayvanlar zaten yaşlı' diyecekler ama gerekçe ne olursa olsun, soyları tükenmekte olan geyiklerin vurulmasına izin verilmemelidir. Bu güzel hayvanları öldürerek değil yaşatarak turizmi geliştirelim. Bunun için çabalayalım. Bu ihale derhal iptal edilmelidir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir