Bunları Bilmeden Bir Yere Gitmeyin! Seyahat Ederken Uygulamanız Durumunda Kurtarıcınız Olacak 15 Taktik

1bPAYLAŞIM

Arada sırada dergiler, gazeteler ve internet siteleri seyahat etmek için en güvenli ve en tehlikeli yerlerin listesini yayınlar. Fakat gerçekte her zaman, her yerde soyulma ya da saldırıya uğrama tehlikesi vardır. O yüzden bilmediğiniz bir yere seyahat ederken güvenliğinizi önceden düşünmek en iyisidir...

1. Yurt dışındayken alerjilerinizi ve sağlık sorunlarınızı nasıl söyleyebileceğinizi öğrenin.

Eğer hayatınızı tehdit eden alerjileriniz varsa, alerjiniz olan yiyeceğin ya da ilacın adının yerel dilde nasıl yazıldığını ve okunduğunu öğrenin. Bu isimleri bir karta, telefonunuzun not kısmına yazın ya da tıbbi bildiri künyesi kullanın. Tabii bu yöntem diğer hastalıklar ve tıbbi durumlar için de geçerli.

2. Harita ve çeviri uygulamalarının çevrimdışı versiyonlarını indirin.

Google Maps, Google Translate ve benzeri uygulamalar işlem yapabilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyarlar. Fakat bu tarz uygulamaların çevrimdışı versiyonları da vardır. O yüzden bir seyahate çıkmadan önce gittiğiniz şehrin çevrimdışı haritasını ve ihtiyacınız olan dilin çevrimdışı çeviri programını indirin. Bu şekilde internet bağlantınız olmasa bile şehirde kaybolmazsınız.

3. Yerel toplu taşımanın programını öğrenin.

Güvenli ve ucuza seyahat etmek istiyorsanız toplu taşıma iyi bir seçenektir. Fakat önceden toplu taşıma programını öğrenmeniz çok önemlidir. Bazı bölgelerde geceleri çok az, hatta hiç otobüs ya da tren olmayabilir. Eğer programı bilmiyorsanız son otobüsü kaçırabilir ve yürümek ya da taksiye binmek zorunda kalabilirsiniz.

4. Sahte cüzdan ile yankesicilerin kafasını karıştırın.

Sahte bir cüzdan soyulurken bütün kredi kartı ve nakit paranızı elinizde tutmanıza yardımcı olur. Ucuz bir cüzdan alın ve içine gerçekçi görünen kredi kartları ve kağıt paralar koyun. Eğer bir yankesici sizi soymaya kalkarsa ona bu cüzdanı verin. Tek yapmanız gereken bu cüzdanı gerçek bir cüzdan gibi yanınızda taşımayı unutmamak.

5. Acil durumlar için su geçirmez bir cüzdan taşıyın.

Plastik bir cüzdan ya da kartlık kullanarak, seyahat ederken küçük fakat önemli eşyalarınızı taşıyın. Acil bir durum olduğunda ihtiyacınız olabilecek şeyleri içine koyun: Pasaportunuzun katlanmış bir kopyası, fotoğrafınız, acil durum numaraları, otel kartınız ve biraz nakit. Plastik su geçirmezdir ve eşyalarınızı zarardan korur.

6. Pahalı eşyalarınızı evde bırakın.

Yeni, pahalı bir kamera ya da pahalı mücevherler istenmeyen dikkatleri çekebilir. Eğer seyahatiniz boyunca lüks kıyafetler giymeniz gerekmiyorsa mücevherlerinizi ve pahalı aksesuarlarınızı evde bırakmak en doğru seçenek olabilir. Gittiğiniz yere uygun ve basit şeyler giyin ve kullanmadığınızda kameranızı saklayın.

7. Belgelerinizin bir kopyasını kendinize mail atın.

Bir seyahate çıkmadan önce pasaportunuz, ehliyetiniz, sigortanız, vizeniz ve biletleriniz gibi önemli belgeleri taratın ve kendinize mail atın. Eğer bu belgelerin orijinallerini kaybederseniz gerekli bilgiyi edinmek ve belgelerinizi yeniletmek için kopyalarına her zaman mail kutunuzdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca seyahate çıktığınızda belgelerin kendisi yerine kağıt bir kopyasını taşımak da mantıklı olabilir.

8. ATM dekontlarınızı her zaman alın.

Çoğumuz bunu düşünmeyiz fakat ATM'de bırakılmış küçük bir kart parçası birilerinin kimliğinizi çalmasına yardımcı olabilir. Bölge ve bankaya bağlı olmak üzere, ATM dekontları yerinizi, son işleminizi, bakiyenizi ve kartınızın son numaralarını gösterebilir. ATM kullanırken bu genel güvenlik kurallarını unutmayın:

  • Şifrenizi girerken kimsenin arkanızda olmadığından emin olun.

  • Terk edilmiş bölgelerdeki ya da kötü ışıklandırılmış makinaları kullanmayın.

  • ATM'de beklerken naktinize ya da eşyalarınıza bakmayın.

9. Güvenli internet bağlantıları arayın.

Seyahat ederken çoğu zaman otel, kafe ve havaalanlarının güvenli olmayan topluma açık inernet bağlarına denk geliriz. Eğer güvenliksiz internet bağlarını kullanmanızı engellemenin bir yolu yoksa klavyenize ne yazdığınız konusunda çok dikkatli olun. Güvenilmez bağlantılar kullanırken e-mail şifreleri, internet sitelerine giriş ve banka hesabı, iş e-maili ve diğer hassas hesaplara girmekten kaçının.

10. İkinci, üçüncü ve dördüncü katlardan oda seçin.

Güvenlik uzmanları ikinci, üçüncü ve dördüncü katlardan oda seçmenin daha iyi olduğuna eminler. Zemin kat yerden ulaşmak için çok alçaktayken, ikinci, üçüncü ve dördüncü katlar hırsızlar için çok yüksek fakat itfaiye kamyonlarının merdivenlerinin acil bir durumda uzanması için yeterince alçaktır. Ayrıca, çoğu otelde ikinci kat ve yukarısına ulaşmak için bir anahtar gerekir, bu da hırsızların odanıza ulaşmasını zorlaştırır.

11. Tüm pencereleri kontrol edin.

Odanıza her döndüğünüzde balkon ve camları kontrol edin. Odanız temizlenirken görevliler kilitleri açıp daha sonra kilitlemeyi unutabilir. Eğer odanız başka bir oda ile birleşiyorsa aradaki kapının da kilitli olduğundan emin olun.

12. Odadan ayrılırken kapıya "Rahatsız etmeyin" yazısını asın.

Odadan ayrılırken televizyonu açık bırakın ve kapınıza "Rahatsız etmeyin" uyarısını asın. Bu potansiyel hırsızlara içeride olduğunuzu düşündürtür.

13. Odanızdaki kasayı kullanmayın.

Otellerdeki kasaları açmak çok kolaydır ve oda soyulurken ilk hedef alınan kısımdır. Bunun yerine resepsiyona eşyalarınızı güvende tutmak için daha iyi bir seçenek olup olmadığını sorabilirsiniz.

14. Otele giriş yaparken kişisel bilgilerinizi yüksek sesle söylemekten kaçının.

Adınızı, telefon numaranızı ve gerekli olan diğer tüm bilgileri bir kağıt parçasına yazın ve otel çalışanlarına verin. Bu şekilde başkaları bilgilerinizi duymaz. Otel çalışanından da oda numaranızı yüksek sesle söylemek yerine yazmasını rica edin.

15. Kapı dürbününe bir parça kağıt ya da bant yapıştırın.

İnsanların otel odası kapılarındaki deliklerden gözlendikleri, hatta kayda alındıkları vakalar bulunmakta. Otel odanıza girdiğinizde bu dürbünün yerinde ve dokunulmamış olduğundan emin olun. Eğer dürbün yerinde yoksa veya zarar görmüşse odayı kabul etmeyin, odanızın değiştirilmesini talep edin. Dürbünün üzerini odanın içinden bir parça kağıt ya da bant ile kapatın.

BONUS: Otel odanızın kapı koluna bardak yerleştirin.

Bazı ekonomi sınıfı otellerin güvenlik sistemleri ya çok kötüdür ya da hiç güvenlik sistemi yoktur. Geceleri odanızda güvende hissetmek için kapınızın koluna bir adet bardak yerleştirin. Böylece odanıza birisi girerse bardak yere düşeceği için sese uyanacaksınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

BATSIN BÖYLE TATİL MK

erci-e

Çok paramız var da seyahate çıkacak, hele ki yurt dışına. Siz ne kadar maaş alıyorsunuz acaba?

alp-gunaydin

2 gerçekten çok önemli. En ufak bir kaybolma durumunda bile sizi kurtarabildiği gibi gezip görülecek yerler hakkında da güzel bilgiler verir.

yalandunyadabirmisafir

Çok keyifli bi tatil olur gerçekten

queen_of_the_7_kingdoms

Teşekkürler

Görüş Bildir