Bunu da Gördük: Görme Engelli Öğretmen 'Kusura Bakmayın, Hata Yapmışız' Denilerek Telefonla Görevden Alındı

 > -

Görme engeli bulunan Müge Turanlı, Manisa'nın Yunus Emre ilçesinde bir okulda ücretli öğretmen olarak göreve başladı. Fakat göreve başlamasının üzerinden üç saat geçtikten sonra Milli Eğitim'den gelen telefonla görevinden alındı. Turanlı telefonda kendisine 'kusura bakmayın hata yaptık' denildiğini aktardı. 

Turanlı sesini duyurmak için Twitter'dan paylaşımlarda bulundu 👇

'Üç saat sonra aranarak görme engelimden dolayı görevimden alındım.'

Turanlı'nın tweeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince fark edildi.

BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün haberine göre, yaşadıklarının ilgili makamlarca fark edildiğini anlatan Turanlı, Yunus Emre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde kendisiyle iletişimde olan yetkililerden birinin kendisini gece yarısı arayarak özür dilediğini ve "isterse okula geri dönebileceğini" söylediğini ifade etti ve ekledi: 

"İstersem okula dönebileceğim söylendikten sonra 'Neden tweet atmadan önce dönemiyordum' diye sordum. Okulda yaşananlardan sonra oraya dönemeyeceğimi söyledim. Benim tek istediğim benden özür dilemeleriydi ama onların yaptıklarıyla hata hatayı doğurdu."

Çabalarının karşılık bulmasından duyduğu mutluluğu anlatan Turanlı sözlerini şöyle sürdürdü 👇

"Bir haksızlığa uğrayıp ses çıkarmadığında bu unutulup gidiyor ama karşı çıktığında ses getirebiliyor. Toplumda engelli insanlar olarak çok fazlayız ve bir şekilde kendini ifade edemeyenlerimiz kıyıda köşede kalıyor. Bir şeyleri yapabilecek potansiyelleri olsa bile ya cesaret edemiyorlar ya da o ortam oluşturulmadığı için çalışamıyorlar. Ben şu anda şanslıyım ki kendimi ifade ettim ve bir sürü insana ulaştım. Ama benzer bir durumu yaşayan fakat ne yapacağını bilemeyen engelli insanlar olabilir. Belki benim çabam ve kazanımım ona ilham olur, Google ile aradığı zaman okur, sonuç alınabileceğine dair inancı artar."

MEB konu ile ilgili açıklama yaptı: 'Gerekli hassasiyetin gösterilmediği ortaya çıkmıştır.'

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Müge Turanlı'nın yaşadıklarıyla ilgili olarak BBC Türkçe'ye yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, MEB çalışanlarının görevlendirme kararının tebliği konusunda gerekli hassasiyeti göstermediklerinin ortaya çıktığı belirtildi:

"Manisa'da ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunan Müge TURANLI, Manisa Şükran Bilginer Özel Eğitim İş Uygulama Merkezine ücretli öğretmen olarak görevlendirilmiş, ancak okul müdürüyle görüşen öğretmenimiz, bu görevin kendisine ağır geleceğini beyan ederek göreve başlamamıştır. Öğretmenimiz daha sonra Hafsa Sultan İlkokulunda açılan kaynaştırma sınıfında görevlendirilmiştir. Kaynaştırma sınıfındaki öğrenci velilerinin talepleri ve Okul İdaresi ile İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzün gözlem ve değerlendirmeleri sonucu öğretmenimizin daha farklı bir yerde görevlendirilmesi kararlaştırılmıştır."Öğretmenimizin sosyal medya paylaşımı sonrasında, söz konusu görevlendirme kararının tebliği konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmediği ortaya çıkmıştır. Durumun fark edilmesinin hemen ardından gerek İlçe Müdürlüğü ve Okul Yöneticilerimiz vakit kaybetmeksizin uyarılmış olup, öğretmenimizle bizzat görüşülerek kendisinden özür dilenmiştir.

Ayrıca, öğretmenimize başvurduğu alternatif alanlarda görevlendirme yapılabileceği bildirilmiştir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir